Connect with us

technologia

Przywódcy UE wciąż tkwią w kwestii klasyfikacji energii jądrowej

Published

on

Przywódcy UE wciąż tkwią w kwestii klasyfikacji energii jądrowej

UE pozostaje w impasie, czy uznać energię jądrową za równoważną energii odnawialnej, ponieważ Francja i Niemcy starły się o nowych sojuszników na szczycie w piątek.

Prezydent Francji Emmanuel Macron, którego rząd lobbował za korzystniejszym traktowaniem energii jądrowej, rozmawiał w piątek na śniadaniu z kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem w ramach sporu między obiema stronami o traktowanie paliwa.

Po spotkaniu prezydent Francji powiedział dziennikarzom, że ma nadzieję na porozumienie z Niemcami, które są jednym z kilku krajów sprzeciwiających się francuskim staraniom o uznanie energii jądrowej w kilku aktach prawnych związanych z zieloną transformacją.

„Myślę, że znajdziemy porozumienie, jesteśmy w trakcie znajdowania porozumienia w sprawie wodoru i innych kwestii, aby zachować neutralność technologiczną” – powiedział Macron.

Uznanie energii jądrowej za niskoemisyjne źródło energii jest kluczową bitwą dla Francji, która stara się zapewnić przepływ większej ilości funduszy do istniejącej floty energii jądrowej. Prawie połowa z 56 reaktorów musiała zostać zamknięta w zeszłym roku w celu przeprowadzenia poważnej konserwacji w celu naprawy pęknięć. Elektrownie jądrowe wytwarzały prawie 70 procent energii elektrycznej we Francji w 2021 roku.

Ursula von der Leyen, przewodnicząca Komisji Europejskiej, powiedziała pierwszego dnia dwudniowego szczytu przywódców UE w Brukseli w czwartek, że energia jądrowa „może odegrać rolę” w wysiłkach Europy na rzecz dekarbonizacji, dodając, że tylko „najnowsza technologia mogłaby uzyskać dostęp do uproszczonych zasad i zachęt w niedawno opublikowanym projekcie unijnego prawa przemysłowego o zerowej wartości netto i nie czerpać pełnych korzyści z prawodawstwa.

Rodzaj technologii, o którym mówiła, to małe modułowe reaktory opracowywane w kilku krajach, w tym we Francji.

Elektrownia jądrowa w południowo-wschodniej Francji. Energia jądrowa wytworzyła prawie 70% energii elektrycznej w kraju w 2021 r. © Nathan Laine/Bloomberg

Niemcy są podobnie ostrożne. Nie sprzeciwia się wykorzystaniu energii jądrowej do produkcji wodoru – temat wspólnego oświadczenia z francuskimi ministrami z 22 stycznia – ale Berlin nie chce traktować energii jądrowej na równi z odnawialnymi źródłami energii, takimi jak wiatr czy słońce, co sprawia, że ​​dawałby uprzywilejowany dostęp do funduszy unijnych.

Belgijski premier Alexander De Croo powiedział Financial Times, że kraje powinny przyjąć „pragmatyczne” podejście, ale Austria i Luksemburg są ideologicznie przeciwne energii jądrowej i pozywają Komisję za przyznanie energii jądrowej „zielonej” etykiety w ramach zrównoważonych inwestycji. pożyczony .

W obozie francuskim polski premier Mateusz Morawiecki powiedział FT, że energia jądrowa powinna kwalifikować się do finansowania z UE.

Energii jądrowej „zdecydowanie należy nadać takie samo znaczenie [as solar and wind power] ponieważ nie mamy technologii do magazynowania energii ze źródeł odnawialnych” – powiedział.

Warszawa w zeszłym roku rozmawiała o partnerstwie z USA i Francją w celu rozwoju energetyki jądrowej w Polsce, zgodnie z planami uruchomienia pierwszej elektrowni jądrowej w 2033 roku.

Skrytykował jednak wysiłki UE zmierzające do dekarbonizacji jej gospodarki, mówiąc, że blok powinien spowolnić wysiłki na rzecz osiągnięcia zerowej emisji netto, podobnie jak kraje takie jak Rosja i Chiny.

„Europa emituje około 8 procent emisji CO₂ na całym świecie. A jeśli dużym kosztem zmniejszymy go o 1 procent, nastąpi ucieczka emisji i wiele miejsc pracy zostanie utraconych w Europie. A jednocześnie otwierają się nowe elektrownie węglowe w Indiach i Chinach, a także w Rosji. . . To nie ma większego sensu.

UE postawiła sobie za cel osiągnięcie zerowej emisji netto do 2050 r., podczas gdy zarówno Rosja, jak i Chiny zobowiązały się do osiągnięcia tego samego celu 10 lat później.

Wysoki rangą niemiecki urzędnik powiedział w tym tygodniu, że styczniowe francusko-niemieckie wspólne oświadczenie, uznając rolę niskoemisyjnych źródeł energii, takich jak energia jądrowa, podkreśliło znaczenie „. . . ogólny poziom ambicji celu w zakresie energii odnawialnej”.

„Innymi słowy, gdybyśmy zrównali energię jądrową z energią odnawialną, obniżylibyśmy poziom ambicji dla energii odnawialnej” – powiedział. Powiedział, że energia jądrowa może przyczynić się do dekarbonizacji, „ale po prostu nie jest źródłem energii odnawialnej. A Francja poszła w jej ślady”.

READ  Nowe otwarcie w stosunkach polsko-niemieckich – Ministerstwo Rozwoju i Technologii

Dodatkowe raporty Andy Bounds w Brukseli, Leila Abboud w Paryżu

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *