Connect with us

Gospodarka

Google przedstawia w Polsce centrum danych warte 29 miliardów dolarów

Published

on

Polska gospodarka weszła w zeszłym roku w recesję po raz pierwszy od upadku komunizmu trzy dekady temu w związku z kryzysem koronawirusa, ale oczekuje się, że w tym roku odżyje.

Amerykański gigant technologiczny Google uruchomił w środę w Warszawie nowe centrum danych w chmurze – pierwsze w Europie Środkowo-Wschodniej – z inwestycją prawie 2 miliardów dolarów (około 29 miliardów R).

Premier Mateusz Morawiecki z zadowoleniem powitał nowy hub i powiedział, że zapewni on „lepszą obsługę podmiotów prywatnych i publicznych” oraz wzmocni bezpieczeństwo, gdyż dane będą przechowywane w Polsce.

„Mamy nadzieję, że nowy region Google Cloud… pomoże wyjść z pandemii i przyczyni się do rozkwitu gospodarki cyfrowej w Polsce i krajach sąsiednich” – powiedziała w oświadczeniu Magdalena Dziewguc, country manager Google Cloud.

Bix Aliu, partner biznesowy ambasady USA, powiedział, że amerykańskie firmy zainwestowały w Polsce około 60 miliardów dolarów, a Google „zwiększa tę liczbę o prawie 2 miliardy dolarów, rozszerzając usługi w chmurze”.

Polska gospodarka weszła w zeszłym roku w recesję po raz pierwszy od upadku komunizmu trzy dekady temu w związku z kryzysem koronawirusa, ale oczekuje się, że w tym roku odżyje.

Rząd położył nacisk na rozwój sektora technologicznego.

Microsoft ogłosił w zeszłym roku, że zainwestuje w Polsce 1 miliard dolarów w rozwój swojej działalności, w tym stworzenie nowego regionalnego centrum danych w chmurze obliczeniowej.

Google i Microsoft należą do czołowych światowych dostawców usług w chmurze – branży wycenianej na setki miliardów dolarów.

Oprócz pobierania opłat za usługę operatorzy chmury mogą gromadzić duże ilości danych i otwierać wiele innych źródeł dochodu.

Żyjemy w świecie, w którym fakty i fikcje są zamazane

W czasach niepewności potrzebujesz dziennikarstwa, któremu możesz zaufać. Jedynie dla R75 miesięcznieMasz dostęp do świata dogłębnych analiz, dziennikarstwa śledczego, najwyżej ocenianych opinii i szeregu funkcji. Dziennikarstwo wzmacnia demokrację. Już dziś zainwestuj w przyszłość.

READ  bne IntelliNews - PKB Polski wzrósł w II kwartale o 10,7% r/r po pandemicznej recesji

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *