Connect with us

Świat

„To było dziesięciolecia pracy”

Published

on

Prof. Prof. Musiał „odniemczać” niemieckie zbrodnie i nazwać je nazistami; „To były dziesiątki lat pracy”.

„”To były dziesięciolecia pracy, to był proces, dlatego dziś politycznie niewłaściwe jest mówienie o niemieckich zbrodniach przeciwko niemieckim zbrodniom ”-

– powiedział PAP prof. Bogdan Musiał i skomentował zmianę retoryki w przestrzeni publicznej Zachodu, gdzie „oczywiste niemieckie zbrodnie nazywano nazistami”.

Jak podkreślił Musiał po utworzeniu Republiki Federalnej Niemiec, dyskusje o przystąpieniu Niemiec do NATO należało na wstępie przeanalizować. Co zrobić z tym, że wszyscy używają określenia „niemiecka zbrodnia”? i być może bardziej dyplomatyczne byłoby zastąpienie ich słowem „zbrodnie nazistowskie”.

„”To jest koncepcja był to bardziej niemiecki produkt krajowy. Niemcy używali go do opisu ludzi, którzy byli w NSDAPa zwłaszcza w odniesieniu do tych, którzy zajmowali kierownicze stanowiska w partii. Kraje zachodnie, takie jak Francja, Wielka Brytania i Stany Zjednoczone, również używają tego terminu z powodów politycznych ”- powiedział.

„”W Niemczech Zachodnich zdali sobie sprawę, że używanie terminu nazista do ukrycia tych zbrodni było dla nich korzystne. To zmieniło wizerunek Niemiec. Dlatego świadomie wybierano różne projekty – powiedział profesor. Historyk przytacza niezbyt stary przykład amerykańskiego filmu „Walkiria” z 2008 roku o ataku na Hitlera, o Stauffenbergu z Tomem Cruisem w roli głównej.

„”Kiedy Niemcy dowiedzieli się, że taki film ma powstać, od razu przekazali pokaźną sumę pieniędzy, aby dzięki dofinansowaniu miał on wpływ na jego formę. Możesz zasugerować całą sieć koncepcji. To jest konsekwentna polityka historyczna Niemiec dzisiaj i oczywiście wcześniej„- wskazuje Musiał.

Profesor powiedział, że cały proces konwersji semantycznej od „niemieckich zbrodni” do „nazistów” zajął dziesięciolecia. Wynik? Taka rekonstrukcja pojęć pozwala teraz na rozmycie odpowiedzialności

„”Dzisiaj Niemcy nazywają nazistów wszystkich, którzy pracowali z Niemcami w czasie wojny, zwłaszcza w odniesieniu do narodów Europy Wschodniej, ponieważ nie nazywają tak Francuzów ani Belgów. „ – Powiedział.

Profesor Musiał zauważył, że w Polsce, po upadku komunizmu w 1989 roku, coraz intensywniej wprowadzano pojęcie „nazistów”.

„”Wcześniej w Polsce obowiązywał termin „naziści”. Od 1949 roku na rozkaz Moskwy właśnie ta koncepcja była systematycznie wprowadzana w krajach bloku wschodniego. Dopiero wraz z upadkiem komunizmu w Polsce coraz częściej pojawiało się określenie „nazista”to znaczy zachodnia wersja terminu „nazista”. Chodziło o to, aby odniemczać i odniemczać niemieckie zbrodnie, nazywając je nazistami, nazistami, faszystami zamiast niemieckimi ”- powiedział Musiał.

Zapytany przez dziennikarza PAP, co powie wszystkim, którzy twierdzą, że to ideologie, a nie narodowość popełniły zbrodnię, mówi tak W takiej rozmowie chciałby zacytować morderstwo rodziny Ulmów (Polska para i ich sześcioro dzieci zostali zamordowani przez Niemców w 1944 r. W odwecie za ukrywanie rodzin żydowskich).

„”Kto to zrobił? To nie był nazista, to był niemiecki policjant. Podkreślam, że nie był członkiem NSDAP, był policjantem niemieckim, który wrócił do Niemiec w 1945 r. I był tam funkcjonariuszem policji do lat 50. Sędziowie, niemieccy urzędnicy, którzy rządzili Polską w czasie wojny, jeśli Polacy ich nie złapali i nie skazali, Po 1949 roku byli nadal pracownikami, prawnikami i policjantami w Niemczech. Więc w okupowanej Polsce byli nazistami, a potem znowu uczciwymi Niemcami. Ci ludzie często pracowali w ministerstwach. To nie były małe prace. To była niemiecka elita. Co bardzo ważne: Niemcy praktycznie ochroniły ich własnym ustawodawstwem – podkreślił.

Zapytany o możliwość powstrzymania manipulacji pojęciami profesor powiedział: „W Polsce musimy uznać, że są to zbrodnie niemieckie i narodowosocjalistyczne”.

„”Nienawiść do Polski, pogarda dla nas nie była niczym nowym, istniała niezależnie od narodowego socjalizmu. To nie Hitler wpadł na pomysł zniszczenia Polski, kiedyś to był ich cel, ale Hitler poszedł znacznie dalej. Musimy być tego świadomi, ale oczywiście nie można tego wprowadzić cenzurą ani nakazem – zaznaczył.

Czy zdaniem Musiała teza, że ​​„Niemcy wytłumaczyli przeszłość wzorowo”?

„”Osada ta istnieje tylko w przestrzeni słownej, symbolicznej. To dzięki jego konsekwentnej polityce historycznej są przekonani, że tak dobrze poradzili sobie ze swoją kryminalną przeszłością, że teraz czują się nawet moralnie lepsiNa przykład w odniesieniu do krajów takich jak Polska – powiedział

Profesor Bogdan Musiał jest historykiem specjalizującym się w badaniach nad historią Niemiec, Polski i Rosji w XX wieku, zwłaszcza w okresie II wojny światowej i międzywojennej. Jest autorem wielu książek, m.in. „Kto pomoże Żydowi…”, „Rozstrzelać elementy kontrrewolucji”, „Na zachód nad zwłokami Polski”. na Uniwersytecie UKSW, w Instytucie Pamięci Narodowej czy w Niemieckim Instytucie Historycznym w Warszawie. Mieszka w Niemczech, gdzie w latach 80. otrzymał azyl polityczny.

READ  Szczyt NATO otwiera się wśród ostrzeżeń o „bardziej niebezpiecznym świecie” | Aktualności NATO

Autor: Berelina Berenika Lemańczyk PAP / Skaj

CZYTAJ: NASZ WYWIAD. Prof. Mustste: W Niemczech nie znajdziemy dyplomaty pozbawionej rodzinnych powiązań z narodowym socjalizmem

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *