Connect with us

Gospodarka

Większość Polaków popiera budowę małych reaktorów jądrowych

Published

on

Większość Polaków popiera budowę małych reaktorów jądrowych

Prawie 60% Polaków opowiada się za budową małych modułowych reaktorów jądrowych (SMR) w swoim kraju, choć odsetek ten spada do 45% na pytanie, czy chcieliby, aby taki powstał w ich regionie.

Wyniki pochodzą z badania przeprowadzonego przez IBRiS, agencję badawczą zleconą przez polskiego państwowego giganta energetycznego Orlen, która przygotowuje się do budowy SMR w około 20 lokalizacjach w całej Polsce w ramach współpracy z firmami amerykańskimi i kanadyjskimi oraz przy wsparciu finansowym agencji rządowych USA .

Oprócz badania ogólnopolskiego, raport objął również mieszkańców siedmiu potencjalnych lokalizacji SMR w Warszawie, Ostrołęce, Oświęcimiu, Dąbrowie Górniczej, Wocławku, Stalowej Woli-Tarnobrzegu i Krakowie.

Spośród wszystkich respondentów 58% zgodziło się, że „w Polsce trzeba zbudować kilka zeroemisyjnych małych elektrowni jądrowych w różnych miejscach”. Tylko 15% nie zgodziło się z tym pomysłem.

Ale zapytani, czy wsparliby taką elektrownię jądrową w swoim województwie (województwo) średnia akceptacja w siedmiu potencjalnych witrynach spadła do 51%, podczas gdy sprzeciw wzrósł do 20%. Wsparcie budowy jednego w okolicy respondentów (miejscowość/gmina) był ponownie niższy i wyniósł 45%, przy 24% przeciwnych.

Jednak poparcie dla budowy małych reaktorów jądrowych wzrasta, gdy respondentom przedstawia się potencjalne korzyści. Badanie wykazało, że 56% zgodziłoby się na budowę SMR w ich najbliższej okolicy, gdyby obniżyło to ich rachunki za energię.

READ  USA deklaruje, że Evan Gershkovich został niesłusznie uwięziony przez Rosję: aktualizacje na żywo

„Przeprowadzone przez nas badanie daje solidną podstawę do dialogu, jaki zamierzamy prowadzić ze społecznościami lokalnymi w każdej z potencjalnych lokalizacji dla takich inwestycji. Tylko na tej podstawie będziemy decydować, gdzie będą realizowane kolejne projekty – powiedział Daniel Obajtek, prezes Orlenu.

„Przyspieszamy prace, aby pierwszy mały reaktor powstał do 2030 roku” – dodał. Do końca tego roku Orlen ma ujawnić 13 dodatkowych potencjalnych lokalizacji pod budowę SMR.

W zeszłym tygodniu Zieloni, część największej koalicji opozycyjnej w Polsce, protestowali w Krakowie przeciwko planowanej budowie SMR. Argumentowali, że technologia, która wciąż jest w fazie rozwoju, nie została odpowiednio przetestowana i powoduje wytwarzanie dużych ilości odpadów nuklearnych.

Jednak według badania IBRiS 57% Polaków uważa, że ​​SMR są bezpieczne, a 19% się z tym nie zgadza. Budując SMR w pobliżu respondentów, 50% nadal uważa, że ​​technologia jest bezpieczna.

Badanie zostało przeprowadzone w dniach 28 kwietnia – 8 maja metodą wywiadu osobistego wspomaganego komputerowo (CAPI) na ogólnopolskiej próbie 1124 osób oraz próbie 200 osób w każdej z siedmiu lokalizacji.

Polski rząd uczynił energię jądrową, która nie powoduje bezpośrednio emisji dwutlenku węgla, kluczowym elementem w odejściu od węgla, który obecnie stanowi 70% krajowego miksu energetycznego, co stanowi zdecydowanie najwyższy udział w Europie. Obecnie w kraju nie ma w ogóle elektrowni jądrowych.

READ  Argentyna: Czy Argentyna może być w środę z górki?

Sondaż przeprowadzony w grudniu wykazał, że poparcie społeczne w Polsce dla rozwoju energetyki jądrowej wzrosło prawie dwukrotnie w ciągu roku, osiągając poziom 75%. Było to spowodowane kryzysem energetycznym wywołanym wojną rosyjską na Ukrainie oraz staraniami polskiego rządu o budowę pierwszych w kraju elektrowni jądrowych.

Warszawa wybrała firmę amerykańską na głównego partnera do budowy dużej elektrowni jądrowej w północnej Polsce, ale wspiera także inne projekty, takie jak polsko-południowokoreańskie partnerstwo na rzecz budowy elektrowni jądrowej zamiast elektrowni opalanej węglem brunatnym w centralnej Polsce wieś Pątnów.

Główne źródło obrazu: Energia jądrowa GE Hitachi

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *