Connect with us

Gospodarka

Elon Musk bije producentów chipów z powodu problemów z dostawą

Published

on

TZałożyciel firmy Esla, Elon Musk, wybrał dwóch największych na świecie producentów chipów elektronicznych, aby utrudnić produkcję samochodów elektrycznych jego marki.

Musk powiedział, że Tesla działała „w warunkach skrajnych ograniczeń łańcucha dostaw” w obliczu globalnego niedoboru chipów, który wstrząsnął producentami samochodów na całym świecie.

„Zdecydowanie najbardziej problematyczne są Renesas i Bosch” – powiedział na Twitterze.

Producenci samochodów są coraz bardziej sfrustrowani globalnym niedoborem chipów elektronicznych, ponieważ konkurują o dostawy z firmami produkującymi telefony, komputery i konsole do gier.

W związku z przedłużającymi się przestojami w produkcji, przemysł motoryzacyjny nie jest już zadowolony z obwiniania globalnego niedoboru, ale zamiast tego szuka obwiniania poszczególnych firm produkujących chipy.

Na początku tego roku Ford zidentyfikował marcowy pożar w fabryce Renasas w Japonii jako poważne zagrożenie dla swoich planów produkcyjnych.

Volkswagen prowadził też rozmowy z dostawcami, m.in. Boschem z Niemiec, na temat możliwości dochodzenia roszczeń odszkodowawczych w związku z brakiem chipa.

Podczas telekonferencji w lipcu Musk powiedział, że Tesla przepisał oprogramowanie swojego pojazdu, aby obsługiwało alternatywne chipy.

Jednak jego wypowiedzi w czwartek sugerują, że próba obejścia problemu przez firmę nie powiodła się.

Musk wypowiedział się w odpowiedzi na tweeta z Cathie Wood z Ark Investment, która skomentowała gwałtowny spadek Tesli w lokalnych dostawach pojazdów zbudowanych w Chinach w lipcu.

Ani Bosch, ani Renesas nie odpowiedzieli natychmiast na prośby o komentarz.

Akcje Tesli spadły o 0,5 proc. na początku handlu w Nowym Jorku.

Firma otrzymała jednak impuls, gdy długoletni krytyk Tesli Carson Block z Muddy Waters Capital powiedział, że nie docenił zdolności Muska do pozyskiwania kapitału i skupiania akcjonariuszy.

W liście do akcjonariuszy Block powiedział, że wieloletni zakład jego firmy przeciwko Tesli został wysłany do nieba.

READ  Jak rynek wynajmu w Polsce reaguje na wojnę Covid i Ukrainę?

Chociaż Block powiedział, że początkowo nie lubił „narcyzmu” Muska, dodał, że „kapitalizacja rynkowa, blichtr, rozmach Elona wciąż tam są”.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *