Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Lider opozycji nawoływał do „małżeństwa” z partnerem, aby wezwać do zalegalizowania w Polsce małżeństw osób tej samej płci

Published

on

Lider opozycji nawoływał do „małżeństwa” z partnerem, aby wezwać do zalegalizowania w Polsce małżeństw osób tej samej płci

Jeden z przywódców Lewicy (Lewicy), drugiej co do wielkości grupy opozycyjnej w Polsce, podczas przedstawienia teatralnego symbolicznie poślubił swoją partnerkę. Wyrazili nadzieję, że pewnego dnia będą mogli rzeczywiście tego dokonać w swoim kraju, który obecnie nie pozwala na jakąkolwiek formę zalegalizowanych związków osób tej samej płci.

„Jako prezydent Słupska udzieliłem setek wesel, ale pierwszy raz jestem po drugiej stronie” – powiedział Robert Biedroń. „To piękne uczucie, którym trzeba się dzielić. Dlatego powinniśmy zrobić wszystko, aby dwie dorosłe osoby mogły przeżyć wesele, kiedy tylko zechcą. Bo miłość jest miłością.”

Biedroń i jego partner Krysztof Śmiszek są politykami lewicy. Para jest razem od 23 lat i regularnie wzywa do legalizacji małżeństw osób tej samej płci. Jej grupa wspiera także równość małżeństw.

„Co za ślub!” – napisał na Twitterze Śmieszek. „Były nerwy i emocje. Ale była też złość, że w 2023 roku w środku Europy dwoje kochających się ludzi nie jest uznawanych przez swój kraj… Że setki tysięcy ludzi w Polsce zamiast szacunku i godności doświadcza pogardy.”

„Możemy to zmienić 15 października!” – zadeklarował, odnosząc się do przyszłomiesięcznych wyborów parlamentarnych. „Głosujmy na szacunek, godność i równość. Nie spocznę, dopóki nie osiągniemy tej normalności!”

Ceremonia pary została zorganizowana w ramach przedstawienia. Spartakus: Miłość w czasach zarazy, który obecnie koncertuje w Polsce. Praca porusza trudną sytuację osób LGBT w Polsce, która od czterech lat z rzędu jest uznawana za kraj o najgorszej populacji LGBT w Europie.

READ  Polski polityk obwinia za niski wskaźnik urodzeń młode kobiety, które piją Polska

Każdy spektakl kończy się ślubem innej nieheteroseksualnej pary. Aktorka prowadząca ceremonię używa tych samych słów, co na oficjalnych weselach w Polsce, z wyjątkiem ostatniego punktu.

Tam pisze: „Oświadczam, że małżeństwo jest sprzeczne z przepisami obowiązującymi w Rzeczypospolitej Polskiej [the couple’s names] jest zakończony.”

Tak powiedział reżyser spektaklu Jakub Skrzywanek Gazeta Wyborcza Każdego dnia wiele par uczestniczących w ceremonii podchodzi do niej bardzo poważnie, zapraszając gości do udziału, a następnie świętując swój związek.

Prawa osób LGBT były w ostatnich latach kwestią wysoce kontrowersyjną w Polsce, ponieważ rządząca w kraju narodowo-konserwatywna partia Prawo i Sprawiedliwość (PiS) rozpoczęła głośną kampanię przeciwko tzw. „ideologii LGBT”.

W obecnej kampanii wyborczej zagadnieniu temu poświęcono stosunkowo niewiele uwagi. Jednak obok obietnicy lewicy wprowadzenia małżeństw osób tej samej płci, największa grupa opozycyjna, centrowa Platforma Obywatelska (PO), oświadczyła, że ​​jeśli dojdzie do władzy, zalegalizuje związki partnerskie osób tej samej płci.

Notatki z Polski są prowadzone przez niewielki zespół redakcyjny i wydawane przez niezależną fundację non-profit utrzymywaną z datków naszych czytelników. Bez Waszego wsparcia nie możemy robić tego, co robimy.

Główne źródło obrazu: Krzysztof Śmiszek/Twitter

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *