Connect with us

Sport

Wicepremier Polski zapowiada wsparcie dla organizacji Igrzysk Europejskich

Published

on

Wicepremier Polski Piotr Gliński powiedział, że kraj jest przygotowany na wyzwanie, jakim jest organizacja trzeciej edycji Igrzysk Europejskich w 2023 roku.

Kraków-Małopolska został jednogłośnie wybrany na gospodarza wydarzenia przez Europejskie Komitety Olimpijskie (EOC) w 2019 roku.

Nie ogłoszono jeszcze żadnych oficjalnych ani wiążących umów o finansowanie, ale EOC jest przekonana, że ​​Kraków wkrótce podpisze wiążący dokument miasta-gospodarza.

Według doniesień Kraków i polski rząd poczyniły postępy w finansowaniu sporów i inwestycji potrzebnych na igrzyska, co może utorować drogę do podpisania kontraktu.

Minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu Gliński dał kolejny powód do optymizmu podczas spotkania z Hasanem Aratem, przewodniczącym Komisji Koordynacyjnej EOC Games.

W spotkaniu uczestniczyli Prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego Andrzej Kraśnicki oraz Wiceprezes Tomasz Poręba.

Gliński podobno podkreślił obowiązek Polski jako gospodarza trzeciej edycji igrzysk.

„Przyznanie roli gospodarza Igrzysk Europejskich miastu Krakowowi i województwu małopolskiemu oraz – czekamy na oficjalne potwierdzenie tej informacji – na Śląsku niewątpliwie przyczyni się do szerzenia pozytywnego wizerunku naszego kraju, nie tylko w Europie, ale także w regionie na całym świecie – powiedział Gliński.

„Jesteśmy gotowi na duże wyzwania organizacyjne i deklarujemy nasze zaangażowanie i wsparcie dla tego projektu.

„Pomimo trudnej pandemii w tym roku organizujemy cztery duże imprezy sportowe.

„Wspierają nas Mistrzostwa Europy w Lekkiej Atletyce w Toruniu i Mistrzostwa Świata w Lekkiej Atletyce Śląska w 2021 roku.

„Te doświadczenia pokazują, że jesteśmy gotowi na duże wyzwania organizacyjne, w tym organizację zawodów lekkoatletycznych podczas III Igrzysk Europejskich”.

Polski wicepremier powiedział, że kraj jest zdeterminowany do organizacji igrzysk.  © Rząd RP / Danuta Matloch
Polski wicepremier powiedział, że kraj jest zdeterminowany do organizacji igrzysk. © Rząd RP / Danuta Matloch

Śląsk ma również wspierać igrzyska.

Urzędnicy z regionu przeprowadzili w marcu rozmowy z EOC. Stadion Śląski, mogący pomieścić 55 000 widzów, miał gościć na igrzyskach zawody lekkoatletyczne, chociaż sport ten nie jest jeszcze w programie.

READ  Europejskie Igrzyska Uniwersyteckie dobiegają końca w Łodzi, Polska

– Nasz ośrodek dokłada wszelkich starań, aby zapewnić jak najlepsze warunki przygotowawcze dla reprezentantów naszego kraju, którzy reprezentują nasz kraj na imprezach międzynarodowych – dodał Gliński.

„W 2023 roku skupimy się przede wszystkim na sportach, w których mistrzostwa Europy stają się mistrzostwami Europy i kwalifikują się”. [athletes] na igrzyska olimpijskie w Paryżu w 2024 roku.

„Wiem, że obecnie jest sześć dyscyplin sportowych, które otrzymały status mistrzostw Europy i że kolejne kwalifikacje do igrzysk olimpijskich otrzymały klasyfikacje kwalifikacyjne do Paryża”.

Obecnie program sportowy obejmuje łucznictwo, badminton, koszykówkę 3×3, piłkę ręczną plażową, boks, kajakarstwo, kolarstwo, karate, pięciobój nowoczesny, muay thai, strzelectwo, wspinaczkę sportową, taekwondo i triathlon.

European Athletics prowadzi rozmowy z EOC na temat ewentualnego włączenia lekkoatletyki.

Lekkoatletyka na Igrzyskach Europejskich w Mińsku 2019 przybrała formę eksperymentalnego europejskiego formatu lekkoatletycznego znanego jako Dynamic New Athletics (DNA) i obejmowała 24 z 30 najlepszych drużyn na Drużynowych Mistrzostwach Europy 2017.

Na pierwszych Igrzyskach Europejskich w Baku w 2015 roku lekkoatletyka odbywała się w formie III Drużynowych Mistrzostw Europy.

Igrzyska Europejskie w Krakowie i Małopolsce odbędą się od 21 czerwca do 3 lipca 2023 roku.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *