Connect with us

Gospodarka

Polska chce zwiększyć wydatki na obronność do 5% PKB, najwyższego poziomu w NATO – mówi lider partii rządzącej

Published

on

Polska zwiększy wydatki na obronność do równowartości 5% PKB – zapowiedział lider partii rządzącej Jarosław Kaczyński. Byłby to zdecydowanie najwyższy względny poziom wydatków NATO na obecnym poziomie.

„Poważnie traktujemy kwestie bezpieczeństwa” – powiedział Kaczyński podczas przemówienia w Płocku. „Będziemy [soon] Wydaj 3% PKB na obronę, a z czasem będzie to 5%”.

Robi się to „aby Rosja nas nie zaatakowała” – kontynuował cytowany przez Polskie Radio. „Nasi sojusznicy nam pomogą, ale tylko wtedy, gdy zdołamy się obronić… Musimy być narodem zwartym, uzbrojonym i odważnym”.

Zgodnie z nową ustawą o bezpieczeństwie wewnętrznym, uchwaloną w marcu przy wsparciu obu partii, rząd zobowiązał się już do ponad podwojenia liczebności sił zbrojnych i zwiększenia wydatków na obronę z 2,2% w tym roku do co najmniej 3% od 2023 roku.

Na podstawie danych z 2021 r. Polska byłaby tym samym trzecim co do wielkości względnym wydatkiem w stosunku do NATO, za Grecją (3,82%) i Stanami Zjednoczonymi (3,52%). Gdyby obietnica 5 proc. Kaczyńskiego się spełniła, Polska na obecnych poziomach znalazłaby się na czele listy z dużym marginesem.

Choć Kaczyński nie posiada formalnego tytułu rządowego – niedawno zrezygnował z funkcji wicepremiera ds. bezpieczeństwa – lidera partii Prawo i Sprawiedliwość (PiS), która dominuje w rządzie koalicyjnym, jest uważany za de facto lidera Polski.

W swoim wystąpieniu w Płocku Kaczyński przypomniał, że jego partia „nigdy nie miała złudzeń, że to się rozbiło”. [Russian] Imperium nie kontratakuje”. PiS w ostatnich latach regularnie ostrzegał polską opinię publiczną i partnerów międzynarodowych, że Rosja stanowi militarne zagrożenie dla swoich wschodnich sąsiadów.

Lider PiS skrytykował też poprzednie polskie rządy za „prowadzącą od 1989 r. politykę zmierzającą do przekształcenia naszego kraju w naród pacyfistów – tchórzliwy i niezdolny do walki”. Jego partia „odwróciła tę drogę, ale jeszcze wiele przed nami”.

„Duże, silne państwa dążą do dominacji…[over] słabszych – kontynuował Kaczyński, dlatego Polska musi zachować suwerenność w UE i zapewnić, że dogoni gospodarczo Zachód.

Zachód zdaje sobie teraz sprawę z „ogromnego błędu” polegającego na nieprzestrzeganiu naszych rosyjskich ostrzeżeń – mówi polski premier.

Główne źródło obrazu: Ministerstwo Obrony Ukrainy/Flickr (pod CC BY-SA 2.0)

READ  Badanie francuskiej reformy edukacyjnej i ubóstwa nauczycieli
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.