Connect with us

technologia

3 najczęstsze błędy techniczne we wczesnej fazie startupów

Published

on

3 najczęstsze błędy techniczne we wczesnej fazie startupów

Chociaż nie wszystkie startupy są zaawansowane technologicznie, prawie wszystkie obejmują jakąś formę technologii. To zwykle napędza ich innowacyjność i skalowalność (stąd ogromny potencjał wzrostowy).

Dlatego skuteczne radzenie sobie z technologiczną stroną firmy ma kluczowe znaczenie dla ogólnego sukcesu. Oznacza to nie tylko zrozumienie rzeczywistej technologii, ale także zrozumienie, w jaki sposób integruje się ona z Twoją firmą oraz jak ją strategicznie wykorzystywać i inwestować.

Oto kilka podstawowych zasad, które są ważne zarówno dla założycieli technologicznych, jak i nietechnologicznych.

2. Zbuduj trochę za długo bez opinii klientów

Kiedy jesteś założycielem technologii, twoją strefą komfortu jest często odcięcie się od świata zewnętrznego i zbudowanie najlepszej możliwej wersji swojego pomysłu.

Jest to jednak grzech śmiertelny startupu. Marnowanie dużej ilości pieniędzy, czasu i wysiłku na coś, czego nie jesteś pewien, że rynek będzie chciał, to pewny sposób na przygotowanie się na porażkę.

Innowacyjne pomysły i oferty wymagają weryfikacji. To, co pokazujesz swoim klientom, nie powinno być idealne. Kluczowe jest przyjęcie mentalności Minimum Viable Product. Nawet jeśli twoja technika ledwo działa, to zwykle wystarczy, aby przyciągnąć uwagę klientów, gdy twoja technika rozwiązuje prawdziwy problem.

Zawsze masz czas na ulepszenie i doszlifowanie go później. Twoim pierwszym zadaniem jest upewnienie się, że budujesz coś, czego ludzie chcą.

„Jeśli nie wstydzisz się pierwszej wersji swojego produktu, wprowadziłeś ją na rynek zbyt późno”.

Ten cytat Reida Hoffmana (założyciela LinkedIn) jest jednym z najbardziej znanych cytatów startupowych i nie bez powodu. Podążaj za nim religijnie.

2. Przeinwestowanie w technologię

Wynagrodzenia programistów (lub opłaty agencyjne/konsultingowe) są często zdecydowanie największym kosztem start-upów (oprogramowania). Nie stanowi to problemu samo w sobie, ale należy zachować ostrożność, ponieważ łatwo prowadzi to do nadmiernych inwestycji w mniej istotne funkcje produktu.

Zgodnie z tym genom startowy projektów, przedwczesne skalowanie jest najczęstszą przyczyną niepowodzenia uruchamiania. Jednym z najłatwiejszych sposobów skalowania z wyprzedzeniem jest inwestowanie pieniędzy w rozwój, zanim będziesz mieć pewność, że ich potrzebujesz. Pamiętaj, że na wczesnych etapach Twoim zadaniem jest uruchomienie działającego MVP (produkt o minimalnej opłacalności). Ponadto w wczesne uruchomienie to błąd. Przed kontynuowaniem masz do wykonania inną ważną pracę (sprawdzenie i dostosowanie oferty, wprowadzenie jej na rynek itp.).

Zbyt duże inwestycje w rozwój zagłodzą inne aspekty Twojej firmy, które również potrzebują zasobów.

3. Budowanie zbyt skomplikowanego rozwiązania technicznego

Na początku Twoim wrogiem jest złożoność w każdej dziedzinie (w tym inżynierii). Złożoność jest dużym źródłem problemów i na początku nie miałbyś siły roboczej (i innych zasobów), aby stale rozwiązywać te problemy.

Dla MVP optymalna liczba funkcji to jeden.

Idealnie, jeśli masz jednofunkcyjne rozwiązanie techniczne (twój MVP), które rozwiązuje rzeczywisty problem, przed którym stoi określony, konkretny typ osoby (twój MVS – Minimum Viable Segment). Zmniejszyłoby to złożoność do minimum i uczyniło Twoją pracę tak łatwą, jak to tylko możliwe, zarówno pod względem technicznym, jak i marketingowym.

Oczywiście ten ideał zazwyczaj nie jest osiągalny. Niemniej jednak powinieneś się postarać.

Podsumowując, jako początkujący założyciel startupu powinieneś przestrzegać następujących zasad, jeśli chodzi o zarządzanie techniczną stroną swojego projektu:

  1. Nie martw się o polski. Zamiast tego martw się, jeśli budujesz coś, czego ludzie będą potrzebować. Pozostań w kontakcie z klientami podczas budowania. To zapewniłoby, że nie pójdziesz w złym kierunku.
  2. Nie wydawaj zbyt wielu zasobów na technologię. Wszystkie aspekty Twojej firmy muszą iść w parze.
  3. Unikaj złożoności tak bardzo, jak to możliwe. Różne osoby zażądałyby różnych funkcji, a nawet niestandardowych kompilacji Twojego rozwiązania. Nie poddawaj się lekko tym prośbom. Zrób to tylko wtedy, gdy masz absolutną pewność, że jest to kierunek, w którym powinieneś podążać swoim produktem.
READ  Storm pomaga Polsce osiągnąć rekord energetyki wiatrowej: 30% mocy | technologia
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *