Connect with us

Gospodarka

Polska z zadowoleniem przyjmuje stanowisko USA w sprawie gazociągu Nord Stream 2 – pierwsze wiadomości

Published

on

Polski rząd z zadowoleniem przyjął oświadczenie sekretarza stanu USA w sprawie gazociągu Nord Stream 2, że zaszkodziłoby to interesom Polski i Europy.

Rurociąg, który połączy rosyjskie złoża gazowe z Europą Zachodnią, stał się dla Polski punktem spornym, podważając bezpieczeństwo europejskie.

„Bardzo pozytywnie przyjęliśmy oświadczenie sekretarza stanu USA Antony’ego Blinkena. Potwierdza to, co Polska mówi od dawna” – powiedział zastępca sekretarza stanu Paweł Jabłoński i oczekuje dalszych działań ze strony USA i NATO w sprawie Nord Stream 2.

Przed spotkaniem ministrów spraw zagranicznych NATO w Brukseli Blinken powiedział, że rurociąg może zaszkodzić interesom Ukrainy i Polski. Stwierdził również, że projekt Nord Stream 2 jest zły dla Europy i Ameryki, zdaniem USA, i jest sprzeczny z celami UE w zakresie bezpieczeństwa energetycznego.

„Mamy nadzieję, że świat zachodni, zarówno USA, jak i kraje UE i NATO, będzie w tej sprawie bardziej zdecydowany i konsekwentny” – powiedział PAP Jabłoński. „Należy podjąć działania, aby zatrzymać ten projekt, który ma charakter polityczny i de facto militarny, a nie gospodarczy”.

Mimo sprzeciwów projekt gazociągu jest wspierany przez Niemcy, Austrię i kilka innych krajów UE.

READ  Chętnych do zaciągania kredytów nie brakuje
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *