Connect with us

Gospodarka

Stosunki polsko-niemieckie są już blisko domku z kart

Published

on

Stosunki polsko-niemieckie są już blisko domku z kart

Polskę i Niemcy łączy burzliwa historia w Europie, sięgająca II wojny światowej. Mimo to postawa Warszawy zawsze pozostawała na korzyść Berlina przez wiele dziesięcioleci, aż do wojny na Ukrainie.

Ale już nie, Polska zdecydowała się w „heroicznym ruchu” na kołysanie łodzią dla Niemiec i wygląda na to, że ekonomiczny moloch niedługo wejdzie na niespokojne wody. Gospodarka niemiecka zmierza teraz do całkowitego załamania.

Według raportu autorstwa ReutersPolska postanowiła zażądać od Niemiec aż 1,3 biliona dolarów odszkodowania za straty z II wojny światowej. Według raportu, Polska oszacowała, że ​​„nazistowskie Niemcy” wyrządziły im szkody w wysokości 1,32 biliona dolarów podczas II wojny światowej, a kanclerz Niemiec Olaf Scholz jest teraz zobowiązany do naprawienia tych szkód.

Kraj zwrócił się do Berlina z oficjalną prośbą o reparacje na tak dużą skalę. Oficjalne oświadczenie wygłosił Jarosław Kaczyński, lider partii rządzącej w Polsce Prawo i Sprawiedliwość (PiS) i de facto lider kraju. Może to zaostrzyć i tak już napięte stosunki między Warszawą a Berlinem.

Żądanie pojawiło się po ukazaniu się długo oczekiwanego raportu szacującego koszty zniszczeń Polski w czasie II wojny światowej. Polski prawicowy rząd podkreśla, że ​​Niemcy, które są obecnie jednym z kluczowych sojuszników w Unii Europejskiej, nigdy nie odrobiły polskich strat.

Irytujące żądanie Polski

Jarosław Kaczyński dał bardzo jasno do zrozumienia, że ​​odszkodowanie od Niemiec jest niczym w porównaniu z cierpieniem Polski. Przewodniczący podobno podkreślił: „Przedstawiona suma została zaakceptowana przy użyciu najbardziej ograniczonej, konserwatywnej metody”. można by ją zwiększyć”,

Jego apel natychmiast poparli lojalni premierzy Mateusz Morawiecki i prezydent Andrezj Duda.

Z takiej okazji Prezydent Andrzej Duda obrażał Niemcy i podkreślał: „Wojna nie tylko odebrała nam wolność, ale także odebrała nasze państwo, ta wojna oznaczała miliony ofiar wśród obywateli polskich i nieodwracalne straty dla naszej ojczyzny i naszego narodu”.

READ  Nawet pod nowym kierownictwem Niemcy nie zmierzą się z Chinami
(Źródło: Historia wojny online)

Jeszcze bardziej zaskakujący jest moment uderzenia pioruna dla Niemiec. Dokładnie 83 lata temu, 1 września 1939 roku, nazistowskie Niemcy bomby i naloty na Polskę. W tej wojnie ponad sześć milionów Polaków, w tym trzy miliony polskich Żydów, zostało straconych przez megalomana Adolfa Hitlera.

Jednak roszczenie Polski o odszkodowanie od Niemiec nie jest nowe. Polska od 2017 roku spoglądała na Niemcy, aby odzyskać straty z II wojny światowej. Jednak twierdzenie nigdy nie zostało złożone oficjalnie.

w 2019Polscy ustawodawcy oszacowali odszkodowania od Niemiec na 850 mln dolarów. Ale oficjalne szacunki przekroczyły obecnie 1,3 biliona dolarów, bez wątpienia przekraczając PKB małych krajów.

Kontynuuj czytanie: Zniechęcona Polska łączy siły z Koreą Południową, aby dać Niemcom i USA lekcję życia

Niemcy nie mają opcji

Niemcy dały w tym względzie kategorycznie jasno, że kwestia odszkodowań to wszystko, woda pod mostem. Sprawa jest zamknięta raz na zawsze.

Berlin Podkreśla, że ​​kraje bloku wschodniego otrzymały odszkodowania po wojnie, a Polska otrzymała część przedwojennego terytorium niemieckiego oprócz terytoriów, które Polska utraciła podczas redefiniowania jej granic. Jednak Polska ma tu swoją prawną twierdzę.

Historia pisała, że ​​po wojnie Niemcy musiały płacić reparacje. W czasie II wojny światowej Niemcy wycofywały płatności z krajów okupowanych, wymusiły pożyczki, kradły lub niszczyły mienie. Ponadto kraje były zobowiązane do zapewnienia zasobów i pracy przymusowej.

To konferencja poczdamska Odbywająca się między 17 lipca a 2 sierpnia 1945 r. Niemcy zobowiązały się zapłacić aliantom 23 miliardy dolarów głównie za maszyny i sprzęt produkcyjny. Ponadto Berlin musiał pokryć inne straty materialne.

Mimo kilku twierdzeń, prawda pozostaje taka, że ​​Polska nigdy nie została zapłacona na tak dużą skalę i obecnie domaga się jednej z najwyższych sum w historii reparacji wojennych, których obecny stan gospodarki niemieckiej nie jest w stanie udźwignąć.

READ  PKB Polski wzrośnie o 1,6 proc., mówi Bank Światowy - Pierwsze wiadomości

Kontynuuj czytanie: Polska straciła setki czołgów bez oddania jednego strzału

Wojna na Ukrainie całkowicie zniszczyła niemiecką gospodarkę. Naród skurczył się z powodu malejących dostaw gazu ziemnego, parytetu euro z dolarem i innych wyzwań.

Stosunki polsko-niemieckie są teraz o krok od stania się domkiem z kart. W końcu Niemcy muszą zapłacić rachunek, choć trwonią cały swój majątek na „solidarność” z Ukrainą.

Naród walczył o ratowanie Unipera, a teraz prawnie poprawne żądanie Polski może okazać się dzwonem śmierci dla gospodarki strefy euro.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *