Connect with us

Gospodarka

Wojska amerykańskie lądują w Polsce w obliczu rozbudowy wojsk NATO w Europie Wschodniej

Published

on

Oddziały armii amerykańskiej po przybyciu na lotnisko Rzeszów-Jasionka w południowo-wschodniej Polsce, 5 lutego 2022 r. (zdjęcie AP)

Szereg wojsk amerykańskich przybyło do Polski w ramach rozbudowy militarnej NATO w Europie Wschodniej w celu zwiększenia dalszych napięć z Rosją.

Żołnierze wylądowali w sobotę na lotnisku Rzeszów-Jasionka przy granicy polsko-ukraińskiej w związku z twierdzeniami USA, że Rosja planuje inwazję na Ukrainę. Moskwa zaprzeczyła zarzutom.

„Zgodnie z zapowiedziami do Polski przybyły pierwsze elementy brygadowej grupy bojowej z 82. Dywizji Powietrznodesantowej Armii Stanów Zjednoczonych” – poinformował w sobotę rzecznik polskiego wojska.

„Pierwsza partia przybyła na lotnisko w Jesionce” w południowo-zachodniej Polsce – powiedział mjr Przemysław Lipczyński, dodając, że większość kontyngentu 1700 amerykańskich żołnierzy przybędzie „wkrótce”.

Telewizja pokazała obóz i ogrodzenie ustawione na G2A Arena w pobliskiej miejscowości Jasionka.

Armia amerykańska potwierdziła, że ​​dowódca 82. Dywizji Powietrznodesantowej, generał major armii amerykańskiej Christopher Donahue, przybył do Polski.

W zeszłym tygodniu Stany Zjednoczone ogłosiły, że rozmieszczą około 3000 dodatkowych żołnierzy w Europie Wschodniej, aby bronić NATO przed „agresją”.

Stany Zjednoczone zaczęły rozmieszczać wojska w Europie Wschodniej po tym, jak stwierdziły, że nie uważają już gromadzonych wojsk rosyjskich na granicy z Ukrainą za „nadchodzące” zagrożenie.

Na środowym briefingu prasowym sekretarz prasowy Białego Domu Jen Psaki ogłosiła decyzję i powiedziała, że ​​użycie „nadchodzącego” oznacza wysłanie wiadomości, której amerykańscy urzędnicy nie zamierzali wysyłać.

Decyzja o zaprzestaniu używania „nadchodzącego” zapadła po tym, jak opis wywołał gniew w Kijowie w zeszłym tygodniu, a prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wyraził frustrację terminem.

Zełenski skrytykował państwa zachodnie za wywołanie paniki ostrzeżeniami o „nadchodzącym” rosyjskim zagrożeniu, mówiąc, że alarmy wywołujące panikę bardzo obciążają gospodarkę kraju. „Nie potrzebujemy tej paniki”.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *