Connect with us

Gospodarka

Eksperci wzywają do rewizji wytycznych farmaceutycznych w celu zapewnienia bezpieczeństwa leków – EURACTIV.com

Published

on

Eksperci wzywają do rewizji wytycznych farmaceutycznych w celu zapewnienia bezpieczeństwa leków – EURACTIV.com

Eksperci ds. zdrowia w Polsce przedstawili rządowi zalecenia, wzywając do podjęcia konkretnych działań zarówno zwiększających bezpieczeństwo leków, jak i pobudzenie krajowej produkcji.

Bezpieczeństwo leków obejmuje całą drogę leków od zakładu produkcyjnego do rąk pacjentów aptek i szpitali.

To nie tylko produkcja leków – mówił Łukasz Szmulski, dyrektor Departamentu Polityki Lekowej i Farmacji w Ministerstwie Zdrowia, w swoim przemówieniu otwierającym dyskusję na temat bezpieczeństwa leków podczas XIX Forum Rynku Zdrowia.

W ramach forum spotkał się panel ekspertów, aby wypracować rekomendacje mające na celu wzmocnienie bezpieczeństwa farmaceutycznego w Polsce. Propozycje, które powinny stanowić wytyczne dla nowego Ministra Zdrowia dotyczące strategii zdrowotnej kraju na najbliższe lata.

Przekształcenie branży

Szmulski zwrócił uwagę, że obecne prawo farmaceutyczne w Polsce zostało wprowadzone w 2001 roku, jednak zmieniający się krajobraz gospodarczy ostatnich 25 lat głęboko zmienił branżę farmaceutyczną.

„Przepisy pierwotnie zawarte w prawie farmaceutycznym nie wpisują się już idealnie w szybko rozwijające się otoczenie gospodarcze” – stwierdził.

Podkreślił także, że w tym czasie w całej Europie wdrożono różne modele restrukturyzacji dystrybucji farmaceutycznej i handlu lekami.

Modele te reprezentują alternatywne podejścia do rozwiązywania problemów bezpieczeństwa i dostępności leków oraz wskazują, że aby zachować konkurencyjność i zapewnić obywatelom Polski niezawodny dostęp do leków, niezbędna jest zdolność adaptacji.

Aneta Grzegorzewska, Dyrektor ds. Korporacyjnych i Relacji Zewnętrznych w Gedeon Richter Polska Sp.z oo z oo zasugerowała, że ​​zapewnienie bezpieczeństwa leków w Polsce wymaga zmiany paradygmatu w postrzeganiu tego procesu przez osoby zaangażowane w system ochrony zdrowia.

Stwierdziła, że ​​niezwykle istotne jest uznanie, że bezpieczeństwo narkotyków wykracza poza zwykłe zarządzanie niedoborami leków i reagowanie na nie.

Wymaga to całkowitego przeprojektowania całego farmaceutycznego łańcucha dostaw. Podkreśliła, że ​​tylko budując tak mocne fundamenty, system będzie w stanie odpowiednio zarządzać dystrybucją i zapewnić pacjentom stały dostęp do niezbędnych leków.

READ  Eksport do Polski generuje ponad 5 mld euro

Jedną ze strategii walki z niedoborami leków było opracowanie listy kluczowych aktywnych składników farmaceutycznych (API), które będą produkowane w Polsce w celu zapewnienia bezpieczeństwa leków w kraju.

Aktualna lista obejmuje ponad 100 substancji, w tym metforminę, insulinę, antybiotyki i statyny.

Siatki bezpieczeństwa

Barbara Misiewicz-Jagielak, dyrektor ds. relacji zewnętrznych Polpharma SA i wiceprezes zarządu Polskiego Związku Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego – Krajowi Producenci Leków, podkreśliła, że ​​lista ta będzie stanowić zabezpieczenie na wypadek zamknięcia granic lub podobnych sytuacji kryzysowych .

Powiedziała, że ​​ważne jest, aby zrozumieć, że usprawnienie produkcji leków wymaga czegoś więcej niż tylko listy; Wymaga szerokiego spektrum narzędzi i dużej ilości czasu.

„Trzeba stworzyć plan, typowy projekt biznesowy, w którym zdefiniujemy punkty krytyczne, zmierzymy cele i na bieżąco sprawdzamy, jak te punkty są realizowane” – powiedziała.

Misiewicz-Jagielak wskazała na kilka wyzwań stojących przed producentami leków, takich jak wysoka inflacja, rosnące koszty produkcji i rosnące zapotrzebowanie na niektóre składniki aktywne.

„Jeśli Polsce naprawdę zależy na zapewnieniu bezpieczeństwa leków i zwiększeniu krajowej produkcji narkotyków, musimy zająć się tymi obszarami. Aby to wszystko osiągnąć, musimy w kontekście polityki narkotykowej burzyć mury pomiędzy przedstawicielami różnych grup interesu” – dodała.

Szmulski podkreślił, że komunikacja pomiędzy producentami leków a rządem jako regulatorem może być wyzwaniem. Podkreślił, że każda zaangażowana strona ma pod wieloma względami odmienne interesy.

„Ostatecznie wszystkie przepisy dotyczą pacjentów, a przecież każdy z nas od czasu do czasu jest pacjentem. Być może przyjęcie takiej perspektywy w dyskusjach ułatwi osiągnięcie satysfakcjonującego kompromisu” – podsumował.

[By Paulina Mozolewska | Edited by Vasiliki Angouridi and Nathalie Weatherald, Euractiv.com]

Przeczytaj więcej z EURACTIV

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *