Connect with us

Gospodarka

Jacek Sasin o CPK: Zrobimy wszystko, aby udostępnić go w 2027 roku

Published

on

– Zrobimy wszystko, co w naszej mocy, aby centralny port komunikacyjny został oddany do użytku w 2027 roku – powiedział we wtorek (8 września) minister stanu Jacek Sasin.

Sasin, zapytany w TVP1, czy termin uruchomienia CKP w 2027 r. Powiedział, że jest to realistyczna data na podstawie zapowiedzi agenta rządowego centralnego portu komunikacyjnego Marcina Horały. „Zrobimy wszystko, co w naszej mocy, aby to osiągnąć” – powiedział. Dodał, że nie może to być inwestycja, która ciągnęłaby się przez dziesięciolecia.

Odnosząc się do tzw. Jednego super ministerstwa, które nadzorowałoby wszystkie strategiczne inwestycje, powiedział, że nie ma jeszcze żadnych umów. Przyznał, że jest koncepcja skupienia się na Ministerstwie Inwestycji m.in. projektów kolejowych, drogowych czy infrastrukturalnych realizowanych przez różne firmy z udziałem Ministerstwa Finansów.

– Inwestycje to koło zamachowe naszej gospodarki, które pozwoli Polsce przetrwać kryzys w stosunkowo suchym stanie i wrócić na ścieżkę szybkiego wzrostu – powiedział. Zaznaczył jednak, że nie ma ostatecznych decyzji o powołaniu super ministerstwa i ta sprawa nie może ulec zmianie.

Szef resortu majątku państwowego powiedział też, że trwają obecnie prace nad projektem medialnym, skupiającym się na rozwiązaniach, które są już stosowane na świecie. – Mówimy głównie o projekcie decentralizacji, ale nie można wykluczyć, że będą inne rozwiązania – powiedział.

Na pytanie, czy Artur Soboń, który został nowym pełnomocnikiem rządu ds. Górniczych, nie będzie zamykał kopalń, Sasin podkreślił, że jego zadaniem jest stworzenie modelu górniczo-energetycznego, który działałby w harmonii. z politykami Unii Europejskiej, które musimy wdrożyć. Dodał, że globalne zapotrzebowanie na energię z węgla spada, głównie ze względu na wysokie opłaty za emisję. – Mamy też do czynienia z importem tańszej energii. Podkreślił jednak, że wszelkie zmiany należy wprowadzić wspólnie z partnerami społecznymi.

READ  Polska widzi słabe ożywienie w przemyśle | Pstryknąć

Zapytany o znaczenie wstrzymania budowy gazociągu Nord Stream 2 minister przyznał, że zwiększyłoby to bezpieczeństwo energetyczne Polski i regionu jako całości, „bo zmniejszyłoby możliwość szantażowania Rosji”. Podkreślił, że jest to dla nas ważne również z ekonomicznego punktu widzenia, ponieważ mogliśmy skorzystać z tranzytu gazu do Europy Zachodniej istniejącymi rurociągami.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *