Connect with us

Gospodarka

UE ocenia sytuację po tym, jak Polska oświadczyła, że ​​spełnia warunki finansowania. Z Reutersa

Published

on

UE ocenia sytuację po tym, jak Polska oświadczyła, że ​​spełnia warunki finansowania.  Z Reutersa
©Reuters. ZDJĘCIE PLIKU: Komisarz UE ds. sprawiedliwości Didier Reynders przemawia na konferencji prasowej podczas konferencji na temat odpowiedzialności Ukrainy w Hadze, Holandia, 14 lipca 2022 r. REUTERS/Piroschka van de Wouw/zdjęcie archiwalne

WARSZAWA (Reuters) – Polska spełniła ostateczne warunki, aby uzyskać dostęp do 76 miliardów euro (83 miliardów dolarów) środków z budżetu UE na lata 2021–2027 – oznajmił w piątek minister, ale Bruksela stwierdziła, że ​​nadal ocenia sytuację.

Unia Europejska wstrzymała miliardy pieniędzy przeznaczone dla Polski w związku z obawami dotyczącymi reform sądownictwa wprowadzonych przez poprzedni nacjonalistyczny rząd Prawa i Sprawiedliwości (PiS), które zdaniem krytyków podważały niezależność sądów.

Nowy, przyjazny UE premier Donald Tusk obiecał przywrócenie praworządności i zapewnienie uwolnienia środków unijnych. Spotyka się jednak z oporem zwolenników i sojuszników byłej partii rządzącej, w tym prezydenta Andrzeja Dudy i części starszych sędziów.

„Mamy potwierdzenie z Komisji Europejskiej – Polska spełnia trzy ostatnie warunki pełnego uruchomienia funduszy strukturalnych – 76 miliardów euro na realizację programów do 2027 roku” – napisała w mediach społecznościowych Minister Funduszy i Polityki Regionalnej Katarzyna Pelczyńska-Nałęcz -Platforma X

Fundusze spójności mają na celu podniesienie poziomu życia w biedniejszych regionach UE.

Komisja Europejska stwierdziła, że ​​Polska oficjalnie poinformowała ją, że według niej spełniła wymogi prawne umożliwiające otrzymanie pieniędzy, jednak kwestia ta jest nadal rozpatrywana.

„Analizujemy pismo przesłane przez polskie władze, aby ocenić, czy Polska spełnia wymogi niezależności sądów” – napisano w e-mailu komisji. „Komisja ma trzy miesiące na przeprowadzenie tej oceny”.

Tusk spotkał się z przywódcą UE w grudniu i zapowiedział, że blok przekaże pierwsze pięć miliardów euro pomocy.

Pieniądze te nie podlegają zwykłym warunkom UE w zakresie praworządności i stanowią część wartego 60 miliardów euro udziału Polski w pakiecie stymulacyjnym UE dotyczącym pandemii COVID.

Komisarz UE ds. sprawiedliwości Didier Reynders powiedział w grudniu, że Polska potrzebuje „trochę czasu”, aby poprawić niezależność sądownictwa, aby UE mogła wypłacić więcej pieniędzy.

MIEĆ NADZIEJĘ

Podczas piątkowej wizyty w Warszawie Reynders powiedział na wspólnej konferencji prasowej z ministrem sprawiedliwości Adamem Bodnarem, że ma nadzieję, że Komisja Europejska wkrótce zatwierdzi pierwszy wniosek Polski o środki unijne.

Wysoki rangą urzędnik nowego polskiego rządu powiedział Reuterowi przed odprawą, że rząd ma nadzieję, że niektóre problemy uda się rozwiązać bez uchwalania nowych ustaw, które Duda będzie mógł zawetować.

„Jesteśmy całkowicie spokojni, że wszystko idzie w dobrym kierunku” – powiedział urzędnik. „Z politycznego punktu widzenia zgodziliśmy się z Komisją, że niektóre kwestie zostaną uregulowane bez nowych przepisów”.

Zapytany o taką możliwość Reynders powiedział, że w przypadku weta Dudy wobec nowych ustaw Bruksela i Warszawa będą musiały rozważyć, co można zrobić z funduszami unijnymi.

„Pozostajemy w dialogu z Komisją Europejską, podejmujemy dalsze kroki, aby osiągnąć kamienie milowe… Naszą główną troską jest przywrócenie obywatelom praworządności” – powiedział Bodnar.

Dodał, że jedną z planowanych w tym procesie zmian jest rozdzielenie funkcji Ministra Sprawiedliwości i Prokuratora Generalnego.

Prokurator generalny jest powoływany przez izbę niższą parlamentu za zgodą izby wyższej na sześcioletnią kadencję bez możliwości przedłużenia – wynika z opublikowanego przez ministerstwo projektu ustawy.

Po spotkaniu z Reyndersem poseł w rządzie koalicyjnym Michał Kobosko powiedział państwowej agencji prasowej PAP, że spodziewa się, że Komisja Europejska będzie w stanie odblokować fundusze, nawet jeśli Duda zawetuje ustawę przywracającą praworządność.

„Mam wrażenie, że Komisja Europejska byłaby skłonna udostępnić Polsce środki nawet w sytuacji, gdyby prezydent zawetował ustawy” – powiedział.

W piątek posłowie PiS poinformowali, że wzywali do wotum nieufności wobec Bodnara.

(1 dolar = 0,9187 euro)

READ  Allegro wybiera byłego dyrektora Amazona Perticucciego na CEO
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *