Connect with us

Gospodarka

Przyszłość socjaldemokratów w Europie stoi przed wyzwaniami

Published

on

Przyszłość socjaldemokratów w Europie stoi przed wyzwaniami

SARAJEWO, Bośnia i Hercegowina

Socjaldemokraci w Europie ponieśli w ostatnich latach poważne niepowodzenia polityczne, czego przykładem są porażki wyborcze nacjonalistów, ultrakonserwatystów i partii skrajnie prawicowych w kilku państwach członkowskich UE.

Takie partie odwoływały się do wyborców, którzy czuli się wykluczeni z głównego nurtu polityki, często stosując retorykę antyimigrancką i anty-establishmentową, aby zdobyć poparcie.

We Francji skrajnie prawicowy Front Narodowy przeszedł do drugiej tury wyborów prezydenckich w 2017 r., podczas gdy w Austrii Partia Wolności odnotowała znaczny wzrost w wyborach parlamentarnych w styczniu tego roku, a w przedterminowych wyborach we Włoszech w 2022 r. skrajnie prawicowa zyskała popularność. , zdobywając większość.

Farid Hafez, profesor wizytujący studiów międzynarodowych w Williams College w Massachusetts, przekonywał, że socjaldemokraci muszą zrobić więcej, aby zająć się podstawowymi problemami napędzającymi wzrost skrajnie prawicowego populizmu w Europie.

Hafez powiedział Anadolu w wywiadzie e-mailowym: „Socjaldemokracja spełniła swój cel tworzenia państw opiekuńczych i polityki społecznej dla wszystkich, ale straciła swój urok dla wyborców, którzy traktują priorytetowo tożsamość, z czego skorzystała skrajna prawica.

„Socjaldemokracja musi być bardziej proaktywna w reagowaniu na kwestie tożsamości, zwalczaniu rasizmu i ksenofobii, robić więcej na rzecz włączenia społeczności wykluczonych rasowo i białej biedoty pracującej, które są najbardziej dotknięte trudnościami ekonomicznymi”.

Nowa wizja

Wyzwania stojące przed socjaldemokratami w Europie są znaczące i wydaje się, że konieczna jest nowa wizja, aby sprostać potrzebom i aspiracjom obywateli.

Taką wizję reprezentuje Europejska Partia Socjalistyczna, która opowiada się za europejską społeczną gospodarką rynkową, która stawia na pierwszym miejscu sprawiedliwość społeczną, wzrost gospodarczy i zrównoważenie środowiskowe.

Ta wizja została wyartykułowana przez wielu przywódców socjaldemokracji w całej Europie, w tym kanclerza Olafa Scholza.

„Społeczna gospodarka rynkowa jest odpowiedzią na wielkie wyzwania naszych czasów, od zmian klimatu po cyfryzację, od globalizacji po zmiany demograficzne” – przekonywał Scholz w niedawnym przemówieniu.

READ  Bangladeszowie ewakuują Ukrainę przez Polskę

Zaapelował o politykę promującą wzrost gospodarczy i tworzenie miejsc pracy przy jednoczesnym zwalczaniu nierówności i ochronie środowiska.

Inni przywódcy socjaldemokratyczni również wezwali do ponownego skupienia się na sprawiedliwości społecznej i równości.

W Szwecji socjaldemokraci wezwali do wprowadzenia polityki promującej większą równość płci i przeciwdziałającą zmianom klimatycznym.

W Hiszpanii Partia Socjalistyczna wdrożyła politykę, która stawia na pierwszym miejscu prawa pracownicze, w tym podniesienie płacy minimalnej i wzmocnienie ochrony pracy, ale pozostała w tyle w wyborach regionalnych w Andaluzji w 2022 r., przegrywając ze swoim prawicowym rywalem, Partią Ludową (PP).

wzrost prawicowego populizmu

Dla socjaldemokratów wzrost prawicowego populizmu i autorytaryzmu stanowi poważne zagrożenie dla przyszłości demokracji i sprawiedliwości społecznej w regionie.

Ale według Hafeza może to być również szansą: „Przyszła perspektywa ruchów socjaldemokratycznych dotyczy kwestii nierówności klasowych, toczącej się walki między kapitałem a pracą, inflacji i innych kryzysów gospodarczych, które stwarzają ogromny potencjał problemów społecznych, z którymi borykają się partie demokratyczne. czeka wielki powrót”.

Powiedział, że będzie to „zależało od przywództwa socjaldemokratów i tego, jak będą przemawiać do wyborców, którzy opuścili ich na rzecz skrajnej prawicy, lub jak przyciągną wyborców, którzy czują się zmarginalizowani”.

Ostatecznie niektórzy twierdzą, że socjaldemokraci muszą opracować bardziej holistyczne podejście, które zajmie się podstawowymi przyczynami nierówności i dyskryminacji oraz zbuduje silniejsze sojusze ze zmarginalizowanymi społecznościami. W ten sposób mogą odzyskać znaczenie polityczne i stanowić realną alternatywę dla skrajnie prawicowego populizmu, który według wielu zagraża demokracji, równości i sprawiedliwości społecznej w Europie.

W szwedzkich wyborach we wrześniu zeszłego roku wyborcy poparli skrajnie prawicowe partie, uzyskując wynik niezwykły jak na kraj z ogromnymi programami socjalnymi realizowanymi przez poprzednie socjaldemokratyczne rządy.

Dla urzędującego premiera Ulfa Kristerssona – który objął urząd w październiku – i jego Partii Umiarkowanych jest to pierwsza okazja do utworzenia rządu, mimo że otrzymali mniej głosów niż Szwedzcy Demokraci. Analitycy przypisują tę bezprecedensową regułę ambiwalencji innych szwedzkich partii parlamentarnych wobec ekstremistycznych korzeni Szwedzkich Demokratów, partii określanej przez jej krytyków jako skrajnie prawicowa i islamofobiczna.

READ  Raisin ląduje w Polsce

rasizm, ksenofobia

Według Hafeza socjaldemokraci „w przeszłości zbytnio koncentrowali się na kwestiach ekonomicznych, takich jak opieka społeczna i zdrowotna, zaniedbując takie kwestie, jak tożsamość, rasizm i ksenofobia. W rezultacie skrajnie prawicowe partie były w stanie wykorzystać te kwestie do zdobycia politycznego poparcia, udając obrońców tożsamości narodowej i wartości kulturowych”.

Przesunięcie w prawo w krajach europejskich zaniepokoiło wielu obserwatorów. We Włoszech bracia Włoch premiera Giorgii Meloni zostali opisani przez media jako „najbardziej prawicowy rząd od faszystowskiej ery Benito Mussoliniego”. Inne kraje europejskie, takie jak Węgry, Polska, Szwajcaria, Francja i Wielka Brytania, odnotowały wzrost liczby partii skrajnie prawicowych, wybranych przez co najmniej 10% więcej wyborców niż w poprzednich latach.

Wiele skrajnie prawicowych partii postrzega UE z podejrzliwością lub otwartą wrogością jako zagrożenie dla suwerenności narodowej – biurokracji, w której siły „nacjonalistyczne” nie mają głosu.

Ale skrajnie prawicowe partie są często głęboko podzielone w kluczowych kwestiach politycznych i brakuje im wspólnej wizji tego, jak powinna wyglądać przyszłość.

Wiele prawicowych partii niechętnie popiera zachodni sojusz NATO, podczas gdy inne skrajnie prawicowe ugrupowania opowiadają się za podejściem podobnym do podejścia byłego prezydenta USA Trumpa: „Uczyńmy Amerykę znowu wielką”, z egocentrycznymi i narodowymi interesami jako priorytetami.

Coraz większym niepokojem wielu skrajnie prawicowych partii lub nacjonalistów jest jednobiegunowy świat zdominowany przez Stany Zjednoczone, a niektórzy nawet z zadowoleniem przyjmują silniejszą Rosję, która mogłaby przeciwstawić się hegemonii USA. Jednak skrajnie prawicowe ugrupowania z Europy Wschodniej, takie jak polski PiS i estońska EKRE, są zazwyczaj głęboko „rusofobiczne” i wolą świat zdominowany przez Stany Zjednoczone, zwłaszcza po wybuchu wojny ukraińsko-rosyjskiej w zeszłym roku.

Witryna internetowa Agencji Anadolu zawiera tylko część wiadomości oferowanych subskrybentom w systemie AA News Broadcasting System (HAS), w formie podsumowania. Skontaktuj się z nami w sprawie opcji subskrypcji.

READ  Paul LePage i Bruce Poliquin łączą siły w kampanii w Lewiston

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *