Connect with us

technologia

Rozwijający się sektor technologiczny Kataru przyciąga polskie firmy

Published

on

Rozwijający się sektor technologiczny Kataru przyciąga polskie firmy

Doha, Katar: Katar oferuje doskonałą okazję do inwestycji w sektorze technologii. Katar i Polska doświadczyły w ostatnich dziesięcioleciach dynamicznego wzrostu i stały się atrakcyjnymi kierunkami handlu międzynarodowego – stwierdził urzędnik.

Rozmawiać z PółwysepPaweł Kułaga, Przewodniczący Katarsko-Polskiej Rady Biznesu, podkreślił możliwości inwestycyjne dla polskich inwestorów i firm w Katarze. „Wierzymy, że nowe technologie to obszar, który realnie może pomóc w rozwoju gospodarki Kataru i pomóc polskim firmom czerpać korzyści z rynku. Koncentrujemy się mocno na sektorze energetycznym i IT, dlatego zaprosiliśmy globalne firmy obecne zarówno w Katarze, jak i w Polsce, do wzięcia udziału w wydarzeniach biznesowych, które organizujemy w Doha, aby budować te partnerstwa” – powiedział.

Katar zwiększa dostawy LNG, co jest także kwestią sporną pomiędzy Polską a Katarem. „Wierzymy, że polskie firmy mogłyby tu przyjechać i wnieść swoją technologię, aby utrzymać energetykę” – dodał.

Katarsko-Polska Rada Biznesu działa zarówno w Katarze, jak i w Polsce oraz w całej Unii Europejskiej. Jej głównym celem jest bycie platformą jednoczącą interesy biznesowe Kataru i Polski, promowanie wzajemnego zrozumienia i poprawę relacji dwustronnych poprzez wspieranie inwestycji Polski/UE w Katarze i inwestycji Kataru w Polsce.

Mówiąc o wymianie handlowej między obydwoma krajami, Kulaga zauważył, że wolumen eksportu gwałtownie rośnie, jednak silniejszym partnerem jest Katar, który eksportuje do Polski LNG o wartości ponad 2 miliardów dolarów (według danych za 2022 r.), co stanowi odnotowany znaczący wzrost. Z kolei polskie firmy eksportują do Kataru wiele komponentów elektronicznych. „Wierzymy, że istnieje miejsce na bardziej wyrafinowane technologie, takie jak bardziej złożone maszyny dla sektorów energetycznego i przetwórstwa spożywczego. Eksport z Polski do Kataru sięgnął w zeszłym roku prawie 130 milionów dolarów.

Dodał: „Naszą misję rozpoczęliśmy w 2020 roku. Nasz wolumen handlowy rośnie i mamy nadzieję wspierać zarówno katarskie interesy biznesowe w Polsce i szerzej na rynku europejskim, jak i polskie interesy biznesowe w Katarze na Bliskim Wschodzie i w regionie Zatoki Perskiej.”

READ  Rafael Kapeliński, zwycięzca Berlińskiego Kryształowego Niedźwiedzia, kręci „Budapeszt Diaries”

Na temat polskiej współpracy przy rozwijaniu projektów w Katarze w nadchodzących latach urzędnik powiedział: „Podczas naszego ostatniego sztandarowego wydarzenia, 4. Qatar Poland New Tech Forum, ogłoszono, że QTerminals będzie częścią projektu budowy portu głębokowodnego .” w polskim mieście Świnoujście, które zlokalizowane jest obok terminalu LNG. Importujemy tu katarski gaz od 2015 roku i ten port będzie najbliżej granicy z Niemcami portem głębokowodnym. Będzie to zatem węzeł ekspansji Kataru na Morzu Bałtyckim.”

Mówiąc o znaczeniu rynku katarskiego, powiedział: „Wierzymy, że Katar jest ośrodkiem ekspansji nie tylko tutaj, ale także na Bliskim Wschodzie i dalej w Afryce Wschodniej i Azji Południowej.” Dużo infrastruktury pod względem logistycznym – Hamad International Lotnisko ma najlepszy ładunek na świecie. Ponadto budowany jest port Hamad, w którym znajdować się będzie wiele magazynów do przechowywania żywności, co jest ważne ze względów bezpieczeństwa żywnościowego.

„Wierzymy, że Katar jest dla polskich firm bramą do granicy Mena-Azja. Kraj ma także przyjazne środowisko biznesowe, na przykład Qatar Financial Center, które jest świetną platformą do tworzenia i rozwoju firm fintech, ale wierzymy również, że wspólne przedsięwzięcia z dużymi katarskimi firmami są szansą na ustanowienie i rozwój.

Katarsko-Polska Rada Biznesu działa na rzecz wzmocnienia powiązań finansowych, handlowych i kulturalnych pomiędzy Katarem a Polską. Głównym celem rady jest przyciągnięcie inwestycji do obu krajów.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *