Connect with us

Świat

Wulkan wybucha w gorącym punkcie sejsmicznym w pobliżu stolicy Islandii

Published

on

Wulkan wybucha w gorącym punkcie sejsmicznym w pobliżu stolicy Islandii

Kopenhaga, 3 sierpnia (Reuters) – Wulkan wybuchł na górze w pobliżu stolicy Islandii Reykjaviku po dniach rosnącej aktywności trzęsień ziemi w regionie, podał w środę Islandzki Instytut Meteorologiczny (IMO).

Obrazy i transmisje na żywo z lokalnych serwisów informacyjnych MBL i RUV pokazały lawę i dym wydobywające się ze szczeliny w ziemi na zboczu góry Fagradalsfjall, która w zeszłym roku doświadczyła erupcji trwającej sześć miesięcy.

Turyści i okoliczni mieszkańcy powinni unikać tego obszaru z powodu toksycznych gazów, chociaż nie ma bezpośredniego ryzyka uszkodzenia infrastruktury krytycznej, powiedziało w oświadczeniu Ministerstwo Obrony Cywilnej i Zarządzania Kryzysowego.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać BEZPŁATNY nieograniczony dostęp do Reuters.com

Ogłoszono, że „Code Red” zakazuje samolotom przelatywania nad terenem, chociaż wysłano helikoptery w celu zbadania sytuacji, powiedziała IMO Reuterowi.

Jeśli okaże się, że erupcja jest podobna do pęknięć obserwowanych w zeszłym roku, alarm lotniczy prawdopodobnie zmieni się na pomarańczowy, sygnalizując niższy poziom zagrożenia, powiedział rzecznik agencji.

„Obecnie nie ma żadnych zakłóceń w lotach do iz Islandii, a międzynarodowe korytarze lotnicze pozostają otwarte” – powiedział minister spraw zagranicznych tego kraju w oświadczeniu.

Półwysep Reykjanes jest gorącym miejscem wulkanicznym i sejsmicznym, a erupcja miała miejsce zaledwie 25 km (15 mil) od Reykjaviku i 15 km od międzynarodowego lotniska w kraju.

W marcu ubiegłego roku spektakularne fontanny lawy wybuchły w okolicy z szczeliny o długości od 500 do 750 metrów, która trwała do września, przyciągając tysiące Islandczyków i turystów.

W przeciwieństwie do erupcji pokrytego lodem wulkanu Eyjafjallajökull w 2010 roku, który uziemił około 100 000 lotów i zmusił setki Islandczyków do opuszczenia domów, nie oczekuje się, że erupcja ta wyrzuci do atmosfery dużo popiołu lub dymu.

Islandia leży między płytami tektonicznymi Eurazji i Ameryki Północnej, które są jednymi z największych na Ziemi, i często doświadczają trzęsień ziemi i wysokiej aktywności wulkanicznej, gdy obie płyty poruszają się w przeciwnych kierunkach.

Sprawozdania Nikolaja Skydsgaarda i Terje Solsvika; Adaptacja Toby’ego Chopry i Lisy Shumaker

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *