Connect with us

Gospodarka

Czym jest staking kryptowaluty?

Published

on

Zarabianie na kryptowalutach to proces, który może przybierać wiele różnych odsłon. Można zarabiać, handlując kryptowalutami, czerpać zyski na odsetkach od pożyczek lub korzystać z wahań cen i kupować, gdy dana waluta jest tania, a sprzedawać, gdy jej cena wzrośnie. Aby poznać jeszcze inne sposoby zarabiania na kryptowalutach, odwiedź oficjalną platformę Bitcoin Revolution.

Kolejną możliwość zarabiania na kryptowalucie daje staking. Staking polega na zablokowaniu danej kryptowaluty i przechowywanie jej w danej sieci. Właściciel kryptowaluty czerpie zyski z odsetek naliczanych od kwoty, którą postawił.

Podstawy stakingu

Dlaczego można zarobić na stakingu? Czy komuś opłaca się blokowanie kryptowaluty w sieci? Okazuje się, że jest to dość lukratywny sposób na zwiększenie swoich zysków. Zablokowane kryptowaluty w procesie stakingu pomagają zapewnić bezpieczeństwo danej sieci. Z drugiej strony użytkownicy mogą zarabiać pasywnie, po prostu czerpać przychody z wcześniej uzyskanej kryptowaluty.

Wśród użytkowników danej sieci wyróżniamy weryfikatorów, czyli te osoby, które stawiają określoną ilość kryptowaluty, posiadają wysoki priorytet, a ich środki są wykorzystywane do weryfikowania transakcji.

Co istotne, staking jest możliwy wyłącznie na niektórych blockchain. Muszą one korzystać z algorytmu proof of stake, który stoi w opozycji do algorytmu proof of work wykorzystywanego np. przez Bitcoin.

Czym różni się PoW od PoS?

W algorytmie proof of work (PoW) wykorzystuje się moc obliczeniową zaawansowanych sprzętów komputerowych (węzłów), których zadaniem jest rozwiązanie skomplikowanych zagadek kryptograficznych. W nagrodę za rozwiązanie zagadki, węzły otrzymają swoją nagrodę w postaci kryptowaluty. Wadą proof of work jest długi czas przetwarzania transakcji, duże zużycie energii oraz eliminowanie mniejszych węzłów, które nie mogą konkurować z nowoczesnymi sprzętami komputerowymi.

Rozwiązaniem problemów PoW miał być proof of stake (PoS). To właśnie ten algorytm jest wykorzystywany przez najnowsze kryptowaluty. Samo rozwiązanie jest bardziej skalowalne i efektywniejsze. PoS polega na tym, że dany użytkownik może zatwierdzać transakcję (wydobywać kryptowalutę) na podstawie liczby posiadanych monet. Im więcej monet posiada dany użytkownik, tym większą ma moc wydobywczą. PoS daje więc moc wydobycia na podstawie procentu monet posiadanych przez górnika.

Zalety i wady stakingu

W stakingu może uczestniczyć prawie każdy zainteresowany. Nie jest konieczne inwestowanie w drogi sprzęt, aby móc konkurować z innymi. W tym procesie nie zużywa się również więcej energii. Korzyści czerpie się wyłącznie z obstawiania. Nagradzani są lojalni obstawiający – mogą oni uzyskać jeszcze większe nagrody. Im większe zaangażowanie, tym większe zyski. Co więcej, staking nie wymaga praktycznie żadnej zaawansowanej wiedzy (która często jest niezbędna przy wydobywaniu walut)

Z drugiej strony, staking posiada również swoje słabe strony. Są wśród nich niekorzystne zmiany cen aktywów, brak płynności obstawionej kryptowaluty, zablokowanie środków na pewien czas oraz różny czas wypłacania nagród (od codziennych po coroczne).

Przed rozpoczęciem stakingu należy poszerzyć swoją wiedzę na temat danej sieci i projektu. Warto zgadzać się z jego misją i wizją, widzieć szansę na jej rozwój, a także przygotować się na długoterminową inwestycję. Im lepiej będzie rozwijał się projekt, tym większe zyski dla obstawiającego. W tym celu warto dobrze przeanalizować dany projekt, sprawdzić członków zespołu i kontakt z nimi, a także kibicującą mu społeczność. Najgorszym z możliwych scenariuszy jest zainwestowanie w nieuczciwy projekt, który przywłaszczy Twoją kryptowalutę.

Najpopularniejsze kryptowaluty do stakingu

Staking pewnymi kryptowalutami może być znacznie korzystniejszy niż innymi. Oto najbardziej polecany kryptowaluty do stakingu:

  • Ethereum – jedna z najpopularniejszych platform kryptowalutowych na rynku, z wewnętrzną walutą cyfrową Ether. Stopa zwrotu z obstawiania Ethereum to nawet 17% rocznie.
  • EOS – podobnie jak Ethereum służy do obsługi zdecentralizowanych programów. Stopa zwrotu wynosi około 3,2%.
  • Tezos – blockchain open-source z wewnętrzną kryptowalutą XTZ. Zwrot ze stakingu szacuje się tu na około 6%.
  • Cardano – platforma do zawierania inteligentnych kontraktów z wewnętrzną walutą cyfrową ADA. Zwroty ze stakingu mogą sięgać nawet 24%.
READ  Polska zwiększy liczbę portów tranzytowych ukraińskich produktów rolnych z Kołobrzegiem

Staking kontra yield farming

Staking często stawia się w opozycji do yield farmingu. Posiadają one swoje podobieństwa i różnice. Yield farming to nic innego, jak pożyczanie posiadanej kryptowaluty do wspólnej puli pożyczki. Inni użytkownicy, mogą zaciągać z niej pożyczki, a pożyczkodawca może zarabiać na tym odsetki. Staking z kolei, to zablokowanie kryptowaluty w danej sieci, aby środki mogły pomóc w jej rozwoju. Obie metody mogą generować zyski, ale yield farming jest uważany za bardziej ryzykowny od stakingu. Wartość pożyczonych aktywów może nagle spaść i nie będzie możliwa ich sprzedaż. Pożyczkodawca może zwlekać ze spłaceniem pożyczki lub w ogóle jej nie spłacić. Staking gwarantuje więc nieco mniejsze zyski, jednak obarczone niższym ryzykiem.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *