Connect with us

Gospodarka

Szwecja daje ostateczny impuls dyrektywie o pracy za pośrednictwem platform internetowych w nadziei na porozumienie Rady UE – EURACTIV.com

Published

on

Szwecja daje ostateczny impuls dyrektywie o pracy za pośrednictwem platform internetowych w nadziei na porozumienie Rady UE – EURACTIV.com

Na spotkaniu ambasadorów UE w środę (31 maja) zostanie omówiony nowy tekst kompromisowy w sprawie dyrektywy roboczej platformy, którą EURACTIV widzi w nadziei na połączenie dwóch głęboko podzielonych obozów zgromadzić państwa członkowskie przed spotkaniem ministerialnym w połowie czerwca.

To już czwarta próba Szwecji znalezienia kompromisowego tekstu po miesiącach politycznego impasu zarówno na szczeblu grup roboczych, jak i ambasadorów. Propozycja ówczesnej czeskiej prezydencji Rady UE na szczeblu ministerialnym nie powiodła się już w grudniu.

Istnieje wiele rozbieżności co do możliwości zastosowania ustawowego domniemania zatrudnienia i wyjątków, które dopuszcza ostateczna dyrektywa.

Posiedzenie Komitetu Stałych Przedstawicieli (COREPER) w zeszłym tygodniu ujawniło wyraźną różnicę zdań: „Czternaście delegacji nadal stwierdziło, że nie może jeszcze poprzeć kompromisowego tekstu prezydencji, ponieważ wymaga on jeszcze dopracowania”, czytamy w nowym tekście kompromisowym z 27 kwietnia. Móc.

Wyraźny podział

EURACTIV rozumie, że kraje dążące do bardziej ochronnego tekstu, takie jak Hiszpania, Belgia, Luksemburg i Holandia, nie byłyby w stanie zgodzić się na klauzule wyjątków, które ich zdaniem zniwelowałyby jakikolwiek znaczący wpływ domniemania prawnego.

Z drugiej strony, bardziej liberalne kraje, takie jak Francja i Polska, również odrzuciły tekst zaprezentowany w zeszłym tygodniu i wezwały do ​​ponownego wprowadzenia szerokiej klauzuli wyjątku, która po sprzeciwie bardziej „opiekuńczego” obozu znalazła się w recitalach w grudniu 2007 r. część operacyjna tekstu.

W klauzuli stwierdza się, że przestrzeganie przez platformy zobowiązań prawnych lub układów zbiorowych nie może być uważane za spełniające kryteria domniemania prawnego.

Wreszcie grupa krajów Europy Wschodniej i krajów bałtyckich, takich jak Węgry, Łotwa i Litwa, opowiadała się za wyższym progiem uruchamiającym domniemanie.

Zgodnie z obecnie negocjowanym tekstem, do uruchomienia domniemania wymagane są trzy z siedmiu kryteriów. Pierwotny tekst Komisji wymagał zamiast tego dwóch z pięciu kryteriów.

READ  Ukraina Rosja Wojna wpłynie na Chicago: Prognoza soku żurawinowego

Jeśli chodzi o Niemcy, to milczą i nie skomentowały jeszcze dossier ze względu na nieporozumienia w krajowej koalicji politycznej.

Hiszpania, zagorzała zwolenniczka ochronnego i szerokiego domniemania praw, również znajdzie się pod obserwacją w środę, gdy kraj zmierza do wyborów 23 lipca i możliwości zastąpienia lewicowej koalicji koalicją centroprawicową. z bardziej liberalnym nastawieniem.

Ten podział między większą ochroną a większym liberalizmem jest „znakiem tego”. [the Presidency’s] „Propozycja kompromisu jest już dobrze wyważona” – czytamy w dokumencie.

Wzmocnienie roli istniejących mechanizmów prawnych i sądów krajowych

Nowy tekst kompromisowy dodaje nowe brzmienie do artykułu dotyczącego domniemania praw, aby „wyjaśnić, że domniemanie praw w żadnym wypadku nie może prowadzić do obniżenia poziomu ochrony zapewnianej pracownikom platform internetowych przez systemy prawne obowiązujące w państwach członkowskich ”.

Pozwala to krajom, które dysponują korzystniejszymi mechanizmami prawnymi niż przewidziane w dyrektywie, na dalsze korzystanie z takich mechanizmów.

Ponadto prezydencja dodała nowy tekst, aby wyjaśnić, że domniemanie prawne nie wpływa na „swobodę uznania sądów i władz krajowych przy ustalaniu istnienia stosunku pracy” w rozumieniu przepisów ustawowych i układów zbiorowych.

Regulamin

Jednocześnie Szwecja dodała dalsze wyjaśnienia dotyczące charakteru warunków korzystania z platform.

Domniemania legislacyjne stanowią obecnie, że sprawowanie kontroli i kierowania jest określone „albo przez obowiązujące warunki, albo przez praktykę”.

Najnowsza wersja wytycznych wyjaśnia teraz, że „tylko te postanowienia warunków, które są jednostronnie określone przez Platformę Cyfrowej Pracy, mają znaczenie” przy ocenie, czy kryterium jest spełnione.

W takich przypadkach pracownicy nie mieliby możliwości wpływania na treść niniejszych ogólnych warunków. W nowym motywie dodano, że nazwa i forma niniejszych OWU oraz to, czy miały miejsce negocjacje między partnerami społecznymi, nie są same w sobie decydujące.

Fałszywy czy prawdziwy? Plan UE dla pracowników platform internetowych

W tym filmie przyjrzymy się bliżej projektowi dyrektywy Komisji Europejskiej w sprawie pracy za pośrednictwem platform internetowych, której celem jest zapewnienie, aby pracownicy za pośrednictwem platform internetowych mieli stosunek umowny, który najlepiej odzwierciedla ich rzeczywistą pracę za pośrednictwem platform internetowych.

READ  USA wydalają 10 rosyjskich dyplomatów; Polska podąża za tym przykładem, wskazując trzy - gazety

Dyrektywa przewiduje również…

[Edited by Luca Bertuzzi/Zoran Radosavljevic]

Dowiedz się więcej z EURACTIV

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *