Connect with us

technologia

Fascynujący rozwój Micromouse

Published

on

Fascynujący rozwój Micromouse

Można by pomyśleć, że robotyczna mysz ma tylko ograniczone możliwości poruszania się po labiryncie, ale w ciągu prawie 50-letniej historii uczestników wydarzeń Micromouse wielokrotnie udowadniano, że to założenie jest błędne. Na filmie po przerwie [Veritasium] zabiera nas w fascynującą podróż po Rozwój Micromouse robota konkursowego.

Cel Micromouse jest prosty: dostać się do docelowego kwadratu (środka) labiryntu w jak najkrótszym czasie. Zawodnikom nie wolno aktualizować oprogramowania pojazdu po ogłoszeniu układu na początku zawodów. Na przestrzeni lat pojawiło się kilka innowacji, które dziś mogą wydawać się oczywiste, ale w tamtym czasie były przełomowe.

Najbardziej oczywistym pierwszym wyzwaniem jest znalezienie środka labiryntu. Proste śledzenie ścian podczas pierwszego wydarzenia w 1977 roku przekształciło się w wariacje na temat algorytmu „Flood Fill”. Na początku wszystkie roboty zatrzymywały się przed skręceniem za róg, aż ktoś zdał sobie sprawę, że jeśli robot jest wystarczająco wąski, można ścinać zakręty pod kątem 45° i poruszać się po przekątnej. Najkrótsza trasa nie zawsze jest najszybsza, ponieważ podczas pokonywania zakrętów traci się dużą prędkość. Dlatego czasami można skrócić czas, wybierając nieco dłuższy frez z mniejszą liczbą krzywizn.

Większa prędkość jest zaletą tylko wtedy, gdy możesz zachować kontrolę. Dlatego wiele robotów ma teraz wentylatory, które je odsysają, a tym samym zwiększają przyczepność. Doprowadziło to do prędkości do 7 metrów na sekundę i sił pokonywania zakrętów do 6G. Nawet drobinka kurzu może spowodować utratę kontroli, dlatego wszyscy uczestnicy czyszczą swoje rowery taśmą przed biegiem. Wiele zwycięskich przebiegów trwa obecnie poniżej 10 sekund, co wymaga wielu iteracji projektowych w celu zwiększenia kontrolowanej prędkości i zmniejszenia masy.

READ  Fizyk LANL Wojciech Żurek wyróżniony w Polsce

Wszystkie te innowacje zaczęły się jako eksperymenty, a piękno Microhouse polega na jego dostępności. Rozpoczęcie nie wymaga ogromnego budżetu, a techniczna bariera wejścia jest niższa niż kiedykolwiek. Przyjrzeliśmy się już innemu projektowi Micromouse. Nawet jeśli nie są mikromyszami, nie mamy dość małych robotów.


Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *