Connect with us

Gospodarka

bne IntelliNews – Bank Światowy spodziewa się lekkiego ożywienia w Europie i Azji Środkowej w 2021 roku

Published

on

Bank Światowy przewiduje, że kraje w Europie i Azji Środkowej nieco się odrodzą w 2021 roku. Regionalny PKB rośnie w tym roku o 3,3%, po spadku o 2,9% w 2020 roku.

Jednak w najnowszym raporcie dotyczącym perspektyw gospodarki światowej, opublikowanym 5 stycznia, Bank Rozwoju ostrzega przed poważnymi zagrożeniami dla perspektyw ze względu na ryzyko dalszego wzrostu liczby przypadków, co z kolei może doprowadzić do wzrostu realiów społecznych i napięć geopolitycznych. Globalne ożywienie zależy w dużym stopniu od wprowadzenia szczepionek na koronawirusa, a także od rządów umożliwiających cykl reinwestycji mający na celu zrównoważony wzrost, powiedział bank.

„Gdy wydaje się, że światowa gospodarka weszła w stłumione ożywienie, decydenci stają w obliczu zniechęcających wyzwań – w zakresie zdrowia publicznego, zarządzania długiem, polityki fiskalnej, banków centralnych i reform strukturalnych – aby zapewnić, że to wciąż kruche globalne ożywienie nabierze rozpędu, i położyć podwaliny pod solidny wzrost ”- powiedział prezes Grupy Banku Światowego David Malpass, komentując publikację raportu.

„Aby przezwyciężyć skutki pandemii i przeciwdziałać przeciwnościom związanym z inwestycjami, należy dołożyć wszelkich starań, aby poprawić otoczenie biznesowe, zwiększyć elastyczność rynku pracy i produktów oraz wzmocnić przejrzystość i zarządzanie”.

Dla regionu Europy i Azji Środkowej, który obejmuje większość Europy Środkowej, Południowo-Wschodniej i Wschodniej oraz Eurazji, „perspektywy opierają się na dystrybucji skutecznej szczepionki w gospodarkach rozwiniętych oraz w głównych krajach wschodzących i rozwijających się, w tym w Rosji, a później na początku 2021 r. Rok dla innych krajów. Zakłada się też, że napięcia geopolityczne w regionie nie ulegną ponownej eskalacji – czytamy w raporcie.

Liczba nowych przypadków koronawirusa wzrosła w większości regionów już w ostatnim kwartale 2020 r., Co skłoniło rządy do utrzymania ograniczeń i wprowadzenia kilku drugich blokad.

Szacuje się, że PKB regionu skurczył się w 2020 r. Poniżej średniej światowej, która wynosi 4,3%, chociaż prawie wszystkie gospodarki pogrążyły się w recesji, a około dwie trzecie prawdopodobnie skurczy się bardziej niż podczas światowego kryzysu finansowego. Planowana ekspansja regionu w 2021 roku jest jednak słabsza niż 4% prognozy dla światowej gospodarki.

READ  Wyjaśnienie – Co oznacza dla Polski wzrost UE o 149 miliardów dolarów

Z najnowszych prognoz dla regionu wynika, że ​​spowolnienie w 2020 roku było mniej dotkliwe niż wcześniej prognozowano. W czerwcu bank prognozował wzrost PKB na poziomie 4,7% w 2020 r., A następnie ożywienie w tym roku o 3,6%.

Istnieją również znaczne różnice między krajami: „Gospodarki najbardziej dotknięte pandemią to te, które mają silne powiązania handlowe lub finansowe ze strefą euro oraz te, które są w dużym stopniu uzależnione od usług i turystyki (Chorwacja, Kosowo, Czarnogóra)” – powiedział. w raporcie.

Natomiast według Banku Światowego wydaje się, że trzy kraje – Tadżykistan, Turcja i Uzbekistan – uniknęły gospodarczego upadku w 2020 r. I rosną odpowiednio o 2,2%, 0,5% i 0,6% do 2020 r. Ten wzrost będzie trwał do 2021 r .;; Na przykład gospodarka turecka „ma wzrosnąć o 4,5% w 2021 r. W miarę odradzania się popytu krajowego i wzrostu popytu zagranicznego”.

Jedyną gospodarką, która ma się kurczyć drugi rok z rzędu w 2021 r., Jest Białoruś, ponieważ trwające masowe niepokoje i brutalne represje rządu mają wpływ na gospodarkę. Po spadku PKB o ok. 1,6% w 2020 r. Spadek gospodarczy na Białorusi pogłębi się do 2,7% w 2021 r. I osiągnie dodatni wzrost na poziomie zaledwie 0,9% w kolejnym roku.

Tymczasem prawie żaden z krajów regionu nie wyjdzie w pełni z recesji wywołanych koronawirusem w 2020 roku w tym roku, z wyjątkiem Kazachstanu, Polski i Serbii, których gospodarki będą w tym roku rosły mniej więcej w tym samym tempie, co w Rok 2020. To pomimo pakietów wsparcia fiskalnego ogłoszonych w prawie wszystkich gospodarkach regionu.

Bank Światowy prognozuje wzrost w Rosji o zaledwie 2,6%, przy czym kraj boryka się z ponownym przyspieszeniem infekcji koronawirusem. „Oczekuje się, że wzrost będzie wspierany przez wprowadzenie szczepionki, gwałtowny wzrost cen towarów przemysłowych i kontynuację wspierającej polityki” – dodano w raporcie. W pozostałej części Europy Wschodniej wzrost będzie niższy i wyniesie 1,3%, na co negatywnie wpłyną wyniki Białorusi.

READ  Jeffrey Sachs otrzymuje 2022 Tang Prize for Sustainable Development za wiodącą transdyscyplinarną naukę o zrównoważonym rozwoju

Według Banku Światowego wzrost w Europie Środkowej i na Bałkanach Zachodnich będzie silniejszy i wyniesie odpowiednio 3,6% i 3,5%. W Europie Środkowej ożywieniu będzie sprzyjać wzrost wymiany handlowej będący następstwem ożywienia aktywności w strefie euro oraz ustaleń politycznych. Na Bałkanach Zachodnich wzrost zależy od przywrócenia zaufania konsumentów i przedsiębiorców po opanowaniu pandemii, a także od złagodzenia niestabilności politycznej.

Oczekuje się, że wzrost PKB na Kaukazie Południowym wyniesie 2,5% po tym, jak pandemia i wybuch konfliktu między Armenią a Azerbejdżanem przyczyniły się do spadku w 2020 r. Tegoroczna ekspansja będzie nieco silniejsza i wyniesie 3% w Azji Środkowej, wspierana zarówno przez rosnące ceny surowców, jak i bezpośrednie inwestycje zagraniczne.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *