Connect with us

Gospodarka

Ekonomista Banku Estonii: Powolne ożywienie gospodarcze zagraża miejscom pracy | Aktualności

Published

on

Ekonomista Banku Estonii: Powolne ożywienie gospodarcze zagraża miejscom pracy |  Aktualności

Z opublikowanego w środę komunikatu prasowego wynika, że ​​estońska gospodarka znajduje się w recesji od półtora roku, ale jak dotąd rynek pracy radzi sobie lepiej niż prognozowano i lepiej niż sugerowały doświadczenia z poprzednich kryzysów gospodarczych.

Liczba miejsc pracy zarówno w przemyśle wytwórczym, jak i budownictwie spada od pewnego czasu, ale sektor usług pomógł utrzymać wysokie zatrudnienie ogółem. Prognozuje się, że estońska gospodarka wkrótce się ożywi, choć nie oczekuje się, że stanie się to szybko. A jeśli koszty pracy będą nadal szybko rosły, znalezienie pracy prawdopodobnie stanie się trudniejsze.

„Dane z rejestru pokazują, że zatrudnienie osiągnęło szczyt w drugiej połowie 2022 r., a od tego lata zaczęło spadać rok do roku” – zauważył Soosaar. „Jednak biorąc pod uwagę zasięg recesji, przy spadku PKB o 4,1 procent w porównaniu z wartością szczytową, spadek zatrudnienia jest jak dotąd ograniczony. Dalszymi oznakami dalszego spowolnienia na rynku pracy są rosnące oczekiwania pracodawców w zakresie zatrudnienia, które w ciągu roku stawały się coraz bardziej pesymistyczne i obecnie kształtują się poniżej średniej historycznej, a także liczba ubezpieczonych na wypadek bezrobocia roszczeń za pośrednictwem estońskiego funduszu ubezpieczenia na wypadek bezrobocia, ogłoszonych ofertami pracy (TöötukassaEUIF).”

Stopa bezrobocia utrzymywała się na niskim poziomie przez bardzo długi czas, ale dane z badania siły roboczej przeprowadzonego przez Statistics Estonia sugerują, że w drugim kwartale tego roku gwałtownie wzrosła. Wzrosła jednak liczba bezrobotnych przede wszystkim dlatego, że zwiększył się odsetek ludności chcącej pracować.

Według Eurostatu stopa bezrobocia w miesiącach letnich nadal rosła i osiągnęła 7,6 procent w sierpniu. Od maja rośnie także bezrobocie rejestrowane.

„Wzrost liczby osób poszukujących pracy i spadek liczby dostępnych stanowisk pracy oznacza większą konkurencję o miejsca pracy, a co za tym idzie, mniejszą presję na podwyżkę płac” – wyjaśnił Soosaar. „Dane z ankiety pokazują, że pracodawcy również uważają, że niedobory siły roboczej zmniejszyły się”.

READ  Czy nierówności w Polsce rosną? | biznes | Wiadomości gospodarcze i finansowe z perspektywy Niemiec | DW

Dynamika przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto w Estonii przyspieszyła w pierwszej połowie 2023 r., ale było to efektem gwałtownej podwyżki płacy minimalnej nauczycieli, wzrostu bezpieczeństwa wewnętrznego oraz nowego układu zbiorowego pracy w sektorze zdrowia. Wzrost płac w sektorze prywatnym nieco spowolnił w drugim kwartale, ale nadal był szybki, biorąc pod uwagę trwającą recesję, co spowodowało wzrost kosztów pracy jako udziału w PKB Estonii.

„Gwałtowny wzrost kosztów pracy może zagrozić konkurencyjności firm eksportujących, ponieważ koszty pracy stanowią dużą część kosztów produkcji” – ostrzegł ekonomista Banku Estonii.

„Jednak wzrost kosztów pracy w sektorze produkcyjnym w Estonii od ubiegłego roku nie jest zauważalnie większy niż na Łotwie i Litwie [COVID-19] „Przynajmniej w bardzo ogólnym sensie dane nie sugerują, że koszty pracy wpłynęły na konkurencyjność firm produkcyjnych w tych krajach”.

Śledź wiadomości ERR na Facebook I Świergot i nie przegap żadnych kolejnych aktualizacji!

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *