Connect with us

Świat

Islandia wstrzymuje ruch lotniczy po erupcji wulkanu Aktualności | DW

Published

on

Islandia wstrzymuje ruch lotniczy po erupcji wulkanu Aktualności |  DW

Długo uśpiony wulkan w południowo-zachodniej Islandii wybuchł w piątek około 40 kilometrów od stolicy Reykjaviku, poinformowało Islandzkie Biuro Meteorologiczne.

Lokalne media podały, że przylatujący i wychodzący ruch lotniczy został zatrzymany z międzynarodowego lotniska Keflavik, największego w kraju obsługującego stolicę.

Wybuch nastąpił po tysiącach drobnych trzęsień ziemi w tym rejonie w ciągu ostatnich kilku tygodni, zmuszając urzędników do przygotowania się na wybuch epidemii.

„Kolor czerwony”

Biuro Meteorologiczne poinformowało o erupcji wulkanu w pobliżu Fagradal o godzinie 20.45 czasu lokalnego i stwierdziło: „Kod koloru lotu jest czerwony, ale na sejsmometrach można zaobserwować bardzo małe turbulencje”.

Według danych krajowych służb meteorologicznych przerwa spowodowana erupcją wynosiła około 500 metrów.

Straż przybrzeżna powiedziała, że ​​lawa wydaje się „płynąć wolno”, kiedy udostępnili wideo z lotu ptaka na Facebooku.

Władze wezwały ludzi do unikania miejsca wybuchu.

„Prosimy ludzi, aby zachowali spokój i pod żadnym pozorem nie zbliżali się do miejsca wybuchu ani do panny młodej Reykjanes. Aby ocenić sytuację, ratownicy muszą mieć możliwość swobodnej jazdy. Naukowcy pracują nad oceną erupcji” – powiedziała policja.

Islandzki minister sprawiedliwości Aslaug Arna Sigurbjornsdottir podzielił się zdjęciem wybuchu epidemii z jasnoczerwonym świecącym nocnym niebem.

Dwa loty odbyły się na międzynarodowe lotnisko Keflavik.

Na miejsce zdarzenia wysłano helikopter straży przybrzeżnej, aby zbadać erupcję wulkanu.

Spodziewana epidemia

Południowy półwysep Islandii i system wulkaniczny Krysuvik, w dużej mierze niezamieszkana strefa obejmująca górę Keilir, zarejestrowały co najmniej 40000 wstrząsów o sile 5,7 od 24 lutego.

Eksperci powiedzieli przed erupcją, że spodziewali się wypływu opartego na lawie, w przeciwieństwie do wulkanu Eyjafjallajökull z 2010 roku, który utworzył ogromną chmurę popiołu i notorycznie zakłócił około 900 000 lotów w Europie w ciągu kilku tygodni.

READ  Nord Stream 2. Fortuna wznowiła układanie gazociągu na wodach niemieckich

Wiadomo, że region doświadcza wybujałych erupcji, z lawy wypływającej z ziemi, a nie niewybuchowych, z chmurami popiołu wzbijającymi się wysoko w niebo. Te ostatnie są znacznie bardziej problematyczne w przypadku podróży lotniczych, ponieważ popiół może uszkodzić silniki odrzutowe i pogorszyć widoczność.

Według Urzędu Meteorologicznego system wulkaniczny Krysuvik jest nieaktywny od prawie 900 lat. Południowy półwysep Reykjanes był ostatnim świadkiem erupcji 781 lat temu.

fb / msh (AFP, dpa, Reuters)

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *