technologia
Fiasko Charlesa Michelsa w Górskim Karabachu – POLITICO
Witam Was drodzy czytelnicy,
Jesień (dla moich amerykańskich kuzynów) to moja ulubiona pora roku (dla moich brytyjskich kuzynów), a Bruksela to niezwykle jesienne miejsce. Wczoraj było chińskie Święto Środka Jesieni – czas, kiedy rodziny spotykają się i jedzą takie rzeczy, jak super słodkie ciasteczka księżycowe. Zamiłowanie do ciastek księżycowych jest wyraźnym wskaźnikiem spędzenia dużej ilości czasu w świecie sinickim. Im dłużej z nim spędzisz, tym bardziej polubisz kulki osmantusa i lotosu o lepkiej dobroci wypełnione słonym żółtkiem jaja.
Do wskaźników następnego poziomu zalicza się likier zbożowy Baijiu (który wcześniej opisałem jako smakujący jak skrzyżowanie tequili z ziemią) i kurze łapki, czyli, jak je teraz nazywam po 22 latach w Chinach, „śniadanie”.
Oprócz objadania się ciastkami księżycowymi, spędziłem tydzień zdumiewając się naszą błyskotliwą relacją z przygnębiającego konfliktu w Górskim Karabachu, kiedy Azerbejdżan zdobył po dziesięcioleciach konfliktu separatystyczną enklawę ormiańską. Nasz wielokrotnie nagradzany korespondent ds. energii, Gabriel Gavin, przez większość czasu mieszka w Erewaniu i jest ekspertem w regionie, którego rozległa wiedza i kontakty pozwoliły POLITICO relacjonować tę smutną historię przez cały tydzień.
Ważne pytanie: dlaczego, u licha, przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel zdecydował się uczynić konflikt w Górskim Karabachu głównym tematem polityki zagranicznej i gdzie był, gdy wkroczył Azerbejdżan, a ludność ormiańska wokół niej uciekła?
W poniedziałek byłem w Berlinie, aby pomóc przy ceremonii wręczenia nagród Program stypendialny Europaeum. Inspirujące było spotkanie młodych naukowców, którzy poprzez swoją pracę akademicką starają się uczynić Europę lepszym miejscem.
W środę niestety nie mogłem uczestniczyć w imprezie POLITICO na łodzi po Sekwanie w Paryżu, ale było tam wielu moich kolegów i połowa francuskiej elity politycznej. Ogólnie rzecz biorąc, było to miejsce, w którym w tym tygodniu można było być i być widzianym w Mieście Świateł!
Otrzymałem już doskonałe opinie na temat naszego artykułu z okładki gazety na temat tego, jak europejski umysł radzi sobie (lub nie) z perspektywą kolejnej rundy Trumpistanu. Wkraczamy w rok megawyborów, spodziewajcie się usłyszeć znacznie więcej o tym, jak świat przygotowuje się na wicher demokratycznych niepokojów.
Wreszcie, jeśli chociaż przelotnie interesujesz się brytyjską polityką, nie przegap tego fantastycznego nowego wspólnego przedsięwzięcia POLITICO i Sky News.
Premiera „Polityki u Jacka i Sama” odbędzie się w ten niedzielny wieczór na konferencji Partii Torysów w Manchesterze. Prowadzony przez Sama Coatesa ze Sky i Jacka Blancharda z POLITICO – dwóch najbystrzejszych i najlepiej ustosunkowanych dziennikarzy w Westminster – co tydzień będzie przybliżać Państwu najświeższe informacje na temat tego, co dzieje się w maniakalnym, komediowym krwawym sporcie brytyjskiej polityki. Zaloguj się tutaj.
Mając to na uwadze: miłego weekendu!
Jamil
**Wiadomość od Masdara: Masdar działa i inwestował lub zobowiązał się do inwestowania w ponad 40 krajach na sześciu kontynentach projekty na całym świecie o łącznej wartości ponad 30 miliardów dolarów. Zrealizowaliśmy jedne z największych na świecie projektów w zakresie czystej energii, wykorzystując najnowocześniejsze technologie. Dowiedz się więcej o naszych projektach.**
WYBÓR REDAKTORÓW
Rozpraw się z diabłem: Poznaj Kubańczyków, którzy dołączyli do wojny Rosji na Ukrainie
Ekscytująca historia z nagranymi wywiadami o zdesperowanych młodych Kubańczykach, dla których wstąpienie do armii rosyjskiej jest najlepszą szansą na lepsze życie – nawet jeśli nie wszyscy zdają się wiedzieć, w co się pakują. Przeczytaj opowieść.
„Gdzie jest Francja, Ameryka i Charles Michel?” Ormianie wściekają się, gdy 50 000 ludzi ucieka z Górskiego Karabachu
Doskonałe reportaże terenowe z jednego z najgorętszych obecnie miejsc w Europie, zawierające wyjaśnienia złożonej i zmieniającej się dynamiki politycznej w regionie oraz wściekłe cytaty Ormian, którzy czują się całkowicie opuszczeni. Przeczytaj opowieść.
Po Brexicie Wielka Brytania i Europa decydują się na coraz ściślejszą unię
Wszyscy słyszeliśmy o stopniowej poprawie stosunków UE-Wielka Brytania, ale ta historia w fachowy i namacalny sposób podsumowała, jak i dlaczego. Przeczytaj opowieść.
Niemcy wprowadzają kontrole graniczne z Polską i Czechami
POLITICO zdobyło ten wspaniały, ekskluzywny materiał filmowy, który ukazuje, jak polski skandal wizowy wkręca się w manewry geopolityczne. Szybkie, szczegółowe i pouczające raportowanie. Przeczytaj opowieść.
Poznaj buldoga brytyjskiego firmy Big Tech
Dzięki silnym reportażom i charakterystycznemu głosowi nasza historia Matthew Sinclaira jest po części profilem, po części historią rzecznictwa, po części oświadczeniem regulacyjnym i po części zapowiedzią wyborów. Pięknie to wszystko równoważy. Przeczytaj opowieść.
„Niezrozumiałe”: jak UE straciła kontrolę w sporze zbożowym na Ukrainie
W tym raporcie nie skomentowaliśmy tego, jak Komisja Europejska utraciła inicjatywę w represjach Polski wobec importu ukraińskiego zboża, co stało się znacznie szerszą kwestią praworządności. W tym artykule wyjaśniono, dlaczego sprawy się tak pogorszyły. Przeczytaj opowieść.
Dlaczego gorączka denga w Europie może oznaczać katastrofę dla reszty świata?
Wraz ze wzrostem liczby przypadków dengi w Europie wzrasta również zainteresowanie największych firm farmaceutycznych opracowywaniem szczepionek i metod leczenia – pozornie dobra wiadomość dla części świata, w których choroba ma charakter endemiczny, ale jest słabo leczona. Jednak tak nie jest – twierdzą nasze źródła. Przemyślana lektura. Przeczytaj opowieść.
TWOJA WEEKENDOWA PLAYLISTA
UE poufne: Skandal wizowy za łapówkarstwo wstrząsa Polską – reakcja i analiza
W tym odcinku EU Confidential omawiamy rzekomy program przekupstwa wizowego dla Polski, który wstrząsa krajem na kilka tygodni przed wyborami powszechnymi. Prowadząca program Suzanne Lynch rozmawia z Janem Cienskim z POLITICO na temat nielegalnego programu, który działał w Departamencie Stanu w Warszawie i ułatwiał sprzedaż wiz tysiącom migrantów z Azji i Afryki. Ponieważ konserwatywny rząd Polski stara się minimalizować szkody, Bruksela i Waszyngton żądają wyjaśnień. Po tym skandalu Niemcy podjęły decyzję o przywróceniu kontroli granicznych z Polską, aby ograniczyć napływ migrantów przekraczających granicę. Do dyskusji z Berlina przyłącza się Hans von der Burchard z POLITICO. W odcinku Suzanne rozmawia także z Hansem Kundnanim, autorem książki „Eurobiałość: kultura, imperium i rasa w projekcie europejskim”. W dalszym ciągu szerzej dyskutują o migracji i tożsamości europejskiej. Posłuchaj odcinka.
Westminster Insider: Jaki jest sens konferencji partyjnych?
Gdy konferencja Partii Konserwatywnej ma się wkrótce rozpocząć, gospodarz Aggie Chambre zadaje wszystkim pytanie: po co w ogóle, do cholery, sezon konferencyjny? Rozmawia z byłym wicepremierem Michaelem Heseltine’em o tym, jak kiedyś wyglądały konferencje. Sam Coates ze Sky News i Jack Blanchard z POLITICO rozmawiają o ich znaczeniu dla dziennikarzy oraz o tym, jak i kiedy wydarzenia konferencyjne mogą kształtować narrację. Fraser Nelson z The Spectator opowiada Aggie o legendarnych konferencyjnych przyjęciach alkoholowych organizowanych przez jego magazyn i o tym, że organizatorzy konferencji nie skupiają już obywateli na obywatelach. Na koniec dyrektor generalny Brytyjskiej Izby Handlowej Shevaun Haviland opowiada o tym, dlaczego firmy udają się na konferencje partyjne, a były szef CCHQ Mark MacGregor wyjaśnia, dlaczego prawdopodobnie nie powinni się tym przejmować. Posłuchaj odcinka.
Power Play: Foxed: Michael Wolff o polityce i mediach według Ruperta Murdocha
Odejście najpotężniejszego gracza News Corp trafiło na pierwsze strony gazet po obu stronach Atlantyku. W wieku 92 lat Rupert Murdoch zdecydował się ustąpić ze stanowiska prezesa i ustąpić miejsca swojemu synowi Lachlanowi. Czy jednak wiele się zmieni, biorąc pod uwagę reputację Ruperta Murdocha jako osoby blisko akcji? W tym tygodniu w odcinku Power Play prowadząca Anne McElvoy rozmawia z Michaelem Wolffem, wieloletnim kronikarzem i biografem imperium Murdoch. Dyskutują o stawce dla News Corp i Fox oraz o tym, co zmiana na szczycie będzie oznaczać dla przyszłorocznych wyborów powszechnych w USA i Wielkiej Brytanii. Później Anne rozmawia z „Panelem Mocy” POLITICO, aby zaplanować swoją drogę w szybko zmieniającym się krajobrazie medialnym i politycznym. Dołączają do niej Jonathan Martin, starszy felietonista polityczny POLITICO w Waszyngtonie, i Emilio Casalicchio, autor London Playbook PM. Posłuchaj odcinka.
ODKLASYFIKOWANE
W ten weekend pomyśl o pilocie British Airways, który został zwolniony za zrobienie naprawdę niegrzecznych rzeczy, i o umierających wielorybach (tak mówi Donald Trump). Odtajnione ma więcej.
Konkurs napisów
„Jako przedstawiciel Boga na ziemi chcę Ci wszystko pokazać, papieżu Franciszku.”
Czy potrafisz zrobić lepiej? E-mail [email protected] lub na Twitterze @pdallisonesque
W zeszłym tygodniu daliśmy Wam to zdjęcie:
Dziękuję za wszystkie wpisy. Oto najlepsza część naszej torby pocztowej – nie ma w niej żadnej nagrody poza prezentem śmiechu i myślę, że wszyscy możemy się zgodzić, że jest ona o wiele cenniejsza niż gotówka czy alkohol.
„W przypadku byłego prezydenta Trumpa słowo „Zaniepokojony” wpada jednym uchem, a „Organizacja” drugim”. przez Frederica Myersa.
**Wiadomość od Masdara: Masdar jest tym jedynym Mistrz czystej energii Zjednoczonych Emiratów Arabskich i jedną z największych tego typu firm na świecie, wspierającą rozwój i wdrażanie technologii energii odnawialnej i zielonego wodoru, aby sprostać globalnym wyzwaniom w zakresie zrównoważonego rozwoju. Celem firmy jest osiągnięcie mocy portfela energii odnawialnej na poziomie co najmniej 100 gigawatów (GW) do 2030 r., aby zapewnić czystą energię milionom domów na całym świecie. W tym samym roku Masdar będzie miał roczną zdolność produkcyjną ekologicznego wodoru na poziomie do 1 miliona ton. Dowiedz się o nas więcej przełomowa energia.**
SUBSKRYBUJ rodzinę biuletynów POLITICO: Poradnik Brukseli | Poradnik Londynu | Poradnik londyński PM | Poradnik Paryż | POLITICO Poufne | Niedzielny kryzys | Wpływ UE | Wpływ Londynu | Most cyfrowy | Obserwator Chin | Biuletyn Berliński | Podręcznik DC | Wpływ prądu stałego | Globalny informator | Wszystkie nasze poranne biuletyny polityczne od POLITICO Pro
„Certyfikowany guru kulinarny. Internetowy maniak. Miłośnik bekonu. Miłośnik telewizji. Zapalony pisarz. Gracz.”