Connect with us

technologia

Reaktor W2H2 – wynalazek Gdańsk Tech zwycięzcą polskiego konkursu „Produkt Przyszłości”.

Published

on

Reaktor W2H2 – wynalazek Gdańsk Tech zwycięzcą polskiego konkursu „Produkt Przyszłości”.

Reaktor i proces pirolizy odpadów przemysłowych lub komunalnych oraz redukcji i oczyszczania gazu pirolitycznego z ciężkich węglowodorów i cząstek węgla, opracowany przez prof. Bogusława Kusza i dr inż. Bartosza Trawińskiego. z Wydziału Fizyki i Matematyki Stosowanej, założyciel firmy W2H2, otrzymał nagrodę główną oraz tytuł „Polski Produkt Przyszłości” w kategorii „Wspólny Produkt Przyszłości Uczelni, Instytucji Naukowych i Przedsiębiorców” oraz nagrodę im. nagroda specjalna Ministra Edukacji i Nauki.

Konkurs „Polski Produkt Przyszłości”, organizowany przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) i Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBiR), ma na celu promocję najbardziej innowacyjnych produktów, które mają potencjał osiągnięcia sukcesu rynkowego w Polsce i za granicą do osiągnięcia. i może także poprawić jakość życia. Laureatów wybiera jury złożone z przedstawicieli Kancelarii Prezydenta RP, Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej, Ministerstwa Rozwoju i Technologii, Ministerstwa Edukacji, Nauki, Urząd Patentowy RP, Polski Fundusz Rozwoju, Naczelna Organizacja Techniczna, Agencja Rozwoju Przemysłu, PARP, NCBiR a także Politechnika Warszawska i Uniwersytet Warszawski.

Gala wręczenia nagród odbyła się 20 kwietnia 2020 roku na Politechnice Warszawskiej. Nagrodę odebrali prof. Bogusław Kusz, Wojciech Białecki, prezes W2H2 i Łukasz Łupina (W2H2).

Reaktor do pirolizy to reaktor, w którym złożone materiały węglowodorowe rozkładają się na proste pierwiastki i związki w beztlenowym procesie ogrzewania surowca w wysokich temperaturach. Wykorzystując technologię opracowaną w Gdańsk Tech, podczas pirolizy odpadów powstaje gaz syntezowy, czyli gaz zawierający m.in. metan, tlenek węgla i bardzo dużą ilość wodoru. Następnie oddzielany jest gaz syntezowy, w wyniku czego powstaje jedno z najbardziej poszukiwanych źródeł zielonej energii, jakim jest czysty wodór. W wyniku tego procesu powstaje także węgiel drzewny o zawartości 60-80 proc. czystego węgla, który można wykorzystać do celów grzewczych lub w wielu innych procesach technologicznych.

READ  Oto jak odblokować iPhone'a za pomocą Apple Watch, mając na sobie maskę

– W Polsce „produkujemy” miliony ton odpadów, których nie można ponownie wykorzystać. Nasza autorska technologia umożliwia bardzo efektywny i ekonomiczny odzysk energii zawartej w odpadach węglowodorowych. Dzięki innowacyjnej konstrukcji, w reaktorze złożone węglowodory są redukowane do pierwiastków zasadowych i prostych związków. Dzięki temu, bez stosowania wielu kosztownych filtrów, otrzymujemy z reaktora czysty gaz syntezowy o następującym składzie przy najwyższej wydajności: do 50 proc. wodoru, ok. 25 proc. tlenku węgla, ok. 15 proc. metanu i ok. 10 proc. węgla dwutlenek – wyjaśnia profesor Bogusław Kusz wraz z Bartoszem Trawińskim współzałożycielem firmy W2H2, która na podstawie umowy licencyjnej nabyła prawa do komercyjnego wykorzystania i rozwoju technologii.

Technologia opracowana przez zespół badawczy Gdańsk Tech charakteryzuje się dużą dbałością o ochronę środowiska, będąc jednocześnie realną alternatywą dla wydobycia tradycyjnych paliw kopalnych.

– Oferujemy technologię, która pozwala wygenerować przyjazny dla środowiska transport i efektywne ciepło ze zbędnych odpadów – podkreśla prof. Kusch.

Technologia została opatentowana w Polsce i zgłoszona do patentu na arenie międzynarodowej. W ramach prac nad opracowaniem technologii pirolizy autorzy zgłosili trzy nowe zgłoszenia wynalazku.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *