Connect with us

technologia

Sławosz Uznański może być drugim Polakiem, który w przyszłym roku poleci w kosmos – Pierwsza Wiadomość

Published

on

Sławosz Uznański może być drugim Polakiem, który w przyszłym roku poleci w kosmos – Pierwsza Wiadomość

W sobotę podczas specjalnego „pikniku kosmicznego” dla młodych ludzi w centrum Łodzi Waldemar Buda (na zdjęciu po prawej) powiedział: „Mamy nadzieję, że ESA podejmie oficjalną decyzję w sprawie misji polskiego astronauty w listopadzie tego roku”. Uznański (na zdjęciu po lewej), który może wylecieć w kosmos już w sierpniu 2024 roku.
Mariana Zubrzyckiego/PAP

Sławosz Uznański mógłby wyruszyć na misję Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) w sierpniu 2024 roku i zostać drugim po Mirosławie Hermaszewskim polskim astronautą, który poleci w kosmos – powiedział Waldemar Buda, Minister Rozwoju i Technologii.

4 sierpnia 2023 roku Buda podpisała umowę z Europejską Agencją Kosmiczną (ESA) i Axiom Space (amerykańską firmą działającą w branży kosmicznej) na misję polskiego astronauty na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS).

Powiedział wówczas: „Na naszych oczach pisze się niesamowita historia” i zapowiedział, że Polska zgłosi kandydaturę Uznańskiego do misji kosmicznej.

W sobotę podczas specjalnego „pikniku kosmicznego” dla młodzieży w centrum Łodzi Buda powiedział: „Mamy nadzieję, że ESA jeszcze w listopadzie tego roku podejmie oficjalną decyzję w sprawie misji polskiego astronauty Sławosza Uznańskiego w przestrzeń kosmiczną już w sierpniu 2024 r. latać.”

Według niego misja Uznańskiego „wydaje się rozwiązana”.

„Nie mamy planu B. „Zaprezentowaliśmy Sławosza jako naszego kandydata; to nasz drużba, która poleci w kosmos” – dodał Buda.

Uznański, który wziął udział w sobotnim wydarzeniu, powiedział PAP, że data lotu nie została jeszcze ustalona.

„Musimy na to poczekać. To dyskusje z partnerami międzynarodowymi i obecnie nie ma oficjalnej daty” – powiedział.

„Nie mogę się doczekać” – dodał Uznański. „Chcę być dobrze przygotowany do tego lotu.

„Czuję wielki szacunek dla tej rakiety, dla zgromadzonej w niej energii, która przenosi astronautów na orbitę. Z pewnością są pewne obawy, ale jest też wiele ekscytacji z mojej strony” – powiedział.

Uznański (39 l.) jest polskim naukowcem i astronautą, ma doktorat z elektroniki i pracuje w Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych (CERN). Został wybrany przez ESA do Korpusu Rezerwy Astronautów po tym, jak w półtorarocznych rundach wstępnych pokonał 22 000 kandydatów z całej Europy.

Jeśli misja dojdzie do skutku, Uznański stanie się dopiero drugim Polakiem w kosmosie, po śp. Mirosławie Hermaszewskim, który w 1978 r. wziął udział w ośmiodniowej radzieckiej misji kosmicznej.

W 2023 r. Polska zwiększyła swój wkład finansowy do ESA o 295 mln euro. Umożliwi to większej liczbie polskich firm udział w licznych programach rozwojowych w obszarze łączności satelitarnej, nawigacji i obserwacji Ziemi.

READ  Netflix zatrudnia dwóch czołowych dyrektorów Snap ds. reklamy, aby poprowadzili opcję przesyłania strumieniowego z reklamami
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *