Connect with us

Gospodarka

Discovery oskarża Warszawę o złamanie polsko-amerykańskiego traktatu inwestycyjnego – The Hollywood Reporter

Published

on

Discovery, Inc. poinformował w czwartek, że oficjalnie poinformował polski rząd, iż podejmie przeciwko niemu działania prawne na podstawie dwustronnej umowy inwestycyjnej między Stanami Zjednoczonymi Ameryki a Rzeczpospolitą Polską.

Discovery twierdzi, że polski prawicowy rząd niesłusznie bierze na cel polskiego nadawcę TVN, którego właścicielem jest Discovery, próbując wypędzić amerykańskiego nadawcę z kraju i uciszyć popularny kanał informacyjny TVN24, jeden z nielicznych nadawców, który regularnie kieruje rządem warszawskim.

W środę polski parlament wąsko uchwalił nową ustawę, która ograniczy zagraniczną własność polskich kanałów telewizyjnych i zabroni firmom spoza Unii Europejskiej posiadania polskiego kanału. Ustawa musi jeszcze przejść przez Senat i zostać podpisana przez Prezydenta RP, aby stać się prawem.

Jeśli ustawa wejdzie w życie, zmusi Discovery do sprzedaży TVN, czołowego niezależnego nadawcy i operatora informacyjnego w kraju. Udział Discovery w TVN, wyceniany na około 2 miliardy dolarów, to także jedna z największych inwestycji amerykańskich w Polsce.

Discovery twierdzi, że obecny polski rząd – kierowany przez prawicowe Prawo i Sprawiedliwość – od kilku lat atakuje TVN „arbitralnie i dyskryminująco” jako „część szerszej rozprawy z niezależnymi mediami i jako bezpośrednie naruszenie ochrony prawnej” wokół o wolności słowa”.

W oświadczeniu JB Perrette, prezes i dyrektor generalny Discovery International, powiedział, że Discovery „od prawie 25 lat z powodzeniem działa i inwestuje w Polsce, co czyni nas dziś jednym z największych międzynarodowych inwestorów i pracodawców w tym niesamowitym kraju. Jednak szkodliwe i dyskryminujące środki podjęte przez obecny polski rząd nie pozostawiają nam innego wyjścia, jak wnieść oskarżenia w ramach dwustronnej umowy inwestycyjnej między Polską a Stanami Zjednoczonymi”.

Discovery wysłało w czwartek zawiadomienie o sporze do prezydenta RP Andrzeja Dudy.

„Discovery nadal poszukuje pozytywnego rozwiązania tej sytuacji”, powiedziała firma w oświadczeniu, „ale jeśli to się nie powiedzie, Discovery zamierza wszcząć arbitraż na podstawie art. IX (3) [Bilateral Investment] Umów się i domagaj się pełnego odszkodowania za wykroczenia Polski.”

READ  Wiodącym firmom turystycznym trudno jest przewidzieć wpływ gospodarczy Igrzysk Światowych

Dwustronna umowa inwestycyjna podpisana między Stanami Zjednoczonymi a Rzeczpospolitą Polską w dniu 21 marca 1990 r. ma na celu zachęcenie do inwestycji amerykańskich w Polsce i odwrotnie poprzez stworzenie równych szans dla firm w obu krajach. Zobowiązuje oba narody do sprawiedliwego i równego traktowania inwestorów i firm, do nieingerencji za pomocą arbitralnych i dyskryminacyjnych środków, do niedyskryminacji w przyznawaniu licencji oraz do zakazu wywłaszczania bez odszkodowania. Discovery twierdzi, że działania polskiego rządu w stosunku do TVN – rząd niedawno odmówił przedłużenia dziesięcioletniej koncesji na nadawanie telewizji – „narusza kilka zobowiązań umownych”.

„Jesteśmy zdeterminowani, aby chronić nasze inwestycje w Polsce i jej mieszkańcach oraz bronić interesu publicznego w niezależnych mediach i wolności słowa” – powiedział Perrette. „Odkrycie jako chroniony inwestor w Polsce ma ważne prawa i wolności wynikające z polsko-amerykańskiego traktatu. Wierzymy, że ta legislacja będzie miała odstraszający wpływ na amerykańskie i europejskie inwestycje w polską gospodarkę i będziemy agresywnie bronić naszych praw.”

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *