Connect with us

Gospodarka

Blinken węszy Nord Stream 2, aby odbudować partnerstwo transatlantyckie

Published

on

Sekretarz stanu USA Antony Blinken złoży zeznania przed Komisją Spraw Zagranicznych USA w sprawie priorytetów administracji Bidena dla polityki zagranicznej USA 10 marca 2021 r. Na Kapitolu w Waszyngtonie. (Zdjęcie: Xinhua)


Zdjęcie z pliku wykonane 8 października 2012 r. Pokazuje wyposażenie rurociągu Nord Stream przed ceremonią otwarcia połączenia gazowego North Stream w zatoce Portowaja, około 60 kilometrów od miasta Wyborg w północno-zachodniej Rosji.  (Zdjęcie: Xinhua)

Zdjęcie z pliku wykonane 8 października 2012 r. Pokazuje wyposażenie rurociągu Nord Stream przed ceremonią otwarcia połączenia gazowego North Stream w zatoce Portowaja, około 60 kilometrów od miasta Wyborg w północno-zachodniej Rosji. (Zdjęcie: Xinhua)

Podczas swojej pierwszej podróży do Europy od czasu objęcia urzędu sekretarz stanu USA Antony Blinken we wtorek rozpowszechnił pogląd, że rosyjsko-niemiecki gazociąg Nord Stream 2 jest „zły”.

„Prezydent (Joe) Biden bardzo jasno stwierdził, że jego zdaniem rurociąg to zły pomysł, zły dla Europy, zły dla Stanów Zjednoczonych, ostatecznie sprzeczny z własnymi celami bezpieczeństwa UE” – powiedział Blinken na konferencji prasowej z Jensem Stoltenbergiem, sekretarzem Generał Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego (NATO).

Najwyższy dyplomata USA przebywa w Brukseli na dwudniowym spotkaniu ministrów spraw zagranicznych NATO w celu odnowienia partnerstwa transatlantyckiego.

Blinken twierdził, że rurociąg może „podważyć” interesy Ukrainy, Polski i innych sojuszników. Dodał, że omówi tę kwestię twarzą w twarz ze swoim niemieckim odpowiednikiem Heiko Maasem.

Nord Stream 2 ma przesyłać gaz ziemny z Rosji do Niemiec przez Morze Bałtyckie. Rurociąg o długości 1230 km mógłby dostarczać 55 miliardów metrów sześciennych gazu rocznie, co ma kluczowe znaczenie dla niemieckiego przemysłu i transformacji energetycznej.

Rurociąg jest ukończony w około 95 procentach, a Niemcy nalegają na ukończenie projektu pomimo sprzeciwu USA.

Zarówno Niemcy, jak i Rosja wskazują, że jest to projekt czysto gospodarczy. Waszyngton powiedział jednak, że projekt zbytnio uzależniłby Europę od rosyjskiej energii i zaszkodziłby interesom gospodarczym Ukrainy i Polski jako krajów tranzytu gazu. W związku z tym Stany Zjednoczone nałożyły sankcje na niektóre europejskie firmy zaangażowane w prace budowlane.

READ  Rządowy program antyinflacyjny będzie kosztował Polskę 1,2 proc. PKB

„Jestem pewien, że będę miał okazję to powtórzyć, w tym prawo w Stanach Zjednoczonych, które nakłada na nas sankcje na firmy zaangażowane w prace nad ukończeniem rurociągu” – powiedział Blinken.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *