Connect with us

technologia

DiGiCo zainstalowano w Państwowym Teatrze Lalek

Published

on

DiGiCo zainstalowano w Państwowym Teatrze Lalek
DiGiCo zainstalowano w Państwowym Teatrze Lalek

Piątek, 17 listopada 2023 r

WilnoŻadnych warunków

Litwa – Renomowany państwowy teatr lalek przeprowadził w swojej Wielkiej Sali zakrojony na szeroką skalę remont techniczny o wartości ponad 2,2 miliona euro, wybierając konsolę miksującą DiGiCo jako centralny element nowego systemu audio, aby umożliwić bardziej złożone i prestiżowe produkcje.
Teatr Lalek Lėlė mieści się w stołecznym Wilnie i jest wspierany przez Ministerstwo Kultury Republiki Litewskiej. Zostało założone w 1977 roku w odrestaurowanym domu wybitnego księcia Ogińskiego. Ponieważ główna przestrzeń teatralna wymagała remontu inscenizacji, oświetlenia i sprzętu nagłośnieniowego, obiekt zwrócił się do Sonus Exsertus, firmy zajmującej się projektowaniem i integracją technologii scenicznej, z prośbą o zainstalowanie wiodącego w branży systemu, co szybko doprowadziło do wyboru kompaktowego jednostka, bogata w funkcje DiGiCo SD12 w FOH.
„Zainstalowanie nowej technologii w sali głównej zapewni widzom teatralnym jeszcze lepszą jakość przedstawień” – mówi Vilmantas Juškėnas, dyrektor wileńskiego teatru Lėlė. „Renowacja zmieni kreatywne możliwości obiektu, ponieważ nie tylko nowy, zgodny ze standardami branżowymi system audio w Wielkiej Sali zapewni znacznie lepsze rezultaty dźwiękowe, ale zaangażowane marki premium przyciągną także bardziej prestiżowe i bardziej złożone produkcje”.
Wielka Sala w stylu barokowym może pomieścić około 220 widzów i przedstawia znane baśnie i literaturę dla dzieci znanych autorów litewskich i zagranicznych, a także oryginalne dramaty. Teatr ma bogatą historię i brał udział w wielu międzynarodowych festiwalach, koncertował w różnych krajach i wystawiał spektakle w różnych językach, takich jak angielski, rosyjski, polski, niemiecki i francuski.
Projekt renowacji jest finansowany przez Państwo Republiki Litewskiej pod koordynacją Ministerstwa Kultury Republiki Litewskiej i w porozumieniu z Litewskim Centrum Infrastruktury Kulturalnej.
„Zarząd teatru przywiązuje szczególną wagę do jakości dźwięku w sali” – mówi Juškėnas. „Nowa jakość dźwięku z jego głębią, klarownością dźwięku i efektami jest dla nas niezwykle ważna. Wcześniej „prawdziwe” brzmienie występów mogliśmy usłyszeć jedynie podczas tras koncertowych w innych ekskluzywnych miejscach. To wspaniale, że w końcu możemy cieszyć się tą samą jakością w teatrze. Osiągnęliśmy inny poziom.”
„Instalację komplikował fakt, że pomieszczenia teatru znajdują się w historycznym kompleksie Pałacu Oginskich na Starym Mieście w stolicy i są chronione traktatem. Dlatego też technologię dźwiękową należało wdrożyć przy minimalnej interwencji. Poza tym usunięcie przestarzałej technologii nie było łatwym zadaniem” – wyjaśnia Fabijonavičius.
Wielka Sala została ponownie otwarta pod koniec sierpnia z okazji 66. rocznicy powstania teatru. „Ten rok poświęcony był modernizacji Wielkiej Sali, abyśmy mogli odważnie rozpocząć jesienny sezon występów repertuarowych, które uwielbiała nasza publiczność” – podsumowuje Juškėnas. „Po kilku latach prac remontowych w całym budynku teatr może poszczycić się dużą salą, która zasługuje na swoją nazwę i jest wyposażona w najnowocześniejszy sprzęt techniczny”.

READ  Wojska amerykańskie przybywają do Polski w związku z rozbudową rosyjską
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *