Gospodarka
Sprzedaż produktów kosmetycznych przeciwstawia się problemom gospodarczym Nigerii i osiąga najwyższy poziom od 15 lat
Sprzedaż detaliczna produktów kosmetycznych i higieny osobistej w Nigerii wzrosła do najwyższego poziomu od co najmniej 15 lat, pomimo rosnących trudności gospodarczych w kraju, wynika z nowego raportu globalnej firmy badawczej.
Raport Euromonitor International pokazuje, że sprzedaż na rynku formalnym wzrosła o 23 procent do 1,64 miliarda dolarów w 2022 roku, z 1,34 miliarda dolarów w 2021 roku.
„Warunki inflacyjne znacznie osłabiły siłę nabywczą konsumentów, skłaniając wielu do ograniczenia lub zaprzestania wydatków na towary inne niż niezbędne. „Tak więc, podczas gdy gwałtowny wzrost cen jednostkowych napędzał wzrost wartości detalicznej, sprzedaż wolumenowa była kwestionowana” – napisano.
Stwierdzono, że większość większych, podstawowych kategorii odnotowała wzrost wolumenu sprzedaży detalicznej, ponieważ produkty do kąpieli i pod prysznic, pielęgnacja jamy ustnej, pielęgnacja skóry i kosmetyki kolorowe są postrzegane przez wielu konsumentów, zwłaszcza kobiety, jako niezbędne.
„Pomimo spadku siły nabywczej konsumentów, wzrost wolumenu sprzedaży detalicznej pozostaje dodatni” – czytamy w raporcie.
Przeczytaj także: Popyt na rozjaśniające produkty kosmetyczne rośnie, ponieważ coraz więcej Nigeryjczyków stosuje rutynę pielęgnacyjną
Stwierdzono, że rosnąca populacja miejska również poszerza bazę konsumentów, podczas gdy silna konkurencja marek pomogła zwiększyć dostępność różnych marek, w szczególności niedrogich opcji markowych.
„Chociaż biznes nie jest tym, czym był kiedyś ze względu na wartość waluty, to tańsze marki napędzają wzrost rynku” – powiedział Gbemisola Adebayo, założyciel i dyrektor generalny Hegai & Esther Cosmetics. „Nie mogę nawet policzyć, ile marek kosmetycznych pojawiło się w branży w ciągu ostatniego roku. A większość marek zaczyna wykazywać się kreatywnością w swoich strategiach cenowych i marketingu”.
Powiedziała, że chociaż nie jest to udowodnione, piękno jest następne po jedzeniu i technice. „W Afryce Nigeria jest numerem jeden, jeśli chodzi o piękno”.
Podział raportu pokazuje, że produkty do pielęgnacji skóry miały największy udział w nigeryjskim rynku kosmetyków i środków higieny osobistej z kwotą 382,7 miliona dolarów. Pielęgnacja włosów zaksięgowała 270 milionów dolarów; Dezodorant, 242,1 miliona dolarów; oraz Kąpiel i prysznic: 229,4 miliona dolarów.
„Niektóre obszary produktów odnotowały w ciągu roku silny rozmach, ponieważ innowacyjne produkty napędzają wzrost” – napisano.
Dodano, że dotyczy to w szczególności segmentu produktów do kąpieli i pod prysznic, gdzie wiele nowych marek napędza wzrost sprzedaży żeli do mycia ciała/żeli pod prysznic, oferując produkty o właściwościach złuszczających i rozjaśniających skórę, dostosowanych do potrzeb konsumentów.
Przeczytaj także: CBN ma obowiązek spojrzeć poza ortodoksyjną metodę kontrolowania inflacji
Dwie recesje gospodarcze w ciągu ostatnich siedmiu lat osłabiły napływ zagranicznych Nigerii, stwarzając wyzwanie dla płynności na krajowym rynku walutowym. W zeszłym roku naira osłabiła się w stosunku do dolara, spadając z 305/1 dolarów w 2016 do zaledwie 448/1 dolarów na oficjalnym rynku. Wartość spadła z 455 USD/1 na rynku równoległym do 740 USD/1.
Wyzwanie związane z płynnością walutową jest również głównym czynnikiem wpływającym na stopę inflacji w kraju, która według Narodowego Biura Statystycznego osiągnęła w czerwcu tego roku 22,79 proc., najwyższy poziom od 17 lat.
„Wysoka inflacja, spowodowana głównie dewaluacją waluty krajowej w stosunku do dolara amerykańskiego, doprowadziła do wzrostu kosztów produkcji i importu. Spowodowało to, że producenci i importerzy podnieśli ceny jednostkowe, co nadwyrężyło budżety konsumentów” – napisali autorzy raportu.
Według Uchenny Uzo, dyrektora wydziału w Lagos Business School, bez względu na to, jak zła jest gospodarka, kobiety nadal będą chciały wyglądać pięknie.
„Może nie wydają tak dużo jak kiedyś, ale produkty kosmetyczne są coraz częściej pozycjonowane jako produkty uznaniowe, zwłaszcza dla kobiet” – powiedział.
Powiedział, że ceny wielu produktów kosmetycznych są obecnie tak wysokie, że ludzie, zwłaszcza kobiety, wciąż są w stanie zarobić na podstawowe potrzeby.
„Staje się to koniecznością dla młodszego pokolenia, zwłaszcza tych, które mają ludzi, którzy dają pieniądze na zakup produktów kosmetycznych”.
Największa gospodarka Afryki, w której przeważają młode, miejskie i żeńskie populacje, oznacza, że produkty kosmetyczne mają duży potencjał wzrostu, szczególnie pod względem ekscytujących nowych produktów.
Około 49 procent z ponad 200 milionów mieszkańców Nigerii to kobiety, z których 53 procent to osoby w wieku od 16 do 55 lat. Większość kobiet lubi używać produktów kosmetycznych, które są uważane za niezbędny element normalnej higieny osobistej.
Dane z International Trade Center pokazują, że import preparatów kosmetycznych lub do makijażu oraz preparatów do pielęgnacji skóry z Nigerii wzrósł do 21,8 mln USD w 2022 r. z 19,1 mln USD w 2021 r.
Kraj importuje większość kosmetyków z Wybrzeża Kości Słoniowej, Chin, Polski, Togo i Malezji. Eksport kraju również wzrósł do 2,67 mln USD z 1,70 mln USD. Najważniejsze kierunki eksportu to Ghana, Kongo, Libia oraz Poczta i Namibia.
Raport Euromonitora wykazał, że konkurencja rosła w większości kategorii kosmetyków i środków higieny osobistej, a wiodący gracze PZ Cussons Nigeria Plc i Unilever Nigeria Plc tracili udział w rynku, podczas gdy mniejsi gracze zyskiwali na popularności.
„Lokalne firmy, takie jak Zikel Solutions Investment Ltd i Franemm Industries Ltd, osiągnęły solidne wyniki, oferując szereg wysokiej jakości, ale niedrogich marek” – napisano.
Stwierdzono, że tańsze importowane marki również czerpały korzyści ze słabej gospodarki, w tym gracze tacy jak Milani Milani Cosmetics Nigeria i NOTE Cosmetics Nigeria Ltd.
„Inne dobre akcje to Evans Industries Ltd w Bath & Shower i Albani Corporation w Fragrances” – napisano.
„Piwny maniak. Odkrywca. Nieuleczalny rozwiązywacz problemów. Podróżujący ninja. Pionier zombie. Amatorski twórca. Oddany orędownik mediów społecznościowych.”