Connect with us

Gospodarka

List: Inwestorzy chcą, aby UE zapewniła Polsce zakończenie arbitralnych przejęć

Published

on

Twój artykuł redakcyjny (Bridging East-West Differences in the EU, FT View, FT.com, 3 stycznia) stara się być obiektywny, ale to, co zyskuje w niuansach i komplikacjach, traci jasność.

Większość Polaków chce niezależnego sądownictwa, nieograniczonych mediów i skutecznej gospodarki rynkowej, a nie renacjonalizowanej, quasi-komunistycznej. Nie czujesz się na końcu wzniosłych wykładów z zachodu. Wręcz przeciwnie, spoglądają na Zachód, aby wesprzeć swoją walkę o ochronę swoich wartości przed arbitralnymi aktami ksenofobicznej partii rządzącej, zdeterminowanej do przejęcia kontroli pod pozorem „repolonizacji”. To partia rządząca sprzeciwia się „szlachetnym wykładom”.

Największym wkładem UE nie są wszystkie ważne fundusze regionalne i strukturalne, ale tworzenie i ochrona środowiska, w którym ludzie czują się wolni, a przedsiębiorstwa mogą inwestować. Największym motorem wzrostu Polski były bezpośrednie inwestycje zagraniczne, tak ważne w najbogatszych krajach świata, takich jak Niemcy, Wielka Brytania i USA, a także w Chinach.

Aby tak pozostało, inwestorzy muszą wiedzieć, że w przypadku sporu z rządem będą chronieni prawem unijnym i niezawisłym sądownictwem. Że ich prawnicy nie zostaną aresztowani i że rząd nie będzie naciskał na nich, aby sprzedawali na niekorzystnych warunkach, którego program „repolonizacji” do tej pory sprzedał większość prasy regionalnej i większość dużych banków firmom kontrolowanym przez UE kierowana przez państwo, a tym samym przez partię rządzącą, która następnie przejmuje inne banki i firmy. Polacy czekają, aby dowiedzieć się, czy partia rządząca – po przejęciu kontroli nad mediami państwowymi i rzekomej próbie przejęcia kontroli nad głównym dziennikiem finansowym Rzeczpospolita i rzekomo za 57 różnymi postępowaniami prawnymi przeciwko głównej gazecie opozycyjnej Gazeta Wyborcza – jest za Kanał Discovery również pod presją sprzedaży największego niezależnego polskiego nadawcy telewizyjnego TVN.

UE musi wiedzieć, że pieniądze przesłane do Polski nie zwalniają po prostu budżetu państwa na wydatki na „repolonizację”.

READ  Koronawirus na Litwie: Rząd zaostrza ograniczenia. Mobilność jest ograniczona

Szkoda, że ​​Wielka Brytania, która dawniej wspierała budowanie liberalnej demokracji w Europie Wschodniej, nie jest już częścią wysiłków UE i że wielu zwolenników brexitu zamiast tego cieszy się problemami UE.

Jan Ledochowski
Londyn KT3, Wielka Brytania

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *