Connect with us

Gospodarka

Wojna na Ukrainie musi zakończyć się bezpiecznie dla Polski – mówi Duda – Pierwsze wiadomości

Published

on

Albert Zawada/PAP

Zakończenie wojny na Ukrainie, która zapewnia polskie bezpieczeństwo, jest podstawowym priorytetem polskiej polityki zagranicznej, powiedział prezydent Polski ambasadorom kraju.

We wtorek po południu Andrzej Duda spotkał się z polskimi ambasadorami na dorocznej konferencji organizowanej przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Przemawiając podczas wydarzenia, powiedział, że po raz pierwszy od zakończenia II wojny światowej „mamy do czynienia z wojną totalną ze wszystkimi najgorszymi jej konsekwencjami”.

„Masowe zabójstwa cywilów… systematyczne niszczenie infrastruktury cywilnej, przymusowe deportacje ludności, w tym dzieci, miliony uchodźców szukających schronienia w Europie Zachodniej… a nawet na całym świecie” – powiedział Duda.

Zdaniem prezydenta RP nikt nie wątpi, że wojna nie tylko zmieni system międzynarodowy, ale w dłuższej perspektywie doprowadzi do „pewnej formy dwubiegunowości”.

„Co najważniejsze, zmieni się też architektura bezpieczeństwa naszego regionu, a tym samym przedefiniuje pozycję gospodarczą, poziom bezpieczeństwa, a także szanse rozwojowe naszego kraju i całego regionu” – powiedział.

Duda dodał, że zmiany te zależą od: „zdolności i zasobów Kijowa do obrony swojego terytorium, a także jego szans na przejście do ofensywy w celu odzyskania terytoriów zajętych przez Rosję”.

Dlatego – dodał Duda – „jest absolutnie podstawowym priorytetem” polskiej polityki zagranicznej, „aby ta wojna zakończyła się w bezpieczny dla Polski sposób. Nie tylko to się po prostu kończy. Nie, nie o to nam chodzi”.

READ  Polski Duda: Sytuacja wokół Ukrainy zbliża się do krytycznej...
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.