Connect with us

Gospodarka

Sojusznicy wzmacniają ukraińskie siły pancerne przed kontrofensywą

Published

on

Sojusznicy wzmacniają ukraińskie siły pancerne przed kontrofensywą

Stany Zjednoczone poinformowały, że wkrótce rozpoczną szkolenie ukraińskich żołnierzy w obsłudze czołgu Abrams, a Niemcy ogłosiły porozumienie w sprawie utworzenia w Polsce centrum naprawy czołgów stacjonujących na Ukrainie, jak poinformowały w piątek Stany Zjednoczone na spotkaniu sojuszników w Niemczech.

Spotkanie w Bazie Sił Powietrznych Ramstein, ostatnie z szeregu obietnic zbrojeniowych dla Ukrainy od czasu, gdy prezydent Rosji Władimir Putin zarządził inwazję w zeszłym roku, nie przyniosło żadnych wielkich zapowiedzi w sprawie broni, ale skupiło się na obronie powietrznej i amunicji.

Zapewniła również Kijów o jego niesłabnącym poparciu i poparła aspiracje Ukrainy do przystąpienia do NATO w przyszłości, ale urzędnicy podkreślili, że w najbliższym czasie należy skupić się na pomocy Ukrainie na polu bitwy.

Ukraina apeluje do swoich sojuszników o broń dalekiego zasięgu, odrzutowce i amunicję przed kontrofensywą spodziewaną w nadchodzących tygodniach lub miesiącach w celu odparcia wojsk rosyjskich.

„Czołg M1, gdy zostanie dostarczony, zrobi różnicę” — powiedział po rozmowach szef sztabu armii amerykańskiej Mark Milley, nazywając Abramsa najlepszym czołgiem na świecie. Czołgi Abrams przybędą do Niemiec w nadchodzących tygodniach, aby ukraińskie wojska mogły rozpocząć szkolenie, powiedział dziennikarzom sekretarz obrony USA Lloyd Austin. Amerykański urzędnik dodał, pod warunkiem zachowania anonimowości, że szkolenie potrwa około 10 tygodni i obejmie setki ukraińskich żołnierzy.

Ukraiński żołnierz wygląda z czołgu w pobliżu linii frontu, podczas rosyjskiego ataku na Ukrainę, na Zaporożu, Ukraina, 16 marca 2023 r. (Źródło: STRINGER/ REUTERS)

W styczniu Stany Zjednoczone zobowiązały się dostarczyć Ukrainie 31 zaawansowanych czołgów M1A2 Abrams po miesiącach odrzucania tego pomysłu ze względu na trudności w ich utrzymaniu i złożoność.

Państwa członkowskie NATO i ich sojusznicy zaopatrują Ukrainę w broń i uzbrojenie, ale przywódcy Ukrainy wielokrotnie prosili o potężniejszą broń i szybsze dostawy.

Zapytany o zapotrzebowanie Kijowa na zaawansowane myśliwce, Milley powiedział, że Ukraina potrzebuje przede wszystkim naziemnej obrony powietrznej.

„Rosjanie obawiają się przyjazdu na Ukrainę ze względu na efektywne wykorzystanie ukraińskiego systemu obrony powietrznej. To jest w tej chwili najważniejsze” – powiedział Milley, korzystając z centrum w Polsce do naprawy niemieckich czołgów Leopard stacjonujących na Ukrainie.

READ  Naftohaz rozpoczyna import gazu z Węgier, Słowacji i Polski – minister energetyki

Wszystkie strony zgodziły się sfinansować takie centrum, które kosztuje około 150 do 200 milionów euro (384 miliony dolarów) rocznie i może zostać uruchomione do końca maja, powiedział dziennikarzom Pistorius.

Powiedział też, że ukraińscy żołnierze rozpoczną szkolenie w korzystaniu z czołgów Leopard, a obietnica Berlina dotycząca dostarczenia Ukrainie około 80 takich czołgów do połowy roku szybko postępuje.

„Co to wszystko pokazuje? Pokazuje naszą determinację, że chcemy wytrwać. Putin nie może grać na zwłokę, będziemy wytrwali” – powiedział.

Zapytany o perspektywy przystąpienia Ukrainy do sojuszu NATO, Pistorius powiedział, że wszyscy członkowie zgodzili się, że postrzegają Ukrainę jako przyszłego członka, ale „najważniejsze”.

Stracony czas

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wezwał sekretarza generalnego NATO Jensa Stoltenberga do dostarczenia broni na czwartkowym spotkaniu w Kijowie.

„Poprosiłem pana sekretarza generalnego, aby pomógł nam przezwyciężyć niechęć naszych partnerów do dostarczania niektórych rodzajów broni, a mianowicie broni dalekiego zasięgu, nowoczesnego lotnictwa, artylerii i pojazdów opancerzonych” – powiedział Zełenski.

„Zwlekanie z podjęciem odpowiednich decyzji oznacza marnowanie czasu na pokój i życie naszych żołnierzy, którzy nie otrzymali jeszcze niezbędnych ilości niezbędnych środków obronnych”.

W rozmowie z dziennikarzami w piątek Stoltenberg powiedział, że Zełenski został zaproszony na kolejny szczyt NATO w lipcu i podkreślił potrzebę wsparcia logistyki ukraińskiego pola bitwy.

„Może brzmi to trochę nudniej, ale… to jest teraz bitwa na wyniszczenie, a bitwa na wyniszczenie staje się wojną logistyczną” – powiedział.

Węgierski premier Viktor Orban oblał zimną wodą perspektywę NATO dla Ukrainy, po prostu tweetując „Co?! jako komentarz do postulatu szefa NATO, by Ukraina przystąpiła do sojuszu wojskowego.

Przed spotkaniem Waszyngton ogłosił dodatkowe 325 milionów dolarów nowej pomocy wojskowej dla Ukrainy, w tym dodatkową amunicję do rakietowych systemów artyleryjskich o dużej mobilności (HIMARS), zaawansowanych pocisków rakietowych i min przeciwpancernych.

READ  Wraz ze zbliżającym się głosowaniem polski przywódca wydobywa antyniemiecką retorykę

Osobno Dania i Holandia ogłosiły plany wysłania na Ukrainę 14 niemieckich czołgów ciężkich Leopard 2 do początku przyszłego roku. Kanada ogłosiła karabiny i radia wojskowe.

Piątkowe spotkanie odbywa się w kluczowym momencie prawie 14-miesięcznej inwazji Rosji, która zabiła tysiące, wykorzeniła miliony, zdewastowała miasta i gospodarkę Ukrainy.

Po przetrwaniu rosyjskiej ofensywy zimowej i wiosennej, która przyniosła niewielkie postępy na wschodzie, Ukraina ma teraz nadzieję na odzyskanie ziemi na południu i wschodzie w ramach kontrofensywy w nadchodzących tygodniach lub miesiącach.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *