Connect with us

Gospodarka

Globalny rurociąg elektrolizera wodoru ma 213,5 GW

Published

on

12 maja (Renewables Now) – Według bazy danych firmy analitycznej Aurora Energy Research z siedzibą w Oxfordzie, na całym świecie powstaje łącznie 213,5 GW projektów elektrolizerów wodoru, które mają być dostarczone do 2040 r.

Odpowiada to pojemności obecnie eksploatowanego elektrolizera wynoszącej zaledwie 0,2 GW.

Rurociąg elektrolizera wodoru koncentruje się na Europie, która stanowi 85% projektów.

Według półrocznego raportu Aurory na temat atrakcyjności rynku wodoru, Niemcy pozostają najbardziej atrakcyjnym rynkiem dla rozwoju niskoemisyjnego wodoru, za nimi plasują się Holandia i Wielka Brytania. Firma konsultingowa zauważyła również we wtorek, że Włochy, Polska i Wielka Brytania opublikowały niedawno obiecujące wytyczne i strategie.

Wodór niskoemisyjny jest uważany za niezbędny do dekarbonizacji sektorów, takich jak przemysł, ogrzewanie i transport ciężki, i przyciągnął uwagę na starym kontynencie, ponieważ Wielka Brytania i Europa dążą do zerowej emisji netto do 2050 r.

Aurora powiedziała, że ​​projekty rosną. Chociaż dotychczas projekty miały wielkość od około 1 MW do 10 MW, zwykle będą miały od 100 MW do 500 MW do 2025 r. I będą zazwyczaj obsługiwać lokalne klastry. Oczekuje się, że typowe projekty przekroczą 1 GW do 2030 r., Ponieważ projekty eksportu wodoru będą realizowane w krajach z tanią energią elektryczną.

Spośród projektów, które wskazują źródło energii, większość będzie opierać się na energii wiatrowej, a następnie na energii słonecznej, a mniejsza liczba projektów będzie korzystać z energii z sieci. Jeśli chodzi o zastosowania końcowe, większość z nich dotyczy przemysłu, a następnie mobilności.

„Firmy już teraz stawiają na gospodarkę wodorową, inwestując w projekty” – powiedziała Anise Ganbold, szef globalnych rynków energii Aurora.

Gdyby rurociąg elektrolizera został wdrożony, „mógłby produkować do 32 milionów ton wodoru rocznie, czyli połowę dzisiejszego zapotrzebowania na wodór” – dodał Ganbold.

READ  PGNiG zgadza się na rozwój polskiego sektora biogazowego

Richard Howard, dyrektor badań w Aurora, ostrzegł, że rządy w całej Europie mają ambitne plany dotyczące wodoru, ale projekty elektrolizerów są nadal hamowane przez biurokrację i brak konkretnych wytycznych i zachęt.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *