Connect with us

Gospodarka

Prześladowania handlowe za żelazną kurtyną: przypadek Polski

Published

on

Prześladowania handlowe za żelazną kurtyną: przypadek Polski

Bartosz Matyja jest doktorantem socjologii w Szkole Doktorskiej Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego. Odwiedził archiwum w listopadzie i grudniu 2022 r., aby kontynuować badania do swojej pracy doktorskiej, wstępnie zatytułowanej W poszukiwaniu modelu socjalizmu technokratycznego: postęp naukowo-techniczny w Polsce Ludowej.

Dla Bartosza powojenna historiografia dotycząca państwowo-socjalistycznej Polski ograniczyła swoją uwagę do wpływu innych krajów za żelazną kurtyną. To ograniczone podejście nie pozwala uchwycić wczesnej przecięcia się państwowego socjalizmu z kapitalizmem i wynikającego z tego rozwoju struktur kapitalistycznych w Polsce. Pomija także obawy Polski i innych krajów dotyczące rosnących zachodnich bloków handlowych i pilności ich strategii w celu uzyskania dostępu do zachodnich rynków i nowych technologii.

Bartosz ma nadzieję poszerzyć spojrzenie, przyglądając się momentom, w których Polska aktywnie współpracowała z Zachodem, a mianowicie podczas pierwszej Konferencji ONZ ds. Handlu i Rozwoju, która odbyła się w Genewie w 1964 r., oraz podczas negocjacji w sprawie przystąpienia do Ogólnego Układu Taryfowego i Handlu (GATT) , który został zrealizowany w 1967 r. Jako główny blok handlowy, Europejska Wspólnota Gospodarcza (EWG) wywarła silny wpływ na oba wydarzenia, a odpowiednie zbiory w Archiwum Historycznym Unii Europejskiej (HAEU) pomagają ustalić spór Bartosza.

w magazynie

Bartosz niedawno zakończył swój pobyt badawczy w archiwum i jest przekonany, że zebrane dokumenty wystarczą do napisania artykułu, który będzie mógł zamieścić jako rozdział w swojej rozprawie.

„Grant był cenny dla moich badań” – skomentował. Choć początkowo zamierzał zbadać głównie zasoby EWG i Parlamentu Europejskiego, w magazynach francuskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych odkrył również bogactwo informacji na temat integracji europejskiej. Były to między innymi notatki ze spotkań z wyższymi urzędnikami polskimi w latach pięćdziesiątych XX wieku na temat integracji gospodarczej, współpracy naukowej i Układu Warszawskiego.

Dotacja IVF

Zastanawiając się nad swoją pracą we Florencji, Bartosz był podekscytowany nie tylko owocnymi poszukiwaniami archiwalnymi, ale także możliwością uczestniczenia w życiu akademickim i społecznym EUI oraz kulturalną i kulinarną ofertą Toskanii.

Wskazał również na szerszą wartość grantu IVG dla innych uczonych. „To ważne”, powiedział, „aby ludzie z Europy Wschodniej pamiętali o integracji europejskiej”.

Program Grantów Badawczych Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego w HAEU oferuje sześć grantów rocznie dla początkujących naukowców z krajów Grupy Wyszehradzkiej i innych krajów stowarzyszonych. Przeczytaj więcej o warunkach przyjęcia i terminach składania wniosków tutaj.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *