Connect with us

Gospodarka

Tańsze paliwo pomaga zwiększyć konsumpcję w Polsce | Pstryknąć

Published

on

Tańsze paliwo pomaga zwiększyć konsumpcję w Polsce |  Pstryknąć

Sprzedaż detaliczna we wrześniu zaskoczyła pozytywnie ze względu na dobrą sprzedaż paliw

Sprzedaż detaliczna we wrześniu była zaledwie o 0,3% niższa niż rok temu (ING i konsensus: -2,0% r/r), po spadku o 2,7% r/rw poprzednim miesiącu. Sezonowo skorygowana sprzedaż wzrosła w porównaniu do poprzedniego miesiąca czwarty miesiąc z rzędu – tym razem aż o 2,2%. Sprzyjał temu m.in. znaczny wzrost sprzedaży paliw w połączeniu z korzystną bazą odniesienia i niższymi cenami, które zachęcały do ​​tankowania zarówno lokalnych kierowców, jak i osoby z krajów sąsiednich.

Odnotowuje się także ożywienie sprzedaży samochodów (+9,8% rok do roku). Z drugiej strony, sprzedaż odzieży i obuwia gwałtownie spadła (-16,3% rok do roku), głównie z powodu cieplejszej pogody, która opóźniła sprzedaż nowej odzieży jesiennej. W ubiegłym roku napływ ukraińskich uchodźców również mógł zwiększyć popyt na odzież.

Do wzrostu sprzedaży przyczyniły się mocne zakupy paliw przy niższych cenach

Struktura realnej sprzedaży detalicznej we wrześniu, % r/r

Źródło: GUS, ING.

Poprawa dochodów do dyspozycji prywatnych gospodarstw domowych napędza ożywienie konsumpcji

Dwucyfrowemu wzrostowi płac towarzyszył spadek inflacji, co doprowadziło do ożywienia realnej siły nabywczej gospodarstw domowych. Oczekujemy kontynuacji tej tendencji, co powinno sprzyjać ożywieniu spożycia prywatnego w czwartym kwartale po roku spadków. W rzeczywistości konsumpcja będzie prawdopodobnie głównym czynnikiem przyspieszenia wzrostu w 2024 r.

Oznacza to powrót do inflacyjnej struktury PKB. Dlatego tak ważne jest wspieranie krajowych inwestycji przedsiębiorstw, które od wielu lat osiągają słabe wyniki oraz uwolnienie funduszy RRF (unijnego Instrumentu na rzecz Odbudowy i Zwiększania Odporności) oraz „stłumionych” bezpośrednich inwestycji zagranicznych, aby można było zbudować zrównoważoną strukturę PKB przywrócono, a tym samym wzmocniono potencjał gospodarczy.

Przed nami lepsze perspektywy wzrostu, ale jego skład będzie prawdopodobnie inflacyjny

Mamy już prawie pełny zestaw wrześniowych danych z realnej gospodarki; W poniedziałek GUS opublikuje dane o produkcji budowlanej. Na tej podstawie możemy ocenić ogólną sytuację gospodarczą w trzecim kwartale tego roku. Szacujemy, że PKB wzrósł o około 0,4% rok do roku, po spadku w pierwszej połowie 2023 r. Jeśli chodzi o strukturę PKB, spodziewamy się mniejszego spadku konsumpcji gospodarstw domowych, wolniejszego wzrostu inwestycji, mniejszego negatywnego wpływu ewentualnych zmian zapasów itp. oraz mniejszej wspierającej roli eksportu netto. Wstępny szacunek PKB za III kwartał 2023 roku zostanie opublikowany 14 listopada. W poniedziałek poznamy zrewidowane kwartalne dane o PKB za lata 2022-23.

Podtrzymujemy naszą prognozę wzrostu PKB w 2023 roku na poziomie 0,4%. W 2024 roku spodziewamy się przyspieszenia do 2,5%. Jeżeli nowy rząd szybko porozumie się z Brukselą i zdoła uwolnić środki RRF oraz uzyskać wypłatę części opóźnionych transz, rośnie szansa na wyższy wzrost gospodarczy w latach 2024-25.