Connect with us

Gospodarka

Czas letni w kalendarzu ekonomicznym

Published

on

Czas letni w kalendarzu ekonomicznym

W tym tygodniu w kalendarzu ekonomicznym zaznaczono czas letni z kilkoma zaplanowanymi wydaniami. Główny rozwój nastąpi w Polsce, gdy zostaną opublikowane dane o czerwcowym wzroście produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej. Tym samym Polska będzie miała pełny zestaw danych za II kwartał, dzięki czemu będziemy mogli zobaczyć, jak gospodarka radziła sobie w pierwszej połowie roku. Dane z czerwca dają też okazję do oceny nadchodzącego spowolnienia. Dodatkowo, stopy bezrobocia zostaną opublikowane na Słowacji iw Chorwacji i możemy zaobserwować stabilizację, a nie sezonowy spadek bezrobocia w miarę narastania obaw o recesję. Wreszcie indeksy PPI publikowane są w Czechach, Polsce i Słowenii, więc w nadchodzących miesiącach możemy wypatrywać oznak łagodzenia presji inflacyjnej.

Zmiany na rynku walutowym

Ruchy na globalnym rynku, w szczególności mocniejszy dolar i słabsze euro (w miarę, jak kurs euro spadł do parytetu wobec dolara, pod wpływem obaw, że kryzys energetyczny może pogrążyć region w recesji), wpłynęły na złotego i forinta – jednak później forint odrobił straty niektóre z tych strat. Czeski bank centralny mógł w okresie letnim interweniować w związku z płynnością rynku. Złoty zakończył miniony tydzień słabszy blisko 4,82 wobec euro, a korona i forint wzrosły odpowiednio do 24,49 i 403,9 wobec euro. Zdaniem Glapińskiego, prezesa polskiego banku centralnego, RPP może zacząć obniżać stopy procentowe już w przyszłym roku, jeśli tempo wzrostu PKB będzie szybko zwalniać. Bank centralny Węgier podniósł stopy procentowe o 200 punktów bazowych do 9,75% na posiedzeniu niewskazującym stóp procentowych, dopasowując je do stopy tygodniowej. Węgierski rząd zapowiedział także nowe środki konsolidacyjne związane z dotacjami na energię dla gospodarstw domowych i podatkami dla małych przedsiębiorstw. Najnowszy raport UE dotyczący praworządności zaważył na lokalnych walutach, ponieważ doradza Węgrom i Polsce, aby poprawiły niezależność sądową i medialną oraz ochronę przed przekupstwem – warunki do uwolnienia funduszy RRF. Posiedzenie Rady EcoFin oficjalnie scementowało przyjęcie przez Chorwację euro od 1 stycznia 2023 r. Ustaliło kurs równy ERMII na 7,5345 HRK wobec EUR.

Rozwój sytuacji na rynku obligacji

Węgierskie obligacje rządowe mocno ucierpiały w zeszłym tygodniu, a 5-letnie rentowności wzrosły o 70 punktów bazowych rok do roku i przekroczyły 10%. Podczas gdy rentowności obligacji LCY wzrosły również na innych rynkach CEE, ruch był raczej niewielki (10-20 punktów bazowych). Węgierski rząd czeka bardzo gorące lato, podczas którego będzie musiał szukać wiarygodnego rozwiązania, aby kontrolować wzrost wydatków i rozwiązać problemy z praworządnością i relacjami z instytucjami UE. W przeciwieństwie do wydarzeń na Węgrzech, Chorwacja dała nowy przykład innym krajom Europy Środkowo-Wschodniej, jeśli chodzi o pogłębianie integracji. W ubiegłym tygodniu, krótko po pozytywnej decyzji EcoFin w sprawie przyjęcia przez Chorwację euro, zarówno Fitch, jak i S&P podniosły rating Chorwacji do BBB+, o oczko powyżej Węgier. Fitch opublikuje w piątek swoją ocenę Węgier, w której nie można wykluczyć zmiany perspektywy na negatywną.

Pobierz pełne informacje o rynku CEE

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *