Connect with us

Gospodarka

Tunezja | Walne zgromadzenie

Published

on

Tunezja |  Walne zgromadzenie

NABIL AMMAR, Minister Spraw Zagranicznych, Migracji i Tunezyjczyków za Granicą, wyraził ubolewanie, że obraz dzisiejszego świata jest daleki od celów i wartości Organizacji Narodów Zjednoczonych. Niezachwiane poszanowanie Karty, prawa międzynarodowego i praw człowieka, bez ich upolityczniania, jest kluczem do osiągnięcia bezpieczeństwa, pokoju i rozwoju, powiedział, witając inicjatywę Sekretarza Generalnego dotyczącą powołania Globalnej Grupy Reagowania Kryzysowego ds. Żywności, Energii i Finansów. W tym kontekście przypomniał wezwanie prezydenta Tunezji wygłoszone podczas szczytu w sprawie systemów żywnościowych o utworzenie strategicznych zapasów zboża, które świat mógłby wykorzystać w razie potrzeby. Rzucił także światło na międzynarodowy system finansowy i jego wkład w powiększanie przepaści pomiędzy krajami rozwiniętymi i rozwijającymi się, wskazując, że te ostatnie wydają obecnie środki na spłatę długów, zamiast służyć swoim obywatelom. Opowiadał się zatem za reformą światowego porządku gospodarczego – co jest zasadniczym priorytetem zrównoważonego rozwoju.

Wezwał wszystkie strony, aby podzieliły się swoją odpowiedzialnością poprzez zapewnienie finansowania związanego ze zmianą klimatu krajom najbardziej dotkniętym. Ze względu na skutki zmiany klimatu, niewystarczający rozwój, konflikty i nielegalną migrację w Afryce Północnej nasiliły się, a siatki przestępcze wykorzystują tę sytuację. Aby rozwiązać tę kwestię, społeczność międzynarodowa powinna wykorzystać Międzynarodową Konferencję w sprawie Rozwoju i Migracji w 2023 r. – inicjatywę tunezyjsko-włoską. Stwierdził, że jego kraj zawsze stawił czoła temu zjawisku w ramach swoich możliwości i obowiązków w zakresie praw człowieka, i potępił wykorzystywanie nielegalnej migracji do celów politycznych. Jeśli chodzi o sprawy wewnętrzne, poinformował, że Tunis będzie w dalszym ciągu przeprowadzać reformy, poprawiać dobre rządy i zwalczać korupcję. W lipcu 2021 roku Tunezyjczycy wyrazili chęć położenia kresu manipulacji politycznej poprzez wzmocnienie demokracji i instytucji państwowych. Jednocześnie kraj kontynuuje proces przechodzenia na zieloną i niebieską gospodarkę oraz zapewnia swoim obywatelom ochronę socjalną.

READ  Polscy aktywiści apelują do Kamali Harris o wolność prasy - EURACTIV.com

Kontynuował, że cierpienia narodu palestyńskiego są moralnie i prawnie nie do przyjęcia i wezwał Radę Bezpieczeństwa do wywiązania się ze swoich obowiązków i zmuszenia władzy okupacyjnej do poszanowania prawa międzynarodowego. Wyraził nadzieję na utworzenie niepodległej i suwerennej Palestyny ​​ze stolicą w Jerozolimie i wezwał do jej pełnego członkostwa w Organizacji Narodów Zjednoczonych. Ponadto Tunezja angażuje się we wspieranie stron libijskich w przezwyciężaniu istniejących różnic i osiągnięciu rozwiązania politycznego w oparciu o dialog wewnątrzlibijski z pomocą Organizacji Narodów Zjednoczonych. W tym sensie wyraził swój sprzeciw wobec rozwiązania militarnego i zewnętrznej ingerencji w wewnętrzne sprawy Libii. Dodał, że osiągnięcie rozwiązania politycznego w Syrii i Jemenie wymaga zbieżności światowych wysiłków, wzywając także do zakończenia działań wojennych w Sudanie i zakończenia kryzysu w drodze dialogu. Wezwał także społeczność międzynarodową do pomocy Afryce w przezwyciężeniu kryzysu.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *