Connect with us

Gospodarka

Co dalej po odcięciu przez Rosję gazu do Europy?

Published

on

Co dalej po odcięciu przez Rosję gazu do Europy?

To nie letnia fala upałów sprawia, że ​​europejscy liderzy i przedsiębiorstwa się pocą. Istnieje obawa, że ​​rosyjskie manipulacje dostawami gazu ziemnego doprowadzą następnej zimy do kryzysu gospodarczego i politycznego. W najgorszym przypadku nawet wcześniej.

Oto najważniejsze rzeczy, które należy wiedzieć o grze o presję energetyczną podczas wojny na Ukrainie:

CO SIĘ STAŁO?

Rosja w zeszłym tygodniu odcięła dostawy gazu do pięciu krajów Unii Europejskiej, w tym Niemiec, największej gospodarki w bloku 27 krajów, która jest w dużym stopniu uzależniona od moskiewskiego gazu do produkcji energii i energii.

Rosyjski państwowy gigant energetyczny Gazprom ograniczył dostawy o 60% gazociągiem Nord Stream 1, biegnącym pod Morzem Bałtyckim z Rosji do Niemiec – największym gazociągiem w Europie. Włochy widzą swoją ofertę o połowę. Spadki notowane są również w Austrii, Czechach i na Słowacji.

Dochodzi to do blokad gazu w Polsce, Bułgarii, Danii, Finlandii, Francji i Holandii w ostatnich tygodniach. Przestoje te początkowo postrzegano jako mniejszy problem, ponieważ na przykład Polska wycofała rosyjski gaz do końca roku, podczas gdy inne miały alternatywne dostawy.

Jednak ostatnie cięcia uderzają w kraje, które są dużymi gospodarkami i zużywają dużo rosyjskiego gazu ziemnego. Niemcy polegają na Rosji w 35% importu gazu; Włochy za 40%. W tej chwili rezerwy gazu są wystarczające na bieżące zapotrzebowanie.

DLACZEGO REDUKCJE SĄ NIEBAWEM?

Europa stara się zapełnić swoje podziemne magazyny gazu przed zimą. Dostawcy gazu działają regularnie, uzupełniając zapasy latem – kiedy miejmy nadzieję, że mogą kupić gaz taniej – a następnie wycofują go zimą, gdy rośnie zapotrzebowanie na ciepło. Redukcje powodują, że uzupełnianie pamięci jest droższe i trudniejsze do wykonania.

Ten ruch przybliżył również widmo całkowitego wyłączenia rosyjskiego gazu, co uniemożliwiłoby Europie uzyskanie całego paliwa, jakiego potrzebuje na zimę. Gaz ziemny jest wykorzystywany przez kilka energochłonnych gałęzi przemysłu, takich jak producenci szkła i stali, które już teraz borykają się z wyższymi kosztami i ograniczają zużycie, przyczyniając się do spowolnienia gospodarki europejskiej.

READ  Jacek Sasin o CPK: Zrobimy wszystko, aby udostępnić go w 2027 roku

W przypadku wytwarzania energii elektrycznej gaz jest „huśtającym się” źródłem energii, które uruchamia się, gdy odnawialne źródła energii, takie jak wiatr i słońce, wytwarzają mniej energii elektrycznej z powodu nieprzewidywalnych warunków pogodowych, a także gdy zużycie energii elektrycznej osiąga szczyt podczas zimnej lub gorącej pogody, jak fala upałów w ostatni weekend, która spowodowała rekordowy wzrost w Europie.

Podziemne kawerny magazynowe w Europie są obecnie zapełnione w 57%. Najnowsza propozycja Komisji Europejskiej wzywa każdy kraj do osiągnięcia 80% do 1 listopada, podczas gdy Niemcy wyznaczyły cele na 80% do 1 października i 90% do 1 listopada.

Analitycy z think tanku Bruegel w Brukseli ostrzegają: „Bułgaria, Węgry i Rumunia nie osiągną 80-procentowego celu UE, jeśli będą kontynuowane tak jak wcześniej”, podczas gdy „Niemcom, Austrii i Słowacji będzie bardzo trudno rozbudować swoje magazyny”. do napełnienia, gdy gaz z Rosji zostanie zatrzymany”.

CO JEST ZROBIONE?

UE, która przed wojną otrzymywała około 40% swojego gazu z Rosji, przedstawiła plany ograniczenia importu o dwie trzecie do końca roku i całkowitego wycofania rosyjskiego gazu do 2027 roku. Blok już powiedział, że zablokuje wystrzelenie rosyjskiego węgla w sierpniu i większość rosyjskiej ropy w ciągu sześciu miesięcy.

Celem jest zmniejszenie 850 milionów dolarów dziennie, które Rosja zarabia na sprzedaży ropy i gazu do Europy, aby zapobiec finansowaniu jej wojny na Ukrainie.

Europejskie rządy i przedsiębiorstwa użyteczności publicznej kupują od Stanów Zjednoczonych drogi skroplony gaz ziemny (LNG), który jest dostarczany drogą morską, w przeciwieństwie do gazu dostarczanego rurociągiem z Rosji, który jest zwykle tańszy. Ale wojna podniosła ceny energii, napędzając rekordową inflację w Europie i pomagając utrzymać wysokie dochody Rosji.

Podejmowane są wysiłki, aby pozyskać więcej gazu rurociągowego z Norwegii i Azerbejdżanu, podczas gdy przyspieszone przyjęcie energii odnawialnej i oszczędzanie energii mają odgrywać mniejszą rolę. Niemcy, które nie mają terminali importowych LNG, przynoszą ze sobą cztery pływające terminale, z których dwa mają zacząć działać jeszcze w tym roku.

Pomimo skupienia się na energii odnawialnej, kryzys spycha kraje z powrotem do paliw kopalnych. Niemcy spieszą się z ustawodawstwem, aby ponownie uruchomić elektrownie węglowe jako tymczasową poprawkę, pomimo planów całkowitego wycofania węgla do 2030 r.

Wicekanclerz Robert Habeck powiedział, że przejście na węgiel jest „gorzkie”, ale „czysta konieczność w tej sytuacji”. Rząd planuje działania mające na celu zachęcenie przemysłu i przedsiębiorstw użyteczności publicznej do zużywania mniejszej ilości gazu ziemnego. Habeck wezwał również Niemców do oszczędzania energii.

„Zużycie gazu musi zostać jeszcze bardziej zmniejszone, aby można było przechowywać więcej gazu, w przeciwnym razie zimą będzie ciasno” – powiedział.

Holenderski rząd twierdzi, że pozwoli elektrowniom węglowym ponownie pracować z pełną mocą, aby zaoszczędzić gaz ziemny, który w przeciwnym razie zostałby spalony w celu wytworzenia energii elektrycznej.

Pomimo tych wszystkich środków bezpieczeństwo gazowe Europy jest kruche. Terminale eksportowe LNG w krajach produkujących energię, takich jak USA i Katar, działają pełną parą, co oznacza, że ​​Europa rywalizuje z Azją o ograniczone dostawy.

Ponadto eksplozja i pożar w terminalu eksportowym we Freeport w Teksasie na wiele miesięcy zablokowały jedną piątą amerykańskich zdolności eksportowych i ponownie wstrząsnęły rynkiem gazu. Większość eksportu terminalu trafiła do Europy, poinformował Rystad Energy.

„Sytuacja na europejskim rynku gazu ziemnego nadal się eskaluje” – powiedział analityk ds. surowców Carsten Fritsch z Commerzbank Research, odnosząc się do wybuchu i planowanego przestoju remontowego Nord Stream 1, w wyniku którego gazociąg nie będzie płynął od 11 do 21 lipca. popłynie. „Pilnie potrzebne zwiększenie dostaw gazu na zimowe miesiące może zatem osłabnąć”, a ceny prawdopodobnie wzrosną.

CZYM JEST GRA ROSJA?

Gazprom twierdzi, że musiał odciąć dostawy do Europy przez Nord Stream 1, ponieważ zachodnie sankcje zablokowały kluczowy element sprzętu w Kanadzie, gdzie został zabrany do konserwacji. Rządy europejskie tego nie kupują, nazywając cięcia gazowe politycznymi.

Działania Gazpromu spowodowały gwałtowny wzrost cen gazu ziemnego po spadku w zimowym sezonie grzewczym. Zwiększa to dochody Rosji w czasie, gdy znajduje się ona pod presją zachodnich sankcji gospodarczych i wywiera większą presję na Europę, która udziela politycznego i militarnego wsparcia Ukrainie.

READ  Polski rząd zadaje wyborcom pytania, które zdaniem opozycji są błędne

Posunięcia Gazpromu można też postrzegać jako opór wobec zachodnich sankcji i odstraszanie od nakładania kolejnych kar. A więksi odbiorcy gazu zostali poinformowani, że podobnie jak mniejsi, nie są zwolnieni z potencjalnego przestoju.

Niemcy i Włochy widziały swoje dostawy w czasie, gdy ich przywódcy spotkali się z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem w Kijowie, aby spotkać się z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim i wesprzeć status kandydata Ukrainy do UE.

„Zakłócenie przepływów Nord Stream 1 do Europy najwyraźniej wydaje się być próbą Putina opóźnienia europejskich wysiłków na rzecz gromadzenia gazu do lata, prawdopodobnie gotowej na kolejną odsłonę europejskich wojen energetycznych tej zimy” – powiedział Tim Ash, starszy suwerenny strateg rynków wschodzących. w BlueBay Asset Management.

CZY EUROPEJCZYCY ZOBACZĄ ZGASZONE ŚWIATŁA LUB ZAMROŻĄ TEJ ZIMY?

Jest to mało prawdopodobne, ponieważ prawo UE wymaga od rządów racjonowania dostaw gazu dla przemysłu w celu oszczędzenia domów, szkół i szpitali. Kraje, którym kończy się gaz, mogą również zwrócić się o pomoc do innych, którzy mogą być w lepszej kondycji, choć zależy to od odpowiednich połączeń rurociągów.

Minusem racjonowania byłyby cięcia w przemyśle i zamknięcia, które mogą kosztować miejsca pracy i wzrost w gospodarce już obciążonej wysoką inflacją i obawami o globalne spowolnienie, jeśli banki centralne podniosą stopy procentowe.

W międzyczasie całkowite wyłączenie może podnieść ceny gazu do rekordowego poziomu 206 euro (217 dolarów) za megawatogodzinę od 7 marca, zwiększając inflację. Na początku 2021 roku, zanim Rosjanie zgromadzili wojska na granicy z Ukrainą, gaz spotowy kosztował około 19 euro za megawatogodzinę.

Czytaj najnowsze wiadomości, najświeższe wiadomości, oglądaj najlepsze filmy i telewizję na żywo tutaj.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *