Connect with us

technologia

Aby osiągnąć inteligencję na poziomie ludzkim, systemy SI muszą naprawdę rozumieć język

Published

on

TROY, NY – Pierwotny cel, jakim była sztuczna inteligencja podobna do człowieka, został porzucony dziesiątki lat temu na rzecz mniej ambitnych podejść, twierdzą dwaj naukowcy zajmujący się kognitywnością w nowej książce. Jeśli ta wstępna wizja ma zostać zrealizowana, systemy sztucznej inteligencji będą wymagały dogłębnego zrozumienia języka i znaczenia, których opracowanie pozostaje zniechęcającym – ale wykonalnym – wyzwaniem.

W Linguistics for the Age of AI, opublikowanym przez MIT Press, współautorzy Marjorie McShane i Sergei Nirenburg, oba wydziały Wydziału Nauk Poznawczych w Rensselaer Polytechnic Institute i współdyrektorzy Language-Endowed Intelligent Agents Lab, przedstawiają powieść podejście do przetwarzania języka dla systemów sztucznej inteligencji.

McShane i Nirenburg proponują metodę, dzięki której komputery i inne inteligentne technologie mogą rozumieć język i wykorzystywać tę zdolność do zdobywania dalszej wiedzy. W przeciwieństwie do obecnych systemów, które preferują modelowanie statystyczne i uczenie maszynowe, autorzy wzywają do podejścia inspirowanego sposobem pracy ludzi i włączającego rozumienie języka do ogólnej architektury poznawczej obejmującej percepcję, rozumowanie i działanie.

„Siri i Alexa, choć bardzo przydatne, ograniczają się do odpowiadania tylko na pytania, na które są przygotowani” – powiedział Nirenburg. „To, za czym się opowiadamy, wymaga dużo pracy, ale uważamy, że absolutnie konieczne jest stworzenie prawdziwej sztucznej inteligencji z ludzkimi możliwościami, aby dyskutować w języku, uczyć się i komunikować w sposób niezawodny”.

Książka opisuje, w jaki sposób system sztucznej inteligencji może zrozumieć dużą liczbę złożonych zjawisk językowych – fragmentaryczne zdania, pominięty i niejawny materiał, nieznane słowa, metafory i wiele więcej – w jednym, nadrzędnym procesie.

W szczególności system opracowany przez McShane i Nirenburg przesyła głos do kilku do sześciu etapów przetwarzania, które oferują coraz bardziej wszechstronną interpretację. Po każdym etapie analizy system decyduje, czy interpretacja fragmentu mowy jest „wykonalna”, co oznacza, że ​​system jest gotowy do działania na podstawie zrozumienia danych wejściowych. Zdaniem autorów dostosowanie systemu AI wspomaganego głosem do modeli zdolności do działania modeluje ludzkie zdolności do minimalizowania wysiłku i pracy w niepewności.

„Najważniejsze jest to, że język jest skomplikowany, a komputery muszą wykonać wiele pracy, aby przejść od słów do znaczeń” – powiedział McShane. „Słowa pomagają nam dotrzeć do znaczenia, ale nie można zastąpić ich znaczeniem, które jest zasadniczo paradygmatem statystycznym”.

###

Książkę można pobrać ze strony internetowej MIT Press jako otwarty dostęp do pobrania dzięki hojnym funduszom Arcadia, funduszu charytatywnego prowadzonego przez Lisbet Rausing i Petera Baldwina.

McShane jest autorem teorii elipsy i innowacyjnego, praktycznego podejścia do polskiego zgięcia. Nirenburg jest autorem semantyki ontologicznej i tłumaczenia maszynowego opartego na wiedzy.

O Rensselaer Polytechnic Institute

Założony w 1824 roku Rensselaer Polytechnic Institute jest pierwszym amerykańskim uniwersytetem zajmującym się badaniami technologicznymi. Rensselaer obejmuje pięć szkół, 32 ośrodki badawcze, ponad 145 programów akademickich oraz dynamiczną społeczność ponad 7600 studentów i ponad 100 000 żyjących absolwentów. Wydziały i absolwenci Rensselaer obejmują ponad 145 członków National Academy, sześciu członków National Inventors Hall of Fame, sześciu zwycięzców National Medal of Technology, pięciu zdobywców National Medal of Science i jednego noblisty w dziedzinie fizyki. Dzięki prawie 200-letniemu doświadczeniu w rozwijaniu wiedzy naukowej i technologicznej, Rensselaer nadal koncentruje się na rozwiązywaniu globalnych wyzwań w duchu pomysłowości i współpracy. Aby dowiedzieć się więcej, odwiedź http: // www.rpi.edu.

Zrzeczenie się: AAAS i EurekAlert! nie odpowiadamy za poprawność informacji prasowych publikowanych na EurekAlert! przez instytucje wspierające lub w celu wykorzystania informacji za pośrednictwem systemu EurekAlert.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *