Connect with us

technologia

Warszawskie Centrum Innowacji Zdrowotnych chce urzeczywistnić „Polską Dolinę Medyczną”.

Published

on

Warszawskie Centrum Innowacji Zdrowotnych chce urzeczywistnić „Polską Dolinę Medyczną”.

Nowe centrum innowacji zdrowotnych w Warszawie to pierwszy krok w kierunku stworzenia Polskiej Doliny Medycznej na wzór europejskich klastrów i ekosystemów.

10 czerwca premier Mateusz Morawiecki otworzył Warszawskie Centrum Innowacji Zdrowotnych (WHIH) w Agencji Badań Medycznych w Polsce.

Wspólna inicjatywa Agencji Badań Medycznych, EIT Health oraz wiodących graczy z branży – AstraZeneca, Microsoft, Polpharma, Roche – WHIH została zaprezentowana podczas uroczystości w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.



Jest to pierwsza tego typu inicjatywa w Europie Środkowej, w ramach której sektor publiczny i prywatny wspólnie tworzą innowacyjne rozwiązania medyczne, technologiczne i prawne mające na celu poprawę zdrowia pacjentów i zwiększenie efektywności polskiego systemu opieki zdrowotnej.

„Naszym obowiązkiem jest budowanie strategicznych partnerstw w dziedzinie zdrowia w sektorze publicznym i prywatnym” – powiedział Morawiecki. „To lekcja, jaką wyciągamy z pandemii”.

Premier dodał, że potencjału polskich naukowców i firm „nie można marnować”.

Minister zdrowia Adam Niedzielski powiedział, że żadna dziedzina nie rozwija się tak dynamicznie jak medycyna.

„Wierzymy, że współpraca z biznesem w ramach WHIH przyspieszy wdrożenie wielu rozwiązań w sektorze ochrony zdrowia w Polsce, a potencjał naszych badaczy i młodych start-upów zostanie dostrzeżony i odpowiednio wykorzystany z korzyścią dla pacjentów, – powiedział Niedzielski.

Mateusz Morawiecki (z lewej) i Adam Niedzielski na starcie WHIH
Polska Dolina Medyczna

Działalność WHIH skupi się na trzech strategicznych obszarach: innowacjach farmaceutycznych, innowacjach w zakresie wyrobów medycznych i cyfrowych rozwiązaniach zdrowotnych. Celem hubu jest stworzenie Polskiej Doliny Medycznej na wzór europejskich klastrów i ekosystemów, oferującej polskim naukowcom i badaczom możliwość współpracy z globalnymi firmami w obszarze biotechnologii i innowacji.

„Powstanie Warsaw Healthcare Innovation Hub to nowe, innowacyjne podejście do rozwoju opieki zdrowotnej w Polsce” – powiedział Mark Loughran, dyrektor generalny Microsoft w Polsce.

„To połączenie technologii i ludzkiej pomysłowości prowadzi do innowacji, z których wszyscy korzystają. Celem Microsoftu jest wspieranie rozwoju Polskiej Doliny Cyfrowej, a cyfrowa transformacja sektora, jako jeden z jego kluczowych filarów, przyniesie korzyści nie tylko wybranym, ale wszystkim uczestnikom systemu opieki zdrowotnej w kraju. ”

READ  Jego Wysokość Król gratuluje Prezydentowi RP z okazji Święta Niepodległości

Elementem koncepcji WHIH będą programy tworzone i finansowane przez partnerów biznesowych, skupiające się na tworzeniu innowacji medycznych i technologicznych dla rozwoju polskiego sektora biomedycznego oraz pragmatycznym wykorzystaniu innowacji w celu podnoszenia standardów świadczonych usług opieki zdrowotnej.

Odpowiedź na główne wyzwania zdrowotne

Operatorem partnera strategicznego, który będzie odpowiedzialny za platformę współpracy pomiędzy firmami, jest EIT Health.

„Warszawskie Centrum Innowacji Zdrowotnych to przykład tego, jak formuła otwartych innowacji pozwala nam reagować na kluczowe wyzwania zdrowotne w całej Europie, szczególnie w okresie po pandemii” – mówi Jan-Philipp Beck, dyrektor generalny EIT Health.

„Do tej pory EIT Health wspólnie z ponad 150 partnerami wdrożyło 118 innowacyjnych projektów. Dlatego też widzimy wielką wartość w projektach, w których biznes współpracuje z rządem, aby wzmocnić system opieki zdrowotnej. W ramach WHIH EIT Health będzie wspierać partnerów strategicznych w koordynowaniu projektów pilotażowych, ściśle współpracując z Agencją Badań Medycznych i instytucjami rządowymi.”

Unikalna koncepcja WHIH stworzy warunki umożliwiające szybką realizację pomysłów w produktach, procesach i usługach, uwzględniając interesy rozwojowe polskiego sektora biomedycznego oraz potrzebę niepodległości Polski w obszarze innowacyjnych leków i wyrobów medycznych.

Daje także możliwość inwestowania w polską technologię i najlepsze w kraju zespoły badawcze.


W przeciwieństwie do wielu platform informacyjnych i informacyjnych Wschodząca Europa można czytać bezpłatnie i zawsze tak będzie. Nie ma tu żadnego paywalla. Jesteśmy niezależni i nie należymy ani nie reprezentujemy żadnej partii politycznej ani organizacji biznesowej. Chcemy tego, co najlepsze dla wschodzącej Europy, niczego więcej i niczego mniej. Twoje wsparcie pomoże nam w dalszym rozpowszechnianiu informacji o tym niesamowitym regionie.

Możesz przyczynić się Tutaj. Dziękuję bardzo.

Wschodzące kraje Europy wspierają niezależne dziennikarstwo

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *