Connect with us

Gospodarka

Co warto wiedzieć o Tether?

Published

on

Tether (USDT) to kryptowaluta zaliczana do pierwszej piątki najpopularniejszych walut cyfrowych na świecie. Jest to także najbardziej rozpoznawalny stablecoin, czyli kryptowaluta, która opiera się na blockchain, jednak jest wspierana przez inne aktywo (w tym przypadku dolara amerykańskiego). Platformy transakcyjne, takie jak Crypto Genius, w których jest dostępny Tether są więc stale rozwijane, dając inwestorom coraz ciekawsze opcje inwestowania swoich pieniędzy.

W tym artykule przyjrzymy się bliżej charakterystycznym cechom Tether, zaletom i wadom tej kryptowaluty, oraz zastanowimy się, czy warto brać ją pod uwagę, myśląc o długoterminowym inwestowaniu.

Najważniejsze informacje o Tether w pigułce

  • Tether to stablecoin działający w blockchain
  • USDT jest wspierany przez amerykańskiego dolara i posiada zabezpieczenie w postaci rzeczywistej waluty umieszczonej w rezerwach
  • Tether pozostaje z dolarem w relacji 1:1
  • Wartość Tether (podobnie, jak innych stablecoinów) pozostaje stabilna.

Nieco więcej o stablecoinach

Zrozumienie, jakie funkcje pełni kryptowaluta Tether jest wręcz niemożliwe bez poznania specyfiki stablecoinów. Ten wyjątkowy rodzaj waluty cyfrowej pomaga w zapewnieniu płynności na rynku kryptowalut, który nie bez powodu jest uznawany za wysoce niestabilny.

Aby móc pełnić swoją funkcję i zminimalizować ryzyko towarzyszące nieraz drastycznym wahaniom cen kryptowalut, stablecoin posiadają odpowiednie zabezpieczenia w postaci walut krajowych (głównie dolara amerykańskiego), ale również złota czy innych kryptowalut.

Niektóre amerykańskie organy regulacyjne obawiają się, że rosnąca popularność stablecoinów może doprowadzić do sytuacji, w której ogromne ilości monet o równowartości dolara amerykańskiego będą wymieniane poza systemem bankowym, wspierając nielegalne finansowanie.

Historia Tether

Tether początkowo pojawił się na rynku pod nazwą RealCoin. Swoją premierę miał w połowie 2014 roku. W listopadzie jego nazwa została zmieniona na Tether, a handel tą kryptowalutą rozpoczął się już na początku 2015 roku.

READ  Ukraina zwraca się o wsparcie międzynarodowe w celu ograniczenia drenażu mózgów

Twórcy Tether postanowili stworzyć specjalną walutę cyfrową, która stanowiłaby połączenie między walutami fiat i kryptowalutami, zapewniała stabilność, przejrzystość transakcji oraz niskie prowizje. Pomimo tego, że Tether jest powiązany z dolarem amerykańskim co do swojej wartości, posiadacze tej kryptowaluty nie posiadają żadnej gwarancji prawa wykupu lub wymiany USDT na dolary.

Tether wzbudza wiele kontrowersji. Jednym z popularnych głosów jest ten, mówiący o sztucznym zawyżaniu ceny Bitcoina przez Tethera.

Pełną kontrolę nad podażą Tethera posiada firma zarządzająca tą kryptowalutą, Tether Limited. USDT nie jest wydobywana w tradycyjny sposób tak, jak ma to miejsce w przypadku innych kryptowalut. Firma Tether Limited może wypuszczać tyle nowych jednostek, ile zechce, jednak wciąż potwierdza, że wprowadza na rynek tylko tyle monet, ile to konieczne. Krytycy tej metody twierdzą, że firma może produkować dowolną ilość nowych tokenów i za ich pomocą kupować Bitcoina. To z kolei prowadziłoby do sztucznego wzrostu ceny Bitcoina.

Kolejną kontrowersyjną kwestią jest powiązanie Tether Limited z giełdą kryptograficzną Bitfinex, które są własnością tej samej firmy. Mówi się, że z giełdy Bitfinex zniknęło w pewnym momencie 850 milionów dolarów, które zostały w większej części zrekompensowane rezerwami Tether.

Czy warto inwestować w Tether?

Tether to z pewnością kryptowaluta, która będzie bardzo przydatna wszystkim inwestującym w waluty cyfrowe. Pomaga ona w uniknięciu dużych wahań cen innych kryptowalut, znacząco zmniejsza koszty transakcji i dba o sprawne usuwanie opóźnień.

Tether mierzył się z pewnymi problemami w przyszłości, jednak obecnie jest uważany za bardzo stabilną i silną walutę, która radzi sobie w różnych, często trudnych sytuacjach. Myśląc o inwestowaniu w Tether, warto wziąć pod uwagę jego aktualne zastosowanie – USDT można wykorzystywać w handlu, pożyczaniu jednostek innym oraz zarabiania na odsetkach.

READ  Produkcja energii z paliw kopalnych w UE osiąga rekordowo niski poziom: raport – EURACTIV.com

Wymiana Tether na inną kryptowalutę jest łatwa, a same transakcje są szybkie i posiadają niskie koszty i prowizje. Pomaga to w zachowaniu stabilności portfeli inwestorów, przy jednoczesnej ich elastyczności – inwestorzy mogą dość łatwo nabyć i sprzedać swoje jednostki.

Z drugiej strony warto przygotować się na to, że wybierając Tether jako inwestycję długoterminową, nie będzie możliwe osiągnięcie spektakularnych zysków, ponieważ sam stablecoin jest powiązany z wartością dolara amerykańskiego. Istnieją jednak platformy pożyczkowe, które wypłacają wysokie oprocentowanie za przechowywanie USDT na swoich kontach.

USD Coin vs Tether

W świecie stablecoinów największym rywalem Tethera (USDT) jest USD Coin (USDC), który pojawił się w branży w 2018 roku. Jego twórcami są Coinbase oraz Circle. Tether jest powiązany z giełdą kryptograficzną Bitfinex, z kolei USD Coin jest powiązany z Coinbase.

Oba stablecoiny pełnią dość podobne funkcje i posiadają podobne cechy. Tym co różni obie kryptowaluty to fakt, że USD Coin jest w pełni finansowany w dolarach amerykańskich. Wszystkie rezerwy USDC przeszły audyt publiczny. Z kolei Tether nie został poddany audytowi, dlatego istnieje wiele głosów na temat braku dowodów posiadania przez niego odpowiednich rezerw.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *