Connect with us

Gospodarka

COVID: Dlaczego Europa przekazuje tyle szczepionek Wietnamowi? | Azja | Dogłębne spojrzenie na wiadomości z całego kontynentu | DW

Published

on

Włochy i Rumunia stały się ostatnimi krajami europejskimi, które 25 sierpnia przekazały szczepionki przeciwko COVID-19 Wietnamowi. W poprzednich tygodniach Polska, Czechy, Węgry i Francja dawkowały Hanoi.

DW szacuje, że kraje UE dotychczas przekazały lub obiecały łącznie 2,6 mln szczepień Wietnamowi, ważnemu graczowi w azjatyckiej polityce.

Wietnam jest również dużym odbiorcą szczepionek przekazanych przez placówkę COVAX, która otrzymała około jednej trzeciej całkowitego finansowania z krajów UE w ramach inicjatywy „Team Europe”.

„Państwa europejskie prawdopodobnie mają inną mieszankę motywacji, która łączy interes narodowy i altruizm” – powiedział Carl Thayer, emerytowany profesor z Uniwersytetu Nowej Południowej Walii w Australii. „Dostarczanie szczepionek przeciw COVID do Wietnamu jest naturalną odpowiedzią na te czynniki”.

Presja na szczepionki produkowane w kraju

Na dzień 30 sierpnia tylko 2,6% populacji wietnamskiej zostało w pełni zaszczepionych przeciwko COVID-19, co jest najniższym wskaźnikiem w Azji Południowo-Wschodniej. Wynika to w dużej mierze z tego, że rząd wietnamski postanowił na początku tego roku skoncentrować się na opracowaniu własnych szczepionek domowych – wysiłek o różnym stopniu powodzenia. Komunistyczny rząd w Hanoi spodziewa się, że te produkowane w kraju szczepionki będą dostępne na początku 2022 roku.

Eksperci oskarżyli również wietnamski rząd o pychę po tym, jak wydawało się, że nie spieszy się z pozyskiwaniem szczepionek, gdy stały się one dostępne. Wietnam odnotował tylko 1465 infekcji i 35 zgonów w 2020 roku, podczas gdy jego gospodarka była jedną z niewielu w Azji, które odnotowały wzrost w zeszłym roku.

Jednak pandemia spustoszyła kraj w ostatnich miesiącach i została pogłębiona przez rozprzestrzenianie się bardziej zaraźliwego wariantu Delta. Około 96% z łącznej liczby 470 000 przypadków w Wietnamie zostało zarejestrowanych po 1 lipca.

Wezwania o pomoc zagraniczną

Wietnamscy urzędnicy w kraju i za granicą bardzo aktywnie lobbują za darowiznami szczepionek, powiedział Le Hong Hiep, starszy pracownik Programu Badań nad Wietnamem w ISEAS-Yusof Ishak Institute.

READ  Komisja Europejska chce wzmocnić transgraniczne prawa rodzicielskie – EURACTIV.com

„W ciągu ostatnich kilku miesięcy na każdym spotkaniu z zagranicznymi odpowiednikami przywódcy wietnamscy prosili ich o pomoc Wietnamowi w radzeniu sobie z pandemią, szczególnie poprzez wymianę szczepionek” – powiedział.

Na spotkaniu z prezydentem Wietnamu Nguyenem Xuan Phucem 1 czerwca ambasador Giorgio Aliberti, szef delegacji UE w Wietnamie, rzekomo obiecał pomóc w zbieraniu darowizn na szczepionki od rządów europejskich.

„Niedawne darowizny od niektórych państw członkowskich UE naturalnie odzwierciedlają trudną sytuację pandemii” – powiedział Aliberti DW [in Vietnam] w ciągu ostatnich kilku miesięcy oraz prośba o wsparcie ze strony rządu wietnamskiego.”

UE „odpłaca się” organizacją charytatywną za wczesną pandemię

Istnieje również wrażenie, że Europejczycy spłacają teraz dobroczynność, którą wykazał się Wietnam, gdy pandemia szalała w ich krajach w zeszłym roku. „W pierwszych dniach pandemii, kiedy Europa była w gorszej sytuacji, Wietnam podarował ŚOI i maski wielu krajom, w tym krajom europejskim” – zauważył Huong Le Thu, starszy analityk w Australijskim Instytucie Polityki Strategicznej.

Na przykład w kwietniu 2020 r. Wietnam podarował ponad 550 000 masek na twarz Francji, Niemcom, Włochom, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii. Liczne towarzystwa przyjaźni wietnamskich i grupy diaspory w Europie również odegrały kluczową rolę w przekazywaniu sprzętu protekcjonistycznego i zbieraniu funduszy na lokalne działania pomocowe, gdy pandemia wybuchła w całej Europie.

Grupy wietnamskie były szczególnie aktywne w takich krajach jak Czechy, Francja, Niemcy i Polska, w których znajdują się największe społeczności wietnamskiej diaspory w Europie. Wszystkie cztery z tych krajów przekazały szczepionki Wietnamowi.

Motywy ekonomiczne w zasięgu wzroku

Analitycy podejrzewają jednak, że rządy europejskie nie kierują się wyłącznie altruizmem. W interesie gospodarczym UE leży jak najszybsze wyjście Wietnamu z pandemii. Wymaga to szeroko zakrojonych szczepień.

Wietnam jest obecnie 15. największym partnerem handlowym UE i największym w Azji Południowo-Wschodniej, obszarze świata, w którym Bruksela pragnie rozwijać interesy gospodarcze i geopolityczne.

READ  Polska podpisuje umowę dla morskiej energetyki wiatrowej - reNews

Umowa o wolnym handlu między UE a Wietnamem – drugi pakt handlowy, który Bruksela podpisała z krajem Azji Południowo-Wschodniej po poprzedniej umowie o wolnym handlu z Singapurem – weszła w życie w połowie 2020 r.

Le Thu z Australijskiego Instytutu Polityki Strategicznej zauważył, że amerykańskie firmy, takie jak Nike, Adidas i Apple, których łańcuchy dostaw w Wietnamie zostały dotknięte wzrostem liczby infekcji w tym kraju, wezwały rząd USA do przekazania szczepionek Wietnamowi. Następnie Stany Zjednoczone udostępniły temu krajowi miliony szczepionek.

Europa chce zdobyć wpływy w regionie

Oprócz swojego znaczenia gospodarczego, Wietnam jest również jednym z najważniejszych graczy geopolitycznych w regionie Indo-Pacyfiku, w którym państwa europejskie desperacko chcą teraz zdobyć przyczółek.

Darowizna szczepionek dla Wietnamu jest „częścią większego geopolitycznego nacisku krajów europejskich, aby uzyskać wpływy i prestiż od wietnamskiego rządu” – powiedział Tuan Le Anh, zastępca dyrektora ds. informatyki i dyrektor ds. badań w Dragon Capital.

Wietnam był najgłośniejszym przeciwnikiem agresywnych działań Chin na Morzu Południowochińskim, gdzie Hanoi i Pekin twierdzą, że to samo sporne terytorium.

Kraje takie jak Niemcy i Francja przeprowadziły ostatnio ćwiczenia dotyczące swobody żeglugi na obszarze morskim, podczas gdy Bruksela ma opublikować w tym miesiącu swój dokument strategiczny dotyczący Indo-Pacyfiku. Silna i trwała przyjaźń z Wietnamem jest kluczem do ambicji UE w regionie.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *