Connect with us

Gospodarka

Powrót Tuska sygnalizuje stabilność w stosunkach z Ukrainą, ale wyzwania gospodarcze pozostają

Published

on

Powrót Tuska sygnalizuje stabilność w stosunkach z Ukrainą, ale wyzwania gospodarcze pozostają

Nowy polski rząd pod przewodnictwem Donalda Tuska oficjalnie objął urząd 13 grudnia, kończąc ośmioletnie rządy konserwatywnej partii Prawo i Sprawiedliwość (PiS).

Tusk, który wcześniej sprawował tę funkcję do 2014 r., powrócił z zaangażowaniem w poprawę stosunków Warszawy z UE i złagodzenie napięć z Kijowem, napiętych konfliktami wokół embargo na zboże i blokady granicy.

Choć powrót Tuska postrzegany jest jako potencjalne źródło stabilizacji na Ukrainie, to oczekuje się, że trwające spory gospodarcze na linii Kijów–Warszawa będą kontynuowane.

Na czele szerokiego sojuszu składającego się z liberalno-centrowej Koalicji Obywatelskiej (KO), centroprawicowej koalicji Trzeciej Drogi i Lewicy, nowy premier będzie musiał zmierzyć się z różnymi opiniami wewnątrz swojej koalicji, w których niektórzy widzą Ukrainę jako ekonomiczny Rozważ konkurentów.

UE jest zdeterminowana przekonać Węgry do wsparcia pomocy dla Ukrainy i rozmów akcesyjnych

26 państw członkowskich Unii Europejskiej jest zdeterminowanych przezwyciężyć sprzeciw Węgier i zrealizować kilka kluczowych priorytetów dla Ukrainy podczas jednego z „najbardziej złożonych, skomplikowanych i trudnych posiedzeń Rady Europejskiej” ostatnich lat, powiedzieli dziennikarzom 13 grudnia wyżsi urzędnicy UE. Przed…

Return to stability

W swoim inauguracyjnym przemówieniu przed parlamentem nowo wybrany premier nie pozostawił wątpliwości co do swojego stanowiska w sprawie wsparcia Ukrainy w obliczu totalnej wojny z Rosją.

„Będziemy… głośno i zdecydowanie żądać pełnej mobilizacji wolnego świata, świata zachodniego, aby pomóc Ukrainie w tej wojnie” – powiedział Tusk powiedział kiedy przedstawił swoją wizję przyszłego rozwoju Polski.

Przemówienie zostało dobrze przyjęte na Ukrainie w czasie, gdy wśród sojuszników narasta niechęć do udzielania dalszej pomocy, a front na wschodzie kraju znajduje się w stagnacji.

Trzeba przyznać, że wsparcie dla Warszawy na poziomie wojskowo-strategicznym było niezmiennie silne.

Analityk Stowarzyszenia Spraw Międzynarodowych (AMO) Michał Lebduska powiedział „Kijów Niezależny”, że poparcie dla Ukrainy w polskim społeczeństwie było niemal za obopólną zgodą i byłoby kontynuowane pod przywództwem PiS i KO.

READ  Bruksela ostrzega Polskę, by przestrzegała orzeczeń unijnych sądów pod groźbą kary

Mimo to stosunki między Polską a Ukrainą były w ostatnich miesiącach napięte ze względu na konflikty wokół importu zbóż i niedawną blokadę granic przez polskie firmy transportowe w obawie przed konkurencją ze strony Ukrainy.

Na dwa tygodnie przed objęciem urzędu Tusk skrytykował strategię PiS na Ukrainie jako fatalną, nieprofesjonalną i cyniczną.

Lider PiS Jarosław Kaczyński z kolei oskarżył Tuska o bycie „niemieckim agentem”.

Opinia: Dlaczego wybory w Polsce są dobrą wiadomością dla Ukrainy

Historia związana z wyborami parlamentarnymi w Polsce, które odbyły się na początku tego miesiąca, to historia kraju na rozdrożu. Mówiono, że będą to najważniejsze wybory od 1989 r., ponieważ kolejny rząd Prawa i Sprawiedliwości (PiS) utrwaliłby coraz bardziej nieliberalny system. W zachodnich mediach…

Nowo wybrany premier podkreślał swoje zaangażowanie w obronę polskich interesów, w tym w stosunkach z Kijowem, ale obiecał wnieść do stosunków polsko-ukraińskich tak potrzebny element: stabilność.

Weteran polityki Radosław Sikorski, który był ministrem obrony Polski w latach 2005–2007 i kierował polską dyplomacją w latach 2007–2014, powraca na stanowisko ministra spraw zagranicznych.

Powołanie doświadczonego dyplomaty mającego dobre stosunki z USA, UE i Ukrainą podkreśla podejście nowego rządu do polityki zagranicznej – stwierdziła Lebduska.

Przyszły Minister Spraw Zagranicznych Radosław Sikorski przybywa na przemówienie Donalda Tuska podczas posiedzenia Sejmu 12 grudnia 2023 r. w Warszawie. (Omar Marques/Getty Images)

Kolejną ważną nominacją jest Paweł Kowal, nowo mianowany przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych parlamentu.

Choć Kowal uważany jest za jednego z bardziej konserwatywnych członków KO i wcześniej był powiązany z PiS, to jednak utrzymuje bliskie związki z Ukrainą.

Zasiadał w Komisji Współpracy Parlamentarnej UE-Ukraina Parlamentu Europejskiego i kierował misją monitorującą Parlamentu podczas wyborów prezydenckich na Ukrainie w 2010 roku.

Ukraińska dziennikarka i analityk polityczny Olena Babakova powiedziała, że ​​osobiste sympatie Kowala do Ukrainy mogą wnieść „ciepły element” do stosunków dwustronnych.

Nie należy lekceważyć także indywidualnej roli Tuska.

Dzięki swojemu zaangażowaniu we wspieranie unijnych aspiracji Ukrainy i dotychczasowej pozycji przewodniczącego Rady Europejskiej Tusk ma znaczące wpływy w Brukseli.

READ  Przywódcy UE twierdzą, że zmierzają w kierunku wspólnego podejścia do energii

Choć nowy rząd może mieć ograniczony czas, aby wpłynąć na nadchodzące posiedzenie Rady Europejskiej w dniach 14–15 grudnia, oczekuje się, że Ukraina będzie miała donośny głos wspierający rozpoczęcie negocjacji akcesyjnych.

Wreszcie nowy rząd ma większe szanse na złagodzenie historycznych konfliktów między obydwoma krajami, takich jak rzeź wołyńska popełniona przez Ukraińców podczas II wojny światowej.

Tematy te z pewnością nie znikną całkowicie ze sfery publicznej. Jest jednak mało prawdopodobne, aby rząd Tuska wykorzystał je do celów politycznych, tak jak robiły to poprzednie rządy – stwierdziła Lebduska.

On grain and transport, challenges remain

W przeciwieństwie do polityki zagranicznej czy współpracy wojskowej, stosunki gospodarcze między Ukrainą a Polską są znacznie bardziej złożone.

Powrót Tuska do władzy nastąpił w napiętym okresie w stosunkach polsko-ukraińskich, a przed jego nowym rządem pojawiło się wiele wyzwań.

Polskie linie lotnicze były bloking Od listopada ruch ciężarówek na kilku przejściach granicznych z Ukrainą protestuje przeciwko cofnięciu przez UE zezwoleń na przejazd ukraińskim kierowcom ciężarówek.

Kolejną nierozwiązaną kwestią jest handel zbożem, który choć po wyborach zniknął z pola widzenia, pozostaje nierozwiązany, a polscy rolnicy biorą udział w protestach na granicy.

W swoim przemówieniu w parlamencie Tusk obiecał rozwiązanie trwającego od miesięcy kryzysu granicznego i „jak najszybsze zaspokojenie potrzeb polskich kierowców ciężarówek i natychmiastowe odblokowanie granicy”.

Pomimo prawdopodobieństwa ograniczenia konfrontacji publicznych Ukraina nie powinna liczyć na płynniejsze negocjacje w kwestiach gospodarczych.

Nawet ukraińscy urzędnicy przyznają, że Kijów i Warszawa stanowią konkurencję w takich sektorach gospodarki, jak rolnictwo. Ten aspekt konkurencyjności ma fundamentalne znaczenie dla każdego rządu w Warszawie.

Tusk skrytykował rząd PiS za zajęcie „radykalnie proukraińskiego stanowiska” na początku wojny totalnej i zarzucił ówczesnemu premierowi Mateuszowi Morawieckiemu zaniedbanie polskich interesów.

READ  Ponad 20 mld zł dla polskich firm. Gowin zapowiedział wsparcie dla przedsiębiorców

Tusk stoi obecnie przed wyzwaniem, jakim jest rozprawienie się z różnymi głosami w ramach swojej szerokiej koalicji, z których część budzi obawy o konkurencyjność Ukrainy w zakresie zbóż i usług.

Mówił otwarcie Michał Kołodziejczak, założyciel Agrounii, jednej z partii członkowskich KO obsługuje blokada przejścia granicznego Medyka na granicy ukraińsko-polskiej.

Pomimo zmiany przywództwa mało prawdopodobne jest, aby polityka Polski w zakresie importu ukraińskiego zboża uległa znaczącym zmianom – powiedział Jan Piekło, były ambasador Polski na Ukrainie.

Piekło dodał, że politycznie ważne jest uwzględnienie interesów rolników, których reprezentuje nie tylko Agrounia, ale także konserwatywna Polska Partia Ludowa (PSL), która w nowym rządzie stoi na czele Ministerstwa Rolnictwa.

Paweł Zalewski z ruchu Polska 2050, partner PSL Trzeciej Drogi, wskazał na ostrożne podejście do zniesienia embarga na import zbóż.

Dla Tuska istotne jest znalezienie kompromisu w tych sporach gospodarczych, aby zdystansować swój rząd od zszarganego na arenie międzynarodowej wizerunku PiS.

Część członków KO proponuje skupienie się na rozwoju tranzytu ukraińskiego zboża przez terytorium Polski, aby wesprzeć Ukrainę i uzyskać dostęp do funduszy unijnych bez bezpośredniego zagrożenia dla polskich rolników.

Takie podejście wpisuje się w inicjatywy wspierane przez poprzedni rząd PiS.

Nowy premier musi umiejętnie balansować w sporach gospodarczych z Ukrainą, aby ugruntować swój wizerunek wiarygodnego partnera UE i Ukrainy, a jednocześnie liczyć się z polskim elektoratem.

Jako silna opozycja, wymiar sprawiedliwości jest teraz gotowy wykorzystać wszelkie domniemane ustępstwa nowo mianowanego premiera wobec Kijowa czy Brukseli.

Złość i rozczarowanie z powodu niekończących się kolejek ukraińskich ciężarówek na polskiej granicy

Blokada przejść granicznych z Ukrainą przez polskie firmy transportowe trwa już drugi miesiąc, a tysiące ukraińskich kierowców ciężarówek stoi w ogromnych kolejkach, czekając na wjazd do swojego kraju. Mówią, że tracą cierpliwość. Chociaż szacowany czas oczekiwania nieco się skrócił od czasu, gdy gwiazda…

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *