Connect with us

Gospodarka

Ślad dyplomatyczny UE: kształtowanie regionalnej dynamiki i stosunków

Published

on

Ślad dyplomatyczny UE: kształtowanie regionalnej dynamiki i stosunków

Abstrakcyjny:Poniższy artykuł jest próbą omówienia wyrafinowanych technik dyplomatycznych Unii Europejskiej, mających na celu zasypanie przepaści między narodami w ramach unii gospodarczej i stania się ponadnarodowym podmiotem w polityce światowej. Dynamika sojuszy na całym świecie zmieni się zasadniczo. Ta zmiana skłoniła więcej regionów do połączenia sił z sąsiednimi państwami narodowymi w celu stworzenia związków biznesowych, takich jak Południowoazjatyckie Stowarzyszenie na rzecz Współpracy Regionalnej (SAARC), Stowarzyszenie Narodów Azji Południowo-Wschodniej (ASEAN) lub Unia Afrykańska, skupiające się na ASEAN. Rosnące przechodzenie od podejścia państwocentrycznego, nawet do dziedziny takiej jak dyplomacja, prowadzi do pojawienia się dyplomacji regionalnej jako odrębnej praktyki.

wstęp

Henry Kissinger definiuje dyplomację jako „sztukę sprawowania władzy”; jest ona raczej postrzegana jako narzędzie lub metoda wpływania na zdolność podejmowania decyzji i określone zachowania rządów narodowych na całym świecie. Bardziej znane stosowane pojęcia dyplomacji istnieją w ramach, w których jest ona postrzegana jako „polityka” dla państw, a poza tym mieści się w ogólnym pojęciu „taktyka polityki zagranicznej”. W dziedzinie stosunków międzynarodowych dyplomacja została odsunięta na bok w całej praktyce teoretycznej, ale odkrycie, że jest uważana za odrębną dziedzinę, stało się stopniową świadomością dla osób zaangażowanych w tę dziedzinę. Wiele twarzy dyplomacji zabrało instrument w podróż porzucenia i uznania.[1]

Kontynent europejski uznał znaczenie stosunków dyplomatycznych między sąsiednimi krajami. Jak dowiedzieliśmy się z następstw wojen światowych i innych regionalnych konfliktów międzypaństwowych, rozpoczęła się era współpracy. Poczynając od powstania Europejskiej Wspólnoty Węgla i Stali, podpisania Traktatów Rzymskich, a skończywszy na utworzeniu Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej (EWG), która umożliwiła utworzenie strefy wolnego handlu i zachęciła państwa do integracji ich gospodarek zależnych od surowców, tworząc w ten sposób strefę wolnego handlu, która System współzależnych sojuszy państwowych pomiędzy obecnie 27 sąsiadami sprawił ostatecznie, że idea wojny stała się „nie do pomyślenia”. (prezent nd)[2]. W miarę jak coraz więcej krajów dołączało do wspólnoty, każde państwo musiało przestrzegać pewnych przepisów i przepisów, co oznaczało, że każdy uczestnik musiał przekazać część swojej suwerenności podmiotowi, czego państwa nie traktują lekko.

READ  Polski prezydent wybiera się do Afryki [OPINION]

Jak wspomniano wcześniej, koncepcje odejścia od państwocentrycznego podejścia do dyplomacji utorowały drogę do znaczenia integracji regionalnej i ostatecznie dyplomacji regionalnej. Jak już wspomniano, motywami UE dla tej integracji było początkowo zapobieganie wojnom przy jednoczesnym dążeniu do rozwoju procesów społecznych i politycznych. Zwykle zakłada się, że taka integracja będzie sprzyjać jedynie wzrostowi gospodarczemu, jak to miało miejsce w przypadku powstania Stanów Zjednoczonych. Niemniej jednak wydaje się, że UE ma inne impulsy. Dla UE ta integracja regionalna przekształciła się w zmianę dominującego porządku światowego, umożliwiając państwom wzmocnienie ich pozycji w porządku międzynarodowym przy jednoczesnej ochronie ich ponadnarodowej suwerenności[3]. Sama integracja regionalna odnosi się szeroko do procesów rozszerzania relacji i tworzenia wspólnych polityk między państwami w celu dalszego rozwoju wspólnych instytucji w poszukiwaniu sprawowania rządów na poziomie ponadnarodowym. Odbywa się to zwykle za pomocą różnych działań, zwłaszcza wielostronnych ram mających na celu rozwiązywanie problemów w ramach współpracy dwustronnej[4].

Sama UE różni się od typowych sojuszy, ponieważ same sojusze są formalnymi umowami między narodami dla celów obrony narodowej, obiecującymi wzajemną pomoc w czasie wojny. Podobny do partnerstwa, ale mniej formalny i często polegający na działaniach wojskowych[5]. W tym sensie UE udało się stworzyć polityki obejmujące wspólną politykę zagraniczną, bezpieczeństwa i obrony.

Skoncentruj się ponownie na wpływie modelu integracji UE na rozwój współpracy w innych regionach, zwłaszcza w Azji. Szczególny nacisk kładzie się na ASEAN, który obecnie składa się z 10 państw członkowskich i jest unią gospodarczą i polityczną z siedzibą w Dżakarcie w Indonezji. Współpraca przyczyniła się do rozwoju azjatyckiej integracji gospodarczej, prowadzenia negocjacji i stworzenia największej umowy o wolnym handlu na świecie. Podobnie jak Traktat UE, który zapoczątkował erę współzależności gospodarczej, „Traktat o przyjaźni i współpracy w Azji Południowo-Wschodniej” kładzie nacisk na koncepcję wzajemnego szacunku między państwami członkowskimi oraz nieingerencji w bieżącą działalność wewnętrzną lub zewnętrzną państwa. W 1992 roku dzięki współpracy udało się rozwinąć „Strefę Wolnego Handlu ASEAN (AFTA)” z ideą stworzenia jednolitego rynku, który umożliwiłby więcej inwestycji i wymiany handlowej między uczestnikami. Pomimo tych postępów gospodarczych, w dużej mierze spowodowanych wewnętrznymi problemami państw członkowskich, takimi jak korupcja czy niestabilność gospodarcza i polityczna, wizja kraju dotycząca tworzenia relacji gospodarczych między państwami jest poważnie utrudniona. Ponadto niedawna pandemia Covid-19 spowodowała zastój w światowym handlu i wywarła znaczący wpływ na bieżące inwestycje gospodarcze. Szkodliwe budownictwo i produkcja przemysłowa, a także przeciętne wydatki konsumpcyjne[6].

Jeśli chodzi o stosunki dyplomatyczne, ASEAN przyjął zupełnie inne podejście, ale ma również wpływy z modelu UE, z jego zachowaniem dyplomatycznym opartym na plastycznych umiejętnościach decyzyjnych, ograniczeniu wykorzystania instytucji do spraw rządowych itp. Poziom nieformalności i, jak wspomniano, żadnej ingerencji. Przyjąć podejście bardziej skoncentrowane na państwie, dążąc do tego, by stać się raczej „neutralnym ośrodkiem” niż podmiotem ponadnarodowym, z naciskiem na prowadzenie działań za pośrednictwem organów międzyrządowych[7]. Należy zauważyć, że ustanowiono pewne mechanizmy rozstrzygania sporów, a także fundusz rozwoju i współpracy w sprawach biznesowych, który jest uważany za kluczowy czynnik rozwoju relacji. Wykorzystuje niekonfrontacyjny styl, który jest szczególnie powszechny w zachodniej dyplomacji. ASEAN angażuje się jednak w różne działania, wysyłając osoby, aby uczyły się na wdrożonych przez UE pomysłach. Pomimo obietnic nieingerencji, w ostatnich latach wzrasta samozadowolenie z takiej ingerencji, zwłaszcza w odniesieniu do łamania praw człowieka, zwłaszcza w Mjanmie/Birmie. Podobny kodeks postępowania w stosunkach dyplomatycznych ma inna współpraca regionalna o nazwie SAARC, na którą składają się południowoazjatyckie kraje Bhutanu, Bangladeszu, Indii, Pakistanu, Malediwów i Sri Lanki. Nie ma nadrzędnej struktury systemu zarządzania, ale jest mniej obecny na poziomie regionalnym (Wiseman 2018).

Dyplom:

Pomimo wysiłków podejmowanych przez inne dyplomacje regionalne w celu skopiowania tego, w czym UE wyraźnie stała się pionierem, wyniki nie są na tym samym poziomie. To, czego brakuje innym dyplomacjom regionalnym, to pojednanie oparte na wydarzeniach historycznych i rozwój zbiorowej tożsamości, która ostatecznie wymaga od nich podzielenia się suwerennością z innymi państwami członkowskimi. Te rozwiązania między wcześniej znanymi rywalami, Francją i Niemcami, były ułatwione dzięki wysiłkom przedsięwzięć politycznych. Chociaż w regionie azjatyckim nie podjęto tak ambitnych prób pojednania. Głęboko zakorzenione działania wojenne między narodami takimi jak Japonia i Chiny, Japonia i Korea Południowa, Pakistan i Indie oraz między sąsiadami Królestwa Arabii Saudyjskiej uniemożliwiają jakikolwiek postęp. Ta cecha okazuje się przeszkodą dla jakiejkolwiek integracji gospodarczej lub współzależności. Należy jednak zauważyć, że sama UE miała pewne trudności na swojej drodze z powodu recesji gospodarczych, niestabilności gospodarczej między państwami członkowskimi, a ostatnio pandemii Covid-19.

READ  Rynki światowe nie zostały wstrząśnięte pomimo konfliktu rosyjsko-ukraińskiego. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się dlaczego

Z drugiej strony regiony azjatyckie stanęły w obliczu szerszego wachlarza wyzwań, w tym nie tylko wojen i konfliktów, ale także trwałych skutków kolonializmu i częściej słabo rozwiniętych struktur systemowych i instytucji krajowych. Działania dyplomatyczne UE mają wpływ na inne dyplomacje, ale opierają się na innych warunkach niż w regionach azjatyckich, więc ostatecznie mają ograniczony zakres.


[1] Kerr, Pauline i Geoffrey Wiseman. Dyplomacja w globalizującym się świecie: teorie i praktyki. Nowy Jork: Oxford University Press, 2018.

[2] Gabel, Matthew J. 2019. „Unia Europejska | Definicja, cel, historia i członkowie. ”W Encyclopædia Britannica. https://www.britannica.com/topic/European-Union.

[3]Butorina, OV i Yu. Borko. 2022. „Zalety integracji regionalnej: ponowne zdefiniowanie pojęcia”. Herold Rosyjskiej Akademii Nauk 92 (S2): S105–12. https://doi.org/10.1134/s1019331622080020.

[4]Gabe, Matthew J. i „Unia Europejska”. Britannica. Dostęp 24 grudnia 2022 r. https://www.britannica.com/topic/European-Union.

Wisemana, Pauline Kerr i Geoffreya. 2018 Dyplomacja w globalizującym się świecie. Nowy Jork: Oxford University Press.

„Współpraca regionalna i dyplomacja w 2022 r. | Diplo.” i https://www.diplomacy.edu/topics/regional-cooperation/.

[5] „Sojusze kontra partnerstwa” i Departament Obrony USA. https://www.defense.gov/News/Feature-Stories/story/Article/1684641/alliances-vs-partnerships/.

[6] Kerr, Pauline i Geoffrey Wiseman. Dyplomacja w globalizującym się świecie: teorie i praktyki. Nowy Jork: Oxford University Press, 2018

[7] Camerona Frasera. 2010. „Unia Europejska jako model integracji regionalnej.” Rada Stosunków Zagranicznych. 2010. https://www.cfr.org/report/european-union-model-regional-integration.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *