Connect with us

technologia

Polski Koncern Naftowy ORLEN Spółka Akcyjna: Umowa podpisana w Waszyngtonie na rozwój technologii SMR do wdrożenia w Polsce

Published

on

Polski Koncern Naftowy ORLEN Spółka Akcyjna: Umowa podpisana w Waszyngtonie na rozwój technologii SMR do wdrożenia w Polsce

Umowa podpisana przez Synthos Green Energy, z którą PKN ORLEN będzie rozwijał flotę instalacji SMR, pozwoli uzyskać projekt spełniający zarówno europejskie, jak i polskie standardy, a tym samym przyspieszyć prace budowlane nad pierwszym w Polsce SMR. Ponadto projekt będzie miał zastosowanie do większej liczby wdrożeń SMR, znacznie usprawniając cały proces i zmniejszając koszt budowy floty BWRX-300. W Polsce ORLEN Synthos Green Energy posiada wyłączne prawa do budowy reaktorów opartych na tej technologii.

„Nawiązana współpraca dowodzi, że nasze plany rozmieszczenia małych reaktorów modułowych w Polsce są wykonalne. To duży krok naprzód w kierunku budowy całej floty reaktorów, którą chcemy rozwijać wspólnie z naszym partnerem ORLEN Synthos Green Energy. Dzięki temu polski przemysł i gospodarstwa domowe będą zaopatrywane w stabilną energię do końca tej dekady.Każdy dodatkowy SMR wzmocni bezpieczeństwo energetyczne naszego kraju, a mówimy o całkowicie bezpiecznej i do tego niskoemisyjnej energetyce. źródło” – mówi Daniel Obajtek, Prezes Zarządu i Prezes Zarządu PKN ORLEN.

Partnerami polskiej firmy są Ontario Power Generation (OPG) – kanadyjska spółka energetyczna prowadząca projekt budowy pierwszego na świecie BWRX-300 pod Toronto oraz należący do władz federalnych Tennessee Valley Authority (TVA) – jeden z największych koncernów energetycznych na świecie. NAS. TVA opracuje pierwszy BWRX-300 w USA w Clinch River, dla którego otrzymała już pozwolenie na budowę od Amerykańskiej Komisji Regulacji Jądrowej. GE Hitachi, właściciel BWRX-300, jest kolejną stroną umowy, co pozwoli zintensyfikować prace nad technologią.

„Po raz pierwszy prywatna polska firma inwestuje w projekt elektrowni jądrowej. Robimy to, ponieważ najnowocześniejsza technologia modułowa GE Hitachi jest po prostu idealna do dekarbonizacji produkcji energii elektrycznej i cieplnej w Polsce dla naszych innych zeroemisyjnych projektów w Wielkiej Brytanii i Europie Środkowej – mówi Rafał Kasprów, CEO Synthos Zielona energia.

READ  Oculus włączył bezprzewodowe przesyłanie strumieniowe z komputera w Quest 2

Umowa, podpisana w Waszyngtonie z udziałem Ambasadora RP w Stanach Zjednoczonych Marka Magerowskiego, przewiduje inwestycje partnerów w rozwój projektu kierowanego przez GE Hitachi, na łączną kwotę inwestycji przekraczającą 400 mln USD. Prace obejmują standardowy projekt BWRX-300 oraz szczegółowy projekt budynku reaktora i innych elementów, w tym zbiornika ciśnieniowego reaktora i elementów wewnętrznych. Prace nad zawarciem umowy rozpoczęły się wiosną 2020 roku.

Fakt, że całkowity koszt projektu zostanie sfinansowany przez wielu uczestników, którzy zbudują elektrownie wykorzystujące reaktory GE Hitachi, wzmocni konkurencyjność kosztową wdrożenia technologii. Zaangażowanie firm elektroenergetycznych kontrolowanych przez rząd federalny USA (TVA) i rząd kanadyjskiej prowincji Ontario (OPG) jest dowodem na to, że BWRX-300 jest najbardziej dojrzałą technologią do budowy SMR.

Współpraca i dodatkowe fundusze zapewnią, że standardowy projekt będzie mógł zostać wdrożony w różnych częściach świata i w wielu jurysdykcjach. W tym celu sygnatariusze umowy powołają dedykowany zespół (grupa robocza centrum projektowego), który będzie czuwał nad zgodnością projektu technologii z przepisami i normami obowiązującymi w różnych jurysdykcjach. Celem jest licencjonowanie i wdrażanie technologii BWRX-300 w USA, Kanadzie, Polsce i innych krajach.

W Polsce ORLEN Synthos Green Energy rozpoczął proces prelicencji w lipcu 2022 roku od wystąpienia do Prezesa Państwowej Agencji Atomistyki o wydanie ogólnej opinii na temat BWRX-300. Firma prowadzi obecnie badania terenowe dla proponowanej floty BWRX-300. Pierwsza elektrownia atomowa miałaby powstać do końca tej dekady. Szczegóły dotyczące rozważanych lokalizacji zostaną ogłoszone w kwietniu.

Przygotowania do budowy pierwszego BWRX-300 SMR prowadzone są przez OPG w Darlington Nuclear Power Plant pod Toronto. Nowy obiekt ma zostać oddany do użytku do końca 2028 roku. W ubiegłym roku OPG złożyło wniosek o pozwolenie na budowę do Kanadyjskiej Komisji Bezpieczeństwa Jądrowego, aw styczniu 2023 roku podpisano umowę na realizację projektu z OPG, GEH, SNC Lavalin i Aecon jako wykonawcami. Jeśli chodzi o TVA, przygotowuje się do ubiegania się o pozwolenie na budowę BWRX-300 w Tennessee’s Clinch River, jednocześnie badając dodatkowe lokalizacje w swoim obszarze usług (południowo-wschodnie Stany Zjednoczone) pod kątem innych potencjalnych wdrożeń SMR.

READ  Żyłem jak Mario przez tydzień

BWRX-300 został zaprojektowany w celu obniżenia kosztów budowy i eksploatacji w porównaniu z innymi technologiami wytwarzania energii jądrowej przy zachowaniu najwyższych standardów bezpieczeństwa i niezawodności działania. Projekt zostanie opracowany w celu wykorzystania sprawdzonych technologii i komponentów już używanych w licencjonowanym w USA reaktorze ESBWR, a także istniejącego certyfikowanego paliwa, które jest produkowane od lat. Decyzję o budowie BWRX-300 podjęła niedawno Estonia. Około 30 krajów wyraziło już w różnym stopniu zainteresowanie technologią GE Hitachi.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *