Connect with us

Gospodarka

Większość Polaków popiera budowę małych reaktorów jądrowych

Published

on

Większość Polaków popiera budowę małych reaktorów jądrowych

Prawie 60% Polaków opowiada się za budową małych modułowych reaktorów jądrowych (SMR) w swoim kraju, choć odsetek ten spada do 45% na pytanie, czy chcieliby, aby taki powstał w ich regionie.

Wyniki pochodzą z badania przeprowadzonego przez IBRiS, agencję badawczą zleconą przez polskiego państwowego giganta energetycznego Orlen, która przygotowuje się do budowy SMR w około 20 lokalizacjach w całej Polsce w ramach współpracy z firmami amerykańskimi i kanadyjskimi oraz przy wsparciu finansowym agencji rządowych USA .

Oprócz badania ogólnopolskiego, raport objął również mieszkańców siedmiu potencjalnych lokalizacji SMR w Warszawie, Ostrołęce, Oświęcimiu, Dąbrowie Górniczej, Wocławku, Stalowej Woli-Tarnobrzegu i Krakowie.

Spośród wszystkich respondentów 58% zgodziło się, że „w Polsce trzeba zbudować kilka zeroemisyjnych małych elektrowni jądrowych w różnych miejscach”. Tylko 15% nie zgodziło się z tym pomysłem.

Ale zapytani, czy wsparliby taką elektrownię jądrową w swoim województwie (województwo) średnia akceptacja w siedmiu potencjalnych witrynach spadła do 51%, podczas gdy sprzeciw wzrósł do 20%. Wsparcie budowy jednego w okolicy respondentów (miejscowość/gmina) był ponownie niższy i wyniósł 45%, przy 24% przeciwnych.

Jednak poparcie dla budowy małych reaktorów jądrowych wzrasta, gdy respondentom przedstawia się potencjalne korzyści. Badanie wykazało, że 56% zgodziłoby się na budowę SMR w ich najbliższej okolicy, gdyby obniżyło to ich rachunki za energię.

READ  Białoruski festiwal sztuki może ponownie wywrzeć presję na polskiej granicy, mówi urzędnik

„Przeprowadzone przez nas badanie daje solidną podstawę do dialogu, jaki zamierzamy prowadzić ze społecznościami lokalnymi w każdej z potencjalnych lokalizacji dla takich inwestycji. Tylko na tej podstawie będziemy decydować, gdzie będą realizowane kolejne projekty – powiedział Daniel Obajtek, prezes Orlenu.

„Przyspieszamy prace, aby pierwszy mały reaktor powstał do 2030 roku” – dodał. Do końca tego roku Orlen ma ujawnić 13 dodatkowych potencjalnych lokalizacji pod budowę SMR.

W zeszłym tygodniu Zieloni, część największej koalicji opozycyjnej w Polsce, protestowali w Krakowie przeciwko planowanej budowie SMR. Argumentowali, że technologia, która wciąż jest w fazie rozwoju, nie została odpowiednio przetestowana i powoduje wytwarzanie dużych ilości odpadów nuklearnych.

Jednak według badania IBRiS 57% Polaków uważa, że ​​SMR są bezpieczne, a 19% się z tym nie zgadza. Budując SMR w pobliżu respondentów, 50% nadal uważa, że ​​technologia jest bezpieczna.

Badanie zostało przeprowadzone w dniach 28 kwietnia – 8 maja metodą wywiadu osobistego wspomaganego komputerowo (CAPI) na ogólnopolskiej próbie 1124 osób oraz próbie 200 osób w każdej z siedmiu lokalizacji.

Polski rząd uczynił energię jądrową, która nie powoduje bezpośrednio emisji dwutlenku węgla, kluczowym elementem w odejściu od węgla, który obecnie stanowi 70% krajowego miksu energetycznego, co stanowi zdecydowanie najwyższy udział w Europie. Obecnie w kraju nie ma w ogóle elektrowni jądrowych.

READ  Odwrót Polski pokazuje cenę populizmu, podczas gdy Węgry pozostają w tyle

Sondaż przeprowadzony w grudniu wykazał, że poparcie społeczne w Polsce dla rozwoju energetyki jądrowej wzrosło prawie dwukrotnie w ciągu roku, osiągając poziom 75%. Było to spowodowane kryzysem energetycznym wywołanym wojną rosyjską na Ukrainie oraz staraniami polskiego rządu o budowę pierwszych w kraju elektrowni jądrowych.

Warszawa wybrała firmę amerykańską na głównego partnera do budowy dużej elektrowni jądrowej w północnej Polsce, ale wspiera także inne projekty, takie jak polsko-południowokoreańskie partnerstwo na rzecz budowy elektrowni jądrowej zamiast elektrowni opalanej węglem brunatnym w centralnej Polsce wieś Pątnów.

Główne źródło obrazu: Energia jądrowa GE Hitachi

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *