Connect with us

Sport

Amerykański dziennikarz pracujący dla Myanmar Magazine aresztowany – Boston News, Weather, Sports

Published

on

BANGKOK (AP) – Amerykański dziennikarz pracujący dla magazynu informacyjnego w Birmie został w poniedziałek aresztowany przez lokalne władze, podali jego pracodawcy.

Frontier Myanmar, który publikuje w języku angielskim i birmańskim, a także w Internecie, podał na Twitterze, że Danny Fenster, jego redaktor naczelny, został aresztowany na międzynarodowym lotnisku w Rangunie podczas przygotowań do lotu do Kuala Lumpur w Malezji.

Magazyn nie wiedział, dlaczego Fenster został zatrzymany i nie mógł się z nim skontaktować, ale zrozumiano, że został zabrany do więzienia Insein w Rangunie, w którym przez dziesięciolecia przebywały tysiące więźniów politycznych.

Junta, która przejęła władzę w lutym po tym, jak armia obaliła wybrany rząd Aung San Suu Kyi, aresztowała około 80 dziennikarzy, z których około połowa pozostaje przetrzymywana w oczekiwaniu na akt oskarżenia lub proces. Fenster jest trzecim zagranicznym dziennikarzem, który został uwięziony po wydalonych z pracy niezależnych pracownikach Robercie Bociadze z Polski i Yuki Kitazumi z Japonii.

Według danych Towarzystwa Pomocy Więźniom Politycznym w Birmie, które prowadzi szczegółową listę aresztowań i zgonów od czasu przejęcia władzy przez wojsko, w areszcie przebywa prawie 4300 osób, w tym 95 już skazanych.

Fenster to 37-letni mieszkaniec Detroit, który przybył do Frontier Myanmar w sierpniu 2020 roku. Dateline Detroit, serwis informacyjny, do którego czasami się przyczyniał, powiedział, że gdy został aresztowany, był w domu, aby zobaczyć się z rodziną.

Podobno uzyskał tytuł magistra z kreatywnego pisania na Wayne State University w Detroit i zanim przeniósł się do Azji Południowo-Wschodniej, pracował dla gazety w Luizjanie.

„Fascynuje go i pasjonuje pisanie o ludziach walczących i walczących o sprawiedliwość społeczną” – powiedział dla Associated Press brat Bryan Fenster z Detroit. „Był bardzo zainteresowany tym, co się tam działo z ludem Rohingya. To delikatna, złożona sytuacja. Mamy nadzieję, że jest bezpieczny. Taki wstyd.”

READ  Anna Lewandowska mówiła o protestach

Muzułmanie Rohingya uciekli z Myanmaru w większości buddyjskiej do Bangladeszu w 2017 roku podczas ciężkich działań wojskowych.

Frontier Myanmar, wraz z The Irrawaddy, jest jedną z dwóch uznanych anglojęzycznych firm medialnych w Birmie, które nadal mogą publikować. Dwie inne, Myanmar Now i Mizzima, zostały zakazane, ale nadal pracują pod ziemią.

„Nie mamy wiele do dodania do tego, co powiedzieliśmy w oświadczeniu” – powiedział AP Thomas Kean, redaktor naczelny Frontier Myanmar.

Ambasada USA w Birmie nie była w stanie podać szczegółów takiego incydentu ze względu na obawy dotyczące prywatności, powiedziała rzeczniczka Aryani Manning.

(Copyright (c) 2021 The Associated Press. Wszelkie prawa zastrzeżone. Ten materiał nie może być publikowany, nadawany, przepisywany ani rozpowszechniany.)

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *