Connect with us

Gospodarka

Polska zabiega o izraelskie high-tech obietnicą unijnego rynku

Published

on

Polska zabiega o izraelskie high-tech obietnicą unijnego rynku

Istnieje wiele sposobów, w jakie izraelskie firmy mogą wejść na rynki UE, a obecne wyzwania gospodarcze w Wielkiej Brytanii to tylko kolejny powód, dla którego firmy z największego bloku handlowego na świecie powinny szukać opcji rozwoju swojej działalności. Gdy firmy oceniają, jak wejść na rynek, polscy urzędnicy docierają do Izraela i mówią, że są gotowi i mogą powitać talenty w regionie.

„Jesteśmy w sercu Europy, w centrum Europy” – powiedział Grzegorz Słomkowski, Członek Zarządu Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu (PAIH). Agencja rządowa jest odpowiedzialna za wspieranie polskiego eksportu i pomoc polskim firmom w wyjeździe za granicę, a ostatnio zorganizowała w Izraelu wydarzenie zachęcające ludzi do relokacji tam. „Wciąż mamy konkurencyjny proces, mamy dobrze wykształconych ludzi, co jest najbardziej rozpoznawalnym czynnikiem wśród naszych inwestorów. Firmy izraelskie postrzegają Polskę i Polaków jako pracowników, którzy dostarczają to, co obiecują i na czas.”

Polska nie jest tradycyjnym krajem, który kraje powinny wziąć pod uwagę planując ekspansję technologiczną, coś, czego są świadome i przygotowują się do zmian. W kraju jest 400 000 programistów przeszkolonych do pracy w sektorach IT, a urzędnicy twierdzą, że sektory rozwijają się w całym kraju. Sektor IT w Polsce odpowiada dziś za ok. 8% polskiego PKB, a z roku na rok liczba zatrudnionych w kraju wzrasta o ok. 6%. W sumie według Eurostatu zajmuje piąte miejsce w UE pod względem liczby pracowników IT. Należy jednak zauważyć, że stopa inflacji dla towarów i usług osiągnęła 17,2% – znacznie powyżej średniej UE wynoszącej około 10%.

„Widzimy rosnące zapotrzebowanie ze strony izraelskiej na prowadzenie interesów z polskimi firmami, nie tylko w branży IT, ale także w low-tech i różnych sektorach” – kontynuował Słomkowski. „Istnieje duże zapotrzebowanie na kojarzenie inwestorów izraelskich z firmami w Polsce. Chcą wykorzystać Polskę jako okno na Europę. Jest to dla nich okazja do otwarcia oddziału w Polsce, a stamtąd do Europy Zachodniej. Jest dużo taniej”.

READ  Indeksacja emerytur w 2021 r. - nowe obliczenia. Sprawdź, jakie wzmocnienie otrzymasz [26.12.2020]

Słomkowski, powołując się na dane z fDi Financial Times, które twierdzi, że Polska jest trzecim najlepszym miejscem do inwestowania w Europie po Wielkiej Brytanii i Niemczech, zachęca izraelskie firmy i inwestorów do zwrócenia się do nich w celu włamania się do UE. Międzynarodowi gracze, tacy jak Google, Microsoft i Intel, zainwestowali w tym kraju łącznie 3 miliardy dolarów. Alexa firmy Amazon została rozwinięta na podstawie poprzednika o nazwie Ivona, który został wynaleziony w Polsce – coś, z czego Słomkowski z dumą dzieli się z CTech.

„Myślę, że nadal istnieją możliwości współpracy, ponieważ Izrael jest postrzegany jako centrum innowacji i startupów. Wraz z naszymi kompetencjami IT możemy znaleźć nowy poziom współpracy – przekonywał.

Wzrost w Polsce był zaskakujący; W ostatnich latach kraj doświadczył spadku liczby ludności. Według Macrotrends, w kraju od dziewięciu lat z rzędu spada, choć nieznacznie, liczba ludności wynosi około 38 milionów. Zmieniło się to w tym roku, kiedy kraj przyjął uchodźców z Ukrainy i Białorusi po rosyjskiej inwazji i trwającej wojnie. W tym roku kraj przyjął około 2,5 miliona ludzi z sąsiednich krajów, a 1 milion ma pozostać na czas nieokreślony. W 2022 r. kraj odnotował stopę wzrostu populacji na poziomie 4% – ponad dwukrotnie więcej niż największy odnotowany roczny wzrost w 1951 r. Niezrażona tym agencja wierzy, że więcej osób przyjeżdżających do kraju pomoże mu zabezpieczyć miejsce na konsolidację jako przyszłość Centrum technologiczne UE odpowiednie dla transakcji handlowych z krajami takimi jak Izrael.

Na początku tego miesiąca Słomkowski odwiedził Izrael, aby promować The Poland Business Harbour, kompleksowy pakiet mający na celu ułatwienie relokacji do Polski firmom z branży high-tech, informatykom i start-upom. Jest to specjalnie stworzona wiza, która umożliwia jej posiadaczom pracę i rozpoczęcie działalności bez konieczności uzyskania dodatkowej zgody. Aby wesprzeć uruchomienie inicjatywy odbyła się konferencja we współpracy z Federacją Izraelskich Izb Handlowych. Do tej pory program przeniósł do Polski 49 tys. pracowników, z czego 35 tys. po inwazji Rosji na Ukrainę.

READ  Polska musi poprawić produktywność biznesu, mówi Bank Światowy - The First News

Przezwyciężenie pandemii i walka z nadciągającym kryzysem energetycznym związanym z wojną z pewnością wstrząsnęło Europą. Ale Polska przekonuje Izraelczyków, że jej pozycja – nie tylko geograficznie, ale i gospodarcza – jest wystarczająco silna, by zwabić ich do miękkiego lądowania na rynku europejskim.

„Polska jest największym beneficjentem funduszy unijnych. Wszystkie firmy high-tech rozpoczynające działalność w Polsce mogą liczyć na nowe środki już od początku przyszłego roku – dodał Słomkowski. „Oczywiście są warunki, ale w zasadzie duża część pieniędzy przeznaczana jest na branżę… Polacy nadal chcą pracować, co może zabrzmieć dziwnie, ale pokazuje postawę, którą nadal mamy. Jesteśmy głodni występów” – podsumował.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *