Connect with us

Świat

Wyjce padają martwe z drzew w Meksyku podczas brutalnej fali upałów

Published

on

Wyjce padają martwe z drzew w Meksyku podczas brutalnej fali upałów

MEXICO CITY (AP) – W Meksyku jest tak gorąco, że wyjce padają martwe z drzew.

Co najmniej 83 średniej wielkości naczelne znane z głośnego wołania znaleziono martwe w stanie Tabasco na wybrzeżu Zatoki Perskiej. Pozostałe zostały uratowane przez mieszkańców, w tym pięć zostało zabranych do lokalnego lekarza weterynarii, który pracował nad ich uratowaniem.

„Przybyli w stanie krytycznym, z odwodnieniem i gorączką” – powiedział dr. Sergia Valenzueli. „Były wiotkie jak szmaty. To był udar cieplny.

Choć brutalną falę upałów, która nawiedziła Meksyk od marca, powiązano z śmiercią co najmniej 26 osób, weterynarze i ratownicy twierdzą, że spowodowała ona śmierć dziesiątek, a może nawet setek wyjców.

W mieście Tecolutilla w Tabasco martwe małpy pojawiły się po raz pierwszy w piątek, kiedy na miejsce przybył lokalny ochotniczy zespół straży pożarnej i ratowników z pięcioma stworzeniami z tyłu ciężarówki.

Wyjce siedzą w klatce w klinice weterynaryjnej po uratowaniu ich w niezwykle wysokich temperaturach w Tecolutilla w stanie Tabasco w Meksyku, wtorek, 21 maja 2024 r. (AP Photo/Luis Sanchez)

Wyjce są zwykle dość groźne, muskularne, a niektóre mogą dorastać do 91 centymetrów wzrostu i mają równie długie ogony. Niektóre samce ważą ponad 30 funtów i mogą żyć do 20 lat. Są wyposażone w duże szczęki oraz przerażające zęby i kły. Ale przede wszystkim znane są z ryku przypominającego lwa, który nie odzwierciedla ich wielkości.

„Oni (wolontariusze) poprosili o pomoc i zapytali, czy mogę zbadać niektóre zwierzęta, które mieli w ciężarówce” – powiedziała w poniedziałek Valenzuela. „Powiedzieli, że nie mają pieniędzy i zapytali, czy mogę to zrobić za darmo”.

Weterynarz kładzie lód na jej bezwładne dłonie i stopy i podłącza ją do kroplówek zawierających elektrolity.

Póki co wygląda na to, że małpy wracają do zdrowia. Kiedyś apatyczne i łatwe w obsłudze, teraz znajdują się w klatkach w biurze Valenzueli. „Regenerują się. Są agresywne… znowu gryzą” – powiedział, zauważając, że jest to zdrowy znak dla zwykle ukrywających się stworzeń.

READ  Brazylia: Lula zaostrza kontrolę posiadania broni w obliczu rosnących wskaźników jej posiadania

Większość nie ma tyle szczęścia. Biolog Gilberto Pozo naliczył około 83 martwych lub umierających zwierząt na ziemi pod drzewami. Wymieranie rozpoczęło się około 5 maja i osiągnęło szczyt w weekend.

„Spadały jak jabłka z drzewa” – powiedział Pozo. „Były poważnie odwodnione i zmarły w ciągu kilku minut”. Pozo twierdzi, że upadki z kilkudziesięciu metrów powodują dodatkowe szkody, często zabijając małpy.

Pozo przypisuje śmierć „synergii” czynników, w tym intensywnego upału, suszy, pożarów i wylesiania, które pozbawiają małpy wody, cienia i owoców, które jedzą.

Dla mieszkańców mglistego, bagnistego, porośniętego dżunglą stanu Tabasco wyjec jest cenionym i symbolicznym gatunkiem. Miejscowi mówią, że małpy informują ich o porze dnia, wyjąc o świcie i o zmierzchu.

Pozo powiedział, że miejscowa ludność – którą zna dzięki pracy w grupie Biodiversity Conservation of The Usumacinta – próbowała pomóc małpom, które widzą na swoich farmach. Zauważa jednak, że może to być miecz obosieczny.

„Spadły z drzew, a ludzie zostali przeniesieni i poszli pomóc zwierzętom, dostarczając im wodę i owoce” – powiedział Pozo. „Chcą się nimi opiekować, zwłaszcza małymi małpami, i adoptować je”.

„Ale nie, prawda jest taka, że ​​dzieci są bardzo wrażliwe, nie mogą przebywać w domu, w którym są psy lub koty, ponieważ mają patogeny, które mogą być potencjalnie śmiertelne dla wyjców” – powiedział, podkreślając, że należy je rehabilitować i wypuszczony na wolność.

Grupa Pozo utworzyła specjalny ośrodek rekonwalescencji dla małp – obecnie żyje tam pięć małp, ale choroba dotyka także ptaki i gady – i próbuje zebrać zespół wyspecjalizowanych lekarzy weterynarii, aby zapewnić naczelnym potrzebną opiekę.

Rząd federalny z opóźnieniem przyznał się do problemu w poniedziałek, kiedy prezydent Andrés Manuel López Obrador powiedział, że słyszał o nim w mediach społecznościowych. Pogratulował Valenzueli jego wysiłków i powiedział, że rząd postara się wesprzeć te prace.

López Obrador przyznał, że ma problem z upałem – „nigdy nie czułem się tak źle” – ale boryka się też z wieloma ludzkimi problemami.

Według stanu na 9 maja co najmniej dziewięć miast w Meksyku ustanowiło rekordy temperatury, a Ciudad Victoria w granicznym stanie Tamaulipas osiągnęła zawrotny poziom 47 stopni Celsjusza.

Ponieważ w tym roku prawie w całym kraju opady deszczu były poniżej średniej, jeziora I Tamy wysychają, Zapasy wody się kończą władze musiały transportować wodę na wszystko, od szpitali po zastępy straży pożarnej. Niski poziom wody na tamach doprowadził do przerw w dostawie prądu w niektórych częściach kraju.

Konsumenci również odczuwają upał. W poniedziałek największa w kraju sieć sklepów ogólnospożywczych OXXO ogłosiła, że ​​w niektórych lokalizacjach ogranicza zakupy lodów do zaledwie dwóch lub trzech torebek na klienta.

„W czasach wysokich temperatur OXXO podejmuje działania, aby zapewnić dostawy produktów naszym klientom” – stwierdziła w oświadczeniu spółka matka FEMSA. „Ograniczenia sprzedaży lodów pakowanych mają na celu umożliwienie zakupu tego produktu większej liczbie klientów.”

Ale dla małp nie chodzi o wygodę, ale o życie lub śmierć.

„To gatunek wartowniczy” – powiedział Pozo, odnosząc się do efektu kanarka w kopalni węgla, w którym jeden gatunek może wiele powiedzieć o ekosystemie. „Mówi nam to coś o tym, co dzieje się ze zmianami klimatycznymi”.

Wyjec siedzi z innymi w klatce w klinice weterynaryjnej po uratowaniu go w ekstremalnie wysokich temperaturach w Tecolutilla, stan Tabasco w Meksyku, wtorek, 21 maja 2024 r. Dziesiątki wyjców znaleziono martwych na wybrzeżu Zatoki Perskiej, podczas gdy inne Została uratowana przez okolicznych mieszkańców, którzy przewieźli ją do miejscowego weterynarza.  (AP Photo/Luis Sanchez)

Wyjąca małpa siedzi z innymi w klatce w klinice weterynaryjnej po uratowaniu w obliczu ekstremalnie wysokich temperatur w Tecolutilla w meksykańskim stanie Tabasco, wtorek, 21 maja 2024 r. (AP Photo/Luis Sanchez)

____

Śledź relacje AP z Ameryki Łacińskiej i Karaibów pod adresem https://apnews.com/hub/latin-america

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *